Naujienų srautas

Pasaulyje

2014.09.27 16:00

Kova su „Islamo vastybe“: Turkija žada siųsti karius, Iranas – atakuoti

BNS 2014.09.27 16:00

Turkijos kariai galėtų padėti įkurti saugumo zoną Sirijoje, jeigu būtų tarptautinis susitarimas įkurti tokį prieglobstį pabėgėliams, pasitraukusiems dėl džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ keliamos grėsmės, sakoma šeštadienį paskelbtuose Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano komentaruose.

Turkijos kariai galėtų padėti įkurti saugumo zoną Sirijoje, jeigu būtų tarptautinis susitarimas įkurti tokį prieglobstį pabėgėliams, pasitraukusiems dėl džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ keliamos grėsmės, sakoma šeštadienį paskelbtuose Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano komentaruose.

Turkija iki šiol atsisakinėjo prisidėti prie JAV vadovaujamos tarptautinės koalicijos, atakuojančios iš oro „Islamo valstybės“ objektus Irake ir Sirijoje, bet pareigūnai anksčiau šią savaitę nurodė, kad R. T. Erdoganas vedė derybas dėl potencialaus kitokio Turkijos vaidmens.

„Logika, kad Turkija neišreikš savo požiūrio karinėmis priemonėmis, yra klaidinga“, – R. T. Erdoganas sakė interviu laikraščiui „Hurriyet“, grįžęs iš Niujorko, kur dalyvavo Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos sesijoje.

R. T. Erdoganas sakė, kad vedamos derybos, kuriose siekiama nuspręsti, kaip ir kurios šalys vykdys aviacijos smūgius ir potencialią antžeminę operaciją, pridūręs, kad Turkija pasiruošusi prisidėti prie šių pastangų.

„Skirstantis atsakomybę, kiekvienai šaliai teks tam tikros pareigos. Kad ir koks būtų Turkijos vaidmuo, Turkija jį atliks“, – aiškino jis, pridūręs, kad vien bombardavimo iš oro nepakaks.

„Neįmanoma pribaigti tokios teroristinės organizacijos vien smūgiais iš oro. Sausumos pajėgos atlieka papildantį vaidmenį ... Reikia visa tai vertinti kaip visumą. Aišku, nesu karys, tačiau aviacijos (operacijos) yra logistinės. Jeigu nebus sausumos pajėgų, (misijos rezultatai) nebus ilgalaikiai“, – perspėjo Turkijos lyderis.

R. T. Erdoganas pabrėžė, kad Turkija gins savo sienas, jeigu prireiks, sakydamas, kad visų būtinų priemonių bus imtasi, kai tik ateinančią savaitę bus gautas parlamento mandatas siųsti turkų karius į operacijas užsienyje.

„Niekas kitas nėra atsakingas už mūsų sienų apsaugą, – sakė R. T. Erdoganas. – Ar kiti žmonės ateis jų saugoti? Mes patys ginsime savo sienas.“

Paklaustas, ar Turkija galėtų vienašališkai nustatyti saugią zoną pabėgėliams Sirijos teritorijoje, R. T. Erdoganas atsakė: „Tai (turėtų būti atlikta) su kitais regione. Kalbantis su kiekvienu iš jų. Nes mums reikalingas legitimumas tarptautinėje bendruomenėje.“

„Svarbu ne vien Turkija, bet ir 1,5 mln. žmonių, grįžtančių į savo šalį. Padėti įkurdinti tuos žmones – vienas klausimų, dėl kurių dabar diskutuojama“, – prezidentas sakė dienraščiui.

Iranas žada atakuoti džihadistus Irake, jeigu jie priartės prie bendros sienos

Iranas atakuos džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kovotojus, jeigu jie priartės prie abiejų šalių sienos, valstybinė žiniasklaida šeštadienį citavo sausumos pajėgų vado generolo Ahmado Rezos Pourdestanos pareiškimą.

„Jeigu teroristų grupuotė priartės prie mūsų sienų, mes juos atakuosime giliai Irako teritorijoje ir neleisime artintis prie mūsų sienų“, – valstybinė naujienų agentūra IRNA citavo A .R. Pourdestaną.

„Islamo valstybės“ sunitai ekstremistai, dar vadinami džihadistais, kontroliuoja didelę teritoriją į šiaurę nuo Bagdado, įskaitant Dijalos provinciją, kuri ribojasi su šiitišku Iranu.

Jungtinės Valstijos, pradėjo bombarduoti šių ekstremistų objektus Irake rugpjūtį, o anksčiau šią savaitę kartu su tarptautine koalicija, užsimojusia sutriuškinti šią kylančią grėsmę, karinės operacijos ėmėsi ir Sirijoje, kur yra faktinė džihadistų grupuotės sostinė.

Iranas yra svarbus šiitų vadovaujamos Irako vyriausybės sąjungininkas, tačiau jo pakantumas JAV kariniams veiksmams Irake prieš džihadistus atrodo neįprastas, nes tarp Teherano ir Vašingtono tebetvyro didelė įtampa.

Iranas teikė pagalbą ginklais ir kariniais konsultantais tiek Irako vyriausybei, tiek tos šalies kurdų pajėgoms, kovojančioms su džihadistais.

Tačiau Teheranas, palaikantis glaudžius ryšius su Damasko vyriausybe, kritikavo aviacijos ir raketų smūgius Sirijoje, sakydamas, kad jie nepadės atkurti stabilumo regione.

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei sakė atmetęs JAV pasiūlymą prisidėti prie tarptautinės koalicijos prieš „Islamo valstybę“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi