Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Pentagonas apie smūgius džihadistams: tai – tik pradžia

Pentagonas patvirtino pranešimus apie naujus smūgius grupuotės "Islamo valstybė" taikiniams Sirijoje bei Irake. Pasak Sirijos aktyvistų, lėktuvai atakavo džihadistų pozicijas netoli apsupto kurdų miesto Sirijos šiaurėje, iš kurio į Turkiją plūsta dešimtys tūkstančių pabėgėlių. Taip pat smogta taikiniams prie sienos su Iraku, siekiant pakirsti islamistų galimybę kariauti abiejose šalyse vienu met

Pentagonas patvirtino pranešimus apie naujus smūgius grupuotės „Islamo valstybė“ taikiniams Sirijoje bei Irake. Pasak Sirijos aktyvistų, lėktuvai atakavo džihadistų pozicijas netoli apsupto kurdų miesto Sirijos šiaurėje, iš kurio į Turkiją plūsta dešimtys tūkstančių pabėgėlių. Taip pat smogta taikiniams prie sienos su Iraku, siekiant pakirsti islamistų galimybę kariauti abiejose šalyse vienu metu.

Pentagonas sako, kad dešimtys vakarykščių atakų buvo tik pradžia – JAV lėktuvai šią naktį smogė dar penkiems taikiniams Sirijoje ir  Irake. Iki šiol atokiai laikiusis Turkija žada aktyvesnę paramą, kai buvo išlaisvinta 50 jos įkaitų. Pajėgų gali skirti Nyderlandai, ir artimiausia Amerikos sąjungininkė Jungtinė Karalystė tikriausiai nebegalės ilgai likti nuošalyje.

Tačiau nepatvirtintas buvo Sirijos aktyvistų pranešimas, kad „Islamo valstybės“ kovotojai atakuoti vos už kelių kilometrų nuo kurdiško Kobanio miesto, kurį rengiasi pulti. Nuožmūs mūšiai ten nesiliauja savaitę, užimta per 60 aplinkinių kaimų. Kurdų kovotojai sako, kad be pagalbos neatsilaikys, nes „Islamo valstybė“ pasiuntė daugiau kovotojų ir daugiau tankų iš savo sostinės Rakos miesto, kai jį vakar atakavo Amerikos ir arabų šalių pajėgos.

Net iškankintoje pilietinio karo Sirijoje nebuvo tokio pabėgėlių antplūdžio kaip iš Kobanio – per kelias dienas prie Turkijos pasienio atplūdo beveik 150 tūkst. žmonių.

Pasak Sirijos opozicijos, Vašingtonas klysta neatakuodamas prezidento Basharo al Assado pajėgų. Jungtinėms Valstijoms tenka rasti sunkią pusiausvyrą, kad jų smūgių rezultatu nepasinaudotų diktatorius, kurį Vašingtonas trejus metus ragina pasitraukti. Bet Sirija, anksčiau grasinusi vadinti agresija bet kokius veiksmus be jos leidimo, dabar žada remti visas tarptautines pastangas prieš džihadistus.

Atakos antradienį buvo netikėtos, daugelis manė, kad Vašingtonui prireiks laiko suburti koaliciją ir ypač įtikinti sunitiškas Persijos įlankos šalis atakuoti sunitų grupuotę, kad padėtų šiitiškiems Irako bei Sirijos režimams.

Netekusi mažiausiai 50 kovotojų „Islamo valstybė“, pranešama, visoje Sirijoje evakuoja savo bazes.

Tačiau Pentagonas smogė ne tik jos taikiniams. Jau be arabų sąjungininkų, vienašališkai, atakuota ir vakarų Sirija, Alepo prieigos, kur buvo įsikūrę organizacijos „Chorasan“ kovotojai.

Kitaip negu „Islamo valstybė“, norinti įvesti šariato valdymą arabų žemėse, „Chorasan“ laikoma Al Qaeda“ veteranų organizacija, kurios tikslas – smogti Vakarų taikiniams.

Pasak aktyvistų, ten žuvo 70 kovotojų ir 8 civiliai. Pentagonas tikina, kad „Chorasan“ buvo bebaigianti rengti išpuolius Vakaruose, bet kol kas negali patvirtinti pranešimų, kad žuvo jos vadeiva ir įvertinti, ar vakarykščiai smūgiai išpuoliams užkirto kelią.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi