Naujienų srautas

Pasaulyje2012.10.26 10:35

Vengrija: partijos įsikišimas dar labiau pakurstė etninį konfliktą

Dešimtmečiai priešiškumo tarp vengrų ir etninės romų grupės mažame vakarų Vengrijos Devečerio mieste nesulaukė daug dėmesio, kol kraštutinė dešinė partija „Jobbik“ nepamatė progos pelnyti kelių politinių taškų. 

Dešimtmečiai priešiškumo tarp vengrų ir etninės romų grupės mažame vakarų Vengrijos Devečerio mieste nesulaukė daug dėmesio, kol kraštutinė dešinė partija „Jobbik“ nepamatė progos pelnyti kelių politinių taškų.

Partijos organizuotas protesto mitingas virto gatvės mūšiu ir gerokai sudrebino miestą, tačiau kraštutiniai dešinieji sugebėjo tai panaudoti savo tikslams. 

Maždaug trečdalis Devečerio gyventojų yra romai. Norėdami pragyventi, jie verčiasi rinkdami išmestus sendaikčius bei pardavinėdami juos milžiniškame sendaikčių turguje tuoj už miesto. Vietiniams tai nepatinka.

Neaiškiomis aplinkybėmis tarp dviejų romų bei vengrų šeimų prasidėjo kruvina kova. Policija sulaikė 17 žmonių ir pradėjo tyrimą. Tačiau miesto gyventojams to nepakako. Jie paprašė pagalbos kraštutinių dešiniųjų  interneto portale, kažkas kreipėsi ir į partiją „Jobbik“.

Po 10 ties dienų partija surengė protestą dėl visuomenės saugumo. Ji ragino naudoti jėgą prieš romus, apsaugoti vengrus nuo romų nusikaltimų. Tuomet dalis protestuotojų įžengė į romų gyvenamą miesto dalį, grasindami ir mėtydami akmenis. Laimei, rimtų sužeidimų nebuvo.

„Jie puolė visus, kuriuos tik pamatė. Vadino mus genetinėmis atmatomis. Tai neturėtų būti leista“, – teigė sendaikčių turgaus pardavėjas Ferencas Horvatas.

Nepaisant iniciatyvos bendradarbiauti su ekstremistais, partija „Jobbik“ neprisiėmė atsakomybės už smurtą. Parama šiai partijai, arba judėjimui dėl geresnės Vengrijos, yra stipri ir dabartinės būsimų rinkimų 2014 metais prognozės jai itin palankios.

 „Jei ekonominė krizė tęsis ir toliau, jei vyriausybė nesugebės duoti tinkamų atsakymų ir Europos Sąjunga toliau bus nestabili, „Jobbik“ gali pasiekti iki 30–35 proc. balsų 2014 metais“, – kalbėjo istorikas Rudolfas Paksa.

Toks partijos laimėjimas galėtų leisti jai turėti lemiamą įtaką sprendimams ir stengtis primesti savo politiką, pavyzdžiui, persvarstyti narystę Europos Sąjungoje ir ekonominius ryšius rytų šalių atžvilgiu.

2003 metais įkurta partija „Jobbik“ garsėja prieš žydus bei romus nukreipta retorika. Pasak analitikų, šios partijos populiarumas tik parodo, kaip ekonominė krizė skatina neigiamą požiūrį į mažumas, nes žmonėms reikia ką nors kaltinti. Per pastaruosius dvejus metus Vengrijoje nužudyti mažiausiai penki romai, prie romų namų buvo susprogdinta apie 30 padegamųjų bombų. Tačiau „Jobbik“ nariai neigia esantys rasistai, jų teigimu, jie atspindi bendras vengrų nuotaikas. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi