Pasaulyje

2014.09.30 14:57

Afganistanas pasirašė sutartį su JAV ir NATO

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.09.30 14:57

Naujoji Afganistano valdžia antradienį pasirašė ilgai atidėliotą sutartį su Jungtinėmis Valstijomis ir NATO, kad ir po 2014-ųjų, kai baigsis jų pajėgų misija, šalyje liktų maždaug 12 tūkstančių užsienio karių.

Naujoji Afganistano valdžia antradienį pasirašė ilgai atidėliotą sutartį su Jungtinėmis Valstijomis ir NATO, kad ir po 2014-ųjų, kai baigsis jų pajėgų misija, šalyje liktų maždaug 12 tūkstančių užsienio karių.

Šis žingsnis rodo, kad naujoji Afganistano valdžia nori gerinti pašlijusius santykius su Vašingtonu.

Dvišalė saugumo sutartis tapo atšalusių Afganistano ir Jungtinių Valstijų santykių simboliu, buvęs prezidentas Hamidas Karzajus tai kėlė naujų reikalavimų, tai atsisakė ją pasirašyti, nors sutarčiai visuomenė pritaria, o visuotinis afganų susirinkimas – Loja Džirga – ją patvirtino.

Naujoji valdžia nedelsdama pasirašys sutartį, ji leis užsienio pajėgos vykdyti antiteroristines operacijas, kai talibai puola vis įžūliau, o šių metų pabaigoje Afganistane turi nelikti didžiosios dalies užsienio pajėgų. Spėjama, kad susitarią pasirašys naujai paskirtas prezidento patarėjas saugumo klausimais Hanifas Atmaras, Jungtinių Valstijų vardu – ambasadorius Kabule.

„Dvišalis saugumo susitarimas suteiks teisinį pagrindą Jungtinėms Valstijoms ir toliau rengti Afganistano pajėgas, joms padėti, kad teroristai niekada daugiau Afganistano teritorijoje nerengtų išpuolių prieš Jungtines Valstijas ar mūsų sąjungininkus“, – sako Baltųjų rūmų patarėjas Johnas Podesta.

Afganistane liks daugiausia amerikiečių karių – 9800 šimtai, kitų metų pabaigoje jų turėtų dar sumažėti. Pagal atskirą susitarimą su NATO Aljansas sustiprins užsienio pajėgas Afganistane maždaug 3 tūkstančiais karių, kaip pranešama – iš Vokietijos, Turkijos, Italijos, kitų NATO šalių.

„Kodėl Jungtinės Valstijos siekia palikti karių Afganistane? Per 13 metų amerikiečiai neteko šimtų karių, išleido milijardus dolerių ir, esu tikra, nenori, kad visa tai nueitų vėjais“, – teigia Afganistano nacionalinės asamblėjos narė Šukrai Barckzai.

Kai šių metų pabaigoje baigsis NATO vadovaujama kovinė misija, prasidės kita, pavadinta „Ryžtinga parama“. Pasirašyti panašią sutartį su Iraku nepavyko, Jungtinių Valstijų pajėgų neliko šalyje, ir tai analitikai laiko viena priežasčių, kodėl įsisiautėjo grupuotė „Islamo valstybė“. Jungtinės Valstijos, ir pasibaigus sutarties terminui, 2016 metais ketina Afganistane palikti tūkstantį karių, tiek reikėtų diplomatinėms ir kitoms atstovybės saugoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.