Pasaulyje

2014.09.27 14:18

Pasaulio galiūnės perspėja dėl „rimtų spragų“ derybose su Iranu

BNS2014.09.27 14:18

Likus vos aštuonioms savaitėms iki planuojamo istorinės sutarties su Iranu pasirašymo, pasaulio galiūnės penktadienį perspėjo, kad joms dar nepavyko įtikinti šiitiškos respublikos apriboti savo branduolines ambicijas.

Likus vos aštuonioms savaitėms iki planuojamo istorinės sutarties su Iranu pasirašymo, pasaulio galiūnės penktadienį perspėjo, kad joms dar nepavyko įtikinti šiitiškos respublikos apriboti savo branduolines ambicijas.

Nors atliktas „milžiniškos apimties darbas“, ekspertai „nesuskaičiuojamą daugybę valandų“ praleido nagrinėdami sudėtingus, techninių detalių kupinus dokumentus, „lieka rimtų spragų“, vienas JAV administracijos pareigūnas sakė žurnalistams.

Pasaulio galiūnės – Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija, JAV ir Vokietija, sudarančios grupę „P5 plius 1“, liepą jau praleido anksčiau nustatytą galutinį terminą sudaryti su Iranu išsamią sutartį, kuri suvaržytų įtartiną jo branduolinę programą mainais į sutikimą atšaukti skaudžias ekonomines sankcijas.

„Dar turime apie aštuonias savaites iki galutinio termino – lapkričio 24 dienos. Kai sutartis yra tokia sudėtinga, laiko liko ne taip jau ir daug“, – pažymėjo JAV pareigūnas, tačiau pridūrė, jog „techniškai“ dar įmanoma pasiekti tą susitarimą, nes atlikta jau daug parengiamųjų darbų.

Vienas didžiausių nesutarimų – dėl Irano galimybių sodrinti uraną, kuris gali būti naudojamas atominėms bomboms, nors Irano lyderiai ne kartą tikino, kad jie nesiekia pasigaminti branduolinių ginklų.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry penktadienį jau antrą dieną iš eilės susitiko su Irano užsienio reikalų ministru Mohammadu Javadu Zarifu ir Europos Sąjungos (ES) vyriausiąja derybininke Catherine Ashton, siekdamas sumažinti nesutarimus.

„Karščiausia mūsų viltimi lieka, kad Iranas ir „P5 plius 1“ galės ateinančiomis savaitėmis susitars taip, kaip būtų naudinga pasauliui“, – JAV diplomatijos vadovas sakė Jungtinių Tautų (JT) susitikime prieš trišales derybas.

Tačiau Irano prezidentas Hassanas Rouhani, kuris nekantrauja, kad sankcijos būtų atšauktos, sakė, kad derybos turi būti spartinamos.

„Laikas, likęs susitarimui pasiekti, itin trumpas. Pažanga, stebėta per kelias pastarąsias dienas, buvo itin lėta“, – H. Rouhani sakė žurnalistams.

Iranas pademonstravo lankstumą, o dabar „kamuolys yra dialogo partnerių aikštelės pusėje“, teigė jis.

„Iki šiol realizuota pažanga nebuvo reikšminga, – sakė Irano lyderis. – Privalome veržtis į priekį ir žengti reikšmingesnių žingsnių.“

Bet JAV pareigūnai sakė laukiantys didesnės iniciatyvos iš Teherano, „kad būtų uždaryti keliai Iranui gauti branduolinių medžiagų branduoliniams ginklams“ – tokius kaip Netanzo ir Fordo urano sodrinimo kompleksai, taip pat galimybė išgauti plutonį Arako sunkiojo vandens gamybos įmonėje.

„Neturime bendro sutarimo dėl visų svarbiųjų klausimų ... Dar reikia išnagrinėti baisiai daug detalių“, – pridūrė JAV pareigūnas.

Tarp opiausių klausimų – sodrinimo operacijos ir kiek urano sodrinimo centrifugų Iranas galėtų pasilikti. Šiuo metu jų turima apie 19 000.

Ženklų, kad šiame derybų etape proveržis neįvyko, pasirodė penktadienį paryčiais, kai Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas pareiškė: „Reikšmingos pažangos nėra.“

Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė liekantis nusiteikęs „atsargiai optimistiškai“.

„Laiko dar turime, – jis sakė žurnalistams. – Visomis išgalėmis stengsimės užtikrinti, kad išlikę maži, tačiau itin svarbūs klausimai būtų išspręsti visiems priimtinu būdu.“

Vienas Vakarų šalių diplomatas sakė, kad per pastarąją savaitę buvo atlikta daug techninio darbo, ir ragino visas šalis neįstrigti prie klausimo dėl centrifugų.

„Skaičiai neturėtų tapti įkyria mintimi. Galime būti kūrybingi, bet galiausiai mums reikės rimtų Irano įsipareigojimų dėl tikslių faktų, techninių aspektų“, – pabrėžė diplomatas.

Tačiau jis pripažino: „Vis dar tikimės reikšmingų žingsnių iš Irano pusės“, pridūręs, kad „nepasitikėjimas tebėra gana didelis“.

Pagal pernai lapkritį priimtą laikiną susitarimą Iranas sutiko įšaldyti dalį savo branduolinės programos ir leido kasdien tikrinti dalį savo branduolinių objektų – mainais į Vakarų partnerių sutikimą sušvelninti sankcijas, įšaldžiusias milijardus dolerių Irano sąskaitose už parduotą naftą.

Kol kas nebuvo jokių užuominų, kada ir kur bus tęsiamos derybos – visų šalių atstovai grįžo į savo sostines apsvarstyti ankstesnio etapo, prasidėjusio rugsėjo 19-ąją, rezultatų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt