Pasaulyje

2015.09.08 13:45

JT viršūnių susitikime raginama priimti ambicingą susitarimą dėl kovos su klimato pokyčiais

Pasaulio lyderiai antradienį paragino imtis ambicingų veiksmų kovoje su klimato pokyčiais, tačiau jų pažadai nepateisino lūkesčių, likus vieneriems metams iki konferencijos, kurioje tikimasi pasirašyti naują tarptautinė sutartį šioje srityje.

Pasaulio lyderiai antradienį paragino imtis ambicingų veiksmų kovoje su klimato pokyčiais, tačiau jų pažadai nepateisino lūkesčių, likus vieneriems metams iki konferencijos, kurioje tikimasi pasirašyti naują tarptautinė sutartį šioje srityje.

Jungtinių Tautų (JT) viršūnių susitikime, surengtame po to, kai dešimtys tūkstančių klimato aktyvistų dalyvavo demonstracijose visame pasaulyje, Prancūzija, pažadėjo skirti 1 mlrd. JAV dolerių (2,69 mlrd. litų) Žaliajam klimato fondui.

Tokiu būdu Prancūzija tampa antrąja šalimi po Vokietijos, pasižadėjusia finansuoti naują instituciją, kuri teiks pagalbą smarkiausiai nuo klimato pokyčių kenčiančioms šalims.

Tačiau JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas paragino susitikimo dalyvius labiau siekti sukurti teikiamą postūmį, o ne susitarti dėl konkrečių veiksmų.

Šis renginys yra pirmasis po 2009 metais surengto viršūnių susitikimo Kopenhagoje, kuriame diskusijos dėl klimato pokyčių baigėsi chaotiškai. Šįkart siekiama nustatyti toną ateinančiais metais Paryžiuje vyksiančiai konferencijai, kurioje turėtų būti pasirašyta nauja pasaulinė sutartis.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as sakė, kad Paryžiaus konferencijoje turėtų būti pasirašyta „pasaulinė ir ambicinga“ sutartis, taip pat perspėjo, kad klimato pokyčiai kelia „grėsmę pasaulio taikai ir saugumui“.

JAV prezidentas Barackas Obama, kreipdamasis į susitikimo dalyvius praėjus kelioms valandoms po to, kai įsakė smogti ekstremistams Sirijoje, nurodė, kad „betarpiška ir didėjanti klimato pokyčių grėsmė“ galiausiai „nubrėš šio šimtmečio kontūrus labiau dramatiškai negu bet kuri kita“ problema.

„Žinome, ką turime padaryti, kad išvengtume nepataisomos žalos. Turime sumažinti taršą anglies dvideginiu savo šalyse, kad užkirstume kelią blogiausiems klimato pokyčių padariniams“, – pažymėjo jis.

B. Obama paragino siekti „ambicingos“, tačiau taip pat „lanksčios“ sutarties, užsimindamas apie galimas politines kliūtis, kurių jam gali iškilti mėginant įtikinti JAV Kongresą ratifikuoti būsimą susitarimą.

Besivystančios šalys vengė pasirašyti įpareigojančią sutartį be tvirtų JAV įsipareigojimų, pažymėdamos, jog turtingosioms šalims tenka istorinė atsakomybė dėl klimato pokyčių.

Pasižadėjo imtis ryžtingų veiksmų

Jungtinių Tautų klimato kaitos viršūnių susitikime Kinija pirmą kartą pažadėjo imtis ryžtingų veiksmų kovojant su klimato kaita.

Kinijos viceprezidentas teigia, kad bus dedamos visos pastangos, jog anglies dvideginis nustotų didėti. Kinija yra didžiausia pasaulyje teršėja. Tuo metu uždarymo sesijoje Jungtinių Tautų generalinis sekretorius teigia, kad kovai su klimato kaita bus pažadėta skirti daugiau nei du milijardus dolerių, tačiau, anot Ban Ki Moono, ši suma yra gerokai mažesnė už siekiamą.

Be kita ko, Generalinis sekretorius sako, kad žmonių šeimos namai turi būti tinkamesni gyventi ateities kartoms, o susitikimas parodė, jog valstybės gali pakilti klimato iššūkiams.

Migloti pažadai

Ban Ki-moonas nurodė, kad Žaliajam klimato fondui jau pažadėta skirti 2,3 mlrd. dolerių (apie 6,18 mlrd. litų), bet ši suma gerokai mažesnė negu 10 mlrd. dolerių (26,9 mlrd. litų), kurią planuojama užsitikrinti iki šių metų pabaigos, o juo labiau iki 100 mlrd. dolerių, kuriuos planuojama surinkti iki 2020 metų.

Šio fondo lėšos bus skiriamos neturtingoms šalims, labiausiai nukenčiančioms nuo kylančios pasaulinio klimato temperatūros ir smarkėjančių stichinių nelaimių.

Prancūzijos ir Vokietijos dalis toje kraitėje sudaro 2 mlrd. dolerių, o Timas Gore`as, pagalbos organizacijos „Oxfam“ klimato politikos vadovas, kritikavo donorų „dalinį ir pasirinktinį atsaką“ į klimato pokyčius.

Aktyvistų judėjimas „ActionAid“ pareiškė, kad šiame viršūnių susitikime buvo pateikta tik „miglotų pažadų“ dėl kovos su klimato kaita, nors sekmadienį nuvilnijusiose precedento neturinčiose tarptautinėse demonstracijose buvo raginama nedelsiant imtis veiksmų.

„Sveikiname Prancūzijos ir kitų naujus pažadus skirti lėšų, bet jie toli gražu neatitinka to, ko reikia“, – sako „ActionAid“ JAV skyriaus atstovas Brandonas Wu (Brendonas U).

Mažos salų valstybės baiminasi, kad klimato pokyčiai tiesiogine prasme ištrins jas iš žemėlapio, kylant pasaulinio vandenyno lygiui, todėl jų piliečiai bus priversti tapti ekologiniais pabėgėliais.

„Tuvalu ateitis – jūsų rankose. Laikas neigimui, delsimui, pataikavimui iškastinio kurto pramonės interesams jau baigėsi“, – sakė šios Ramiojo vandenyno salų valstybėlės premjeras Enele Sosene Sopoaga.

Klimato pokyčiai – ne išmonė

Vienu iš įsimintinų pareiškimų tapo Niujorko mero Billo de Blasio pažadas, kad jo metropolis, kuriame taip pat įsikūrusi Jungtinių Tautų būstinė, iki 2050 metų 80 proc. sumažins savo išmetalų kiekį. Pasak aktyvistų, tokie patys ambicingi planai reikalingi nacionaliniu lygmeniu.

Besivystančios šalys, tokios kaip Kongo Demokratinė Respublika, Etiopija, Gvatemala ir Uganda sakė ketinančios atkurti 30 mln. hektarų atogrąžų miškų. Jeigu tai būtų įgyvendinta, bendras atkuriamų miškų plotas daugiau nei dvigubai viršytų 20 mln. ha, kuriuos pažadėta apmiškinti per ankstesnę pasaulinę iniciatyvą.

Holivudo aktorius Leonardo DiCaprio pridėjo žvaigždžių spindesio JT viršūnių susitikimui, ragindamas lyderius liautis laikyti pasaulinį atšilimą „išmone“.

„Būdamas aktorius, pragyvenu iš apsimetinėjimo. Vaidinu išgalvotus personažus, dažnai sprendžiančius išgalvotas problemas“, – aiškino L. DiCaprio, susirišęs plaukus į kaselę ir dėvėdamas kostiumą.

„Manau, kad žmonija į klimato pokyčius lygiai taip pat – tarsi tai būtų išmonė“, – pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.