Pasaulyje

2014.09.23 16:46

Lenkija rengia didelius manevrus, tvyrant įtampai dėl Rusijos

BNS 2014.09.23 16:46

Lenkija trečiadienį pradeda stambaus masto karines pratybas su aštuoniomis NATO partnerėmis per rimčiausią Rusijos ir Vakarų santykių krizę nuo Šaltojo karo laikų, kurią išprovokavo įvykiai Ukrainoje.

Lenkija trečiadienį pradeda stambaus masto karines pratybas su aštuoniomis NATO partnerėmis per rimčiausią Rusijos ir Vakarų santykių krizę nuo Šaltojo karo laikų, kurią išprovokavo įvykiai Ukrainoje.

Nuo 2006-ųjų kas dvejus metus organizuojamuose manevruose „Anaconda“ dalyvauja 12 500 karių, iš kurių 750 atvyksta iš kitų NATO narių, tarp kurių yra ir Jungtinės Valstijos bei Britanija, pranešė Lenkijos gynybos ministerija ir pridūrė, kad šis renginys „tapo Šiaurės Atlanto Aljanso nuolatiniu pratybų elementu“.

Šių pratybų tikslas suderinti bendradarbiavimą su NATO greitojo reagavimo pajėgomis, dėl kurių suformavimo buvo susitarta šį mėnesį vykusiame Kardifo viršūnių susitikime.

JAV valstybės departamentas šią savaitę pritarė galimam oras-žemė raketų pardavimui Lenkijai, siekiant atnaujinti Lenkijos naikintuvų „F-16“ grupę ir aprūpinti ją nauja įranga.

Savo karinės technikos atnaujinimui Lenkija numatė skirti 33,6 mlrd. eurų per 10 metų, per kuriuos ketinama įsigyti priešraketinį skydą, šarvuotų transporterių, povandeninių laivų ir bepiločių lėktuvų.

Aštrėjant konfliktui Ukrainoje Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis pasiūlė padidinti išlaidas gynybai nuo dabartinių 1,95 proc. iki 2 proc. BVP.

Nors Aljansas susitarė dėl greitojo reagavimo pajėgų kūrimo, nuolatiniam pajėgų dislokavimui Lenkijos ir Baltijos šalių teritorijose, kaip to reikalavo šalių lyderiai, pritarta nebuvo.

Rusija seniai priešinasi NATO ekspansijai į jos sovietinių laikų valdas, o NATO 1997 metais oficialiai sutiko nekurti nuolatinių bazių buvusiose Varšuvos pakto valstybėse.

Tačiau penktadienį Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas paskelbė, kad NATO sukurs regioninius „vadovavimo ir kontrolės“ centrus „keturiose arba penkiose šalyse, konkrečiai: Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje“.

Iki spalio 3 dienos Lenkijoje vyksiančiose pratybose „Anaconda“ taip pat dalyvaus kariai iš Lietuvos, Estijos, Kanados, Čekijos, Vengrijos, ir Nyderlandų.

Kitos NATO pratybos Lenkijoje numatomos spalio mėnesį, jose taip pat dalyvaus JAV ir britų kariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.