Naujienų srautas

Pasaulyje2014.09.30 21:01

ES neatšaukė sankcijų Rusijai

ELTA 2014.09.30 21:01

Europos Sąjungos (ES) šalys nusprendė palikti galioti sankcijas Rusijai Ukrainos konflikte, praneša agentūra AFP.

Europos Sąjungos (ES) šalys nusprendė palikti galioti sankcijas Rusijai Ukrainos konflikte, praneša agentūra AFP.

Nepaisant teigiamų žingsnių, svarbios taikos plano dalys dar nėra įgyvendintos, po ES ambasadorių susitikimo Briuselyje antradienį sakė užsienio politikos įgaliotinės Catherine Ashton atstovė.

Anot jos, jei padėtis Ukrainoje pagerės, baudžiamosios priemonės Rusijai gali būti visiškai arba iš dalies atšauktos.

Praėjusiomis savaitėmis šiek tiek pagerėjus situacijai Rytų Ukrainoje, ES valstybės pareiškė, kad rugsėjo pabaigoje peržiūrės sankcijas Rusijai. Tačiau ligšiolinė pažanga Bendrijos netenkina.

Kaip Lietuvos žurnalistams Briuselyje antradienį sakė Lietuvos nuolatinis atstovas Europos Sąjungoje (ES) Raimundas Karoblis, ES paliko galioti sankcijas Rusijai, nes konstatuota, jog yra pažanga įgyvendinant Minske pasirašytą protokolą dėl paliaubų Ukrainos rytuose.

„Mažiau ar daugiau pradedamas vykdyti ugnies nutraukimas, tačiau vis dėlto esminės sąlygos kol kas nėra įgyvendintos, yra reguliari Rusijos kariuomenė, nemažai incidentų visų 200 km atstumu nuo Azovo jūros iki Luhansko srities vidurio. Taip pat yra problemų bendradarbiaujant“, – sakė R. Karoblis.

Pasak jo, kaip ir anksčiau, bandoma suderinti ir diplomatines pastangas įtraukiant Rusiją į dialogą, prašant, jog ji irgi veiktų teigiama linkme siekiant deeskaluoti situaciją. Tačiau, kita vertus, pasak R. Karoblio, naudojamos sankcijos – priverstinis mechanizmas, siekiant išlaikyti spaudimą Rusijai.

„Buvo konstatuota, kad tą spaudimo mechanizmą Rusijai reikia išlaikyti kol kas ir toliau, sąlygų jam panaikinti ar jų sušvelninti dar nėra“, – teigė ambasadorius.

Pasak R. Karoblio, kol kas Rusijai bus taikomos tokios sankcijos, kokios yra.

„Įvertinta, kad jos duoda poveikį, t.y. ne tik nepatogumai asmenims, bet ir poveikis, apribojimai teikti kreditus bankams, gynybos pramonės įmonėms, naftos įmonėms, technologijų apribojimai. Ir numatoma, kad jos (sankcijos – ELTA) veiks toliau, tačiau vis dėlto (...), jeigu Rusija imsis teigiamų veiksmų, tai vėl ES gali grįžti prie to paties proceso ir išnagrinėti, kokios galimybės yra sankcijas švelninti arba netgi (jeigu viskas labai gerai) absoliučiai mažinti“, – aiškino diplomatas.

Prie Rusijos sankcijų klausimo, pasak ambasadoriaus, matyt, bus sugrįžtama spalį. Jeigu situacija žymiai blogės, jos gali būti dar labiau griežtinamos, tačiau tikimasi pozityvo.

„Buvo diskutuota, kaip geriau nušviesti situaciją, ir šiuo metu bandoma vis dėlto paskatinti įžiūrėti daugiau pozityvo, paskatinti Rusiją, kad kas nors spręstųsi“, – sakė R. Karoblis. Jo teigimu, atsarginius griežtesnius sankcijų variantus turi paruošusi ir Europos Komisija, tačiau tai esą priklausys nuo situacijos ir politinės valios.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi