Naujienų srautas

Pasaulyje2014.09.29 20:28

Prasidėjo Belgijos islamistų grupuotės teismas

BNS 2014.09.29 20:28

Belgijos prokurorai pirmadienį pateikė kaltinimus 46-iems radikalios islamistų grupuotės „Sharia4Belgium“ nariams dėl priklausymo teroristinei organizacijai ir jaunų vyrų verbavimo dalyvauti džihade Sirijoje.

Belgijos prokurorai pirmadienį pateikė kaltinimus 46-iems radikalios islamistų grupuotės „Sharia4Belgium“ nariams dėl priklausymo teroristinei organizacijai ir jaunų vyrų verbavimo dalyvauti džihade Sirijoje.

Budriai saugomoje teismo salėje Belgijos šiauriniame Antverpeno uostamiestyje pirmadienį pasirodė tik aštuoni kaltinamieji. Pranešama, kad kiti tebėra Sirijoje.

Ši didžiausia Belgijos islamo ekstremistams iškelta byla rodo geras sąlygas šalyje kovotojams verbuoti. Maždaug 300 Sirijoje kovojančių islamistų atvyko iš Belgijos – didžiausias procentas vienam šalies gyventojui, lyginant su kitomis Vakarų Europos valstybėmis, rodo Tarptautinio radikalizavimo studijų centro duomenys.

Pasak prokurorų, šiai grupei vadovavo 32-jų Fouadas Belkacemas, „Sharia4Belgium“ grupuotės, dabar nebeegzistuojančios salafitų organizacijos, siekusios įvesti šariato teisę Belgijoje, atstovas. Nors jis pats, priešingai nei dauguma kitų teisiamųjų, kovose Sirijoje nedalyvavo, prokurorai jį laiko pagrindiniu šios organizacijos varikliu.

„Belkacemo žodžius galima suprasti tik kaip smurto ir džihado kurstymą“, – sakė valstybės prokurorė Ann Fransen, vardindama ilgą kalbų ir vaizdo įrašų, kuriuose jis džihadą lygina su meldimusi ir pasninkavimu, sąrašą.

F. Belkacemas, kuris šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę už neapykantos kitatikiams (nemusulmonams) kurstymą, atidžiai klausėsi ilgo jam pateiktų kaltinimų sąrašo, kartais nusišypsodamas arba pašnibždomis persimesdamas keliais žodžiais su kitais kaltinamaisiais.

Prokurorai smulkiai papasakojo, kaip „Sharia4Belgium“ verbavo jaunus vyrus ir kelias moteris Antverpeno ir į šiaurę nuo Briuselio esančios Vilvordės gatvėse, kvietė atvykti į jų centrą Antverpene, kur jie būdavo indoktrinuojami ir ruošiami kelionei į Siriją.

„Aiškus tikslas buvo paruošti juos ginkluotai kovai“, – sakė pavaduojantis prokuroras Lucas Festraetsas.

Sirijoje užverbuotieji prisijungdavo prie tokių organizacijų kaip „al Qaeda“ atšakos „ Jabhat al Nusra“ (al Nusra-Front) bei „Islamo valstybė“, sakė prokurorai.

Nedideliame tarp Briuselio ir Antverpeno esančiame miestelyje gimęs F. Belkacemas buvo vienas iš 2010 metais įsikūrusios organizacijos „Sharia4Belgium“ įkūrėjų.

Pasak prokurorų, jis artimai bendradarbiavo su britų salafitų veikėju Anjemu Choudary, buvusiu dabar uždraustos organizacijos „al-Muhajiroun“ vadovu, kurį praėjusią savaitę suėmė britų pareigūnai.

Ši organizacija liūdnai išgarsėjo rengdama 2011 metų rugsėjo 11-osios išpuolių JAV minėjimus – platino lapelius, kuriuose lėktuvus užgrobę teroristai buvo pavadinti „The Magnificent 19“ („Šaunusis 19-tukas“).

Pripažinus kaltę, F. Belkacemui ir jo bendrams gresia 20 metų kalėjimo.

Vienas teisiamųjų, Jejoenas Bontinckas, prisipažino keliavęs į Siriją, bet ten jam rūpėjus humanitarinė veikla. Jo tėvas Dimitri pernai buvo pakliuvęs į pirmuosius laikraščių puslapius, kai leidosi į Siriją ieškoti savo sūnaus.

„Ši byla svarbi, ir ne tik mums, bet ir visai Belgijai, bei tarptautiniu mastu“, – sakė šį kartą prie teismo pastato buvęs Dimitri naujienų agentūrai „Reuters“.

Dabartinė byla Antverepeno teisme svarstoma praėjus maždaug keturiems mėnesiams nuo išpuolio Briuselio centre veikiančiame Žydų muziejuje gegužę, kai žuvo keturi žmonės. Įtariamasis toje byloje – Prancūzijos pilietis Mehdi Nemmouche`as – didžiąją dalį 2013 metų kovojo kartu su islamo ekstremistais Sirijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi