Naujienų srautas

Pasaulyje2014.09.18 21:19

P. Porošenka JAV Kongresui: antklodėmis karo nelaimėsime

ELTA, BNS 2014.09.18 21:19

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka paragino JAV teikti karinę pagalbą Ukrainai, kovojančiai su prorusiškais separatistais, praneša BBC.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka paragino JAV teikti karinę pagalbą Ukrainai, kovojančiai su prorusiškais separatistais, praneša BBC.

Ukrainos prezidentas paprašė Vašingtono suteikti jo šaliai „specialų“ saugumo statusą be narystės NATO, kad būtų sustiprinta jos gynyba nuo Rusijos agresijos.

„Atsižvelgdama į dabartinę padėtį, Ukrainos demokratija turi remtis stipria armija, – sakė P. Porošenka JAV statymų leidėjams. – Turint tai galvoje, aš labai raginu Jungtines Valstijas suteikti Ukrainai specialų neprisijungusios partnerės statusą“.

Sakydamas kalbą JAV Kongrese, P. Porošenka teigė, kad prastai ginkluoti jauni Ukrainos kariškiai „kariauja už laisvą pasaulį“.

Ukrainos prezidentas perspėjo apie Rusijos agresijos prieš jo tautą sukeltą grėsmę „pasauliniam saugumui visur“.

Bendrame JAV Kongreso rūmų posėdyje P. Porošenka kalbėjo apie karų „svetimomis rankomis“ (proxy), terorizmo ir ekstremistų judėjimų grėsmę bei perspėjo: „dabar jų nesustabdžius, jie kirs Europos sienas ir paplis po visą pasaulį“.

JAV prezidentas Barackas Obama su kitais Vakarų lyderiais pasmerkė Rusijos vykdomus veiksmus Ukrainoje. Tačiau jis pabrėžė, kad karinė pagalba apsiribos nepuolamąja įranga. Savo ruožtu Ukrainos vadovas tvirtino, kad šalies kariuomenei reikia visų rūšių paramos, įskaitant ir ginklus.

„Antklodės ir naktinio matymo žiūronai – svarbūs, tačiau neįmanoma laimėti karo su antklodėmis“, – palaikomas aplodismentų pabrėžė P. Porošenka.

„Pagal dabartinę padėtį, Ukrainos demokratija turi remtis stipria armija, – sakė P. Porošenka JAV statymų leidėjams. – Turint tai galvoje, aš labai raginu Jungtines Valstijas suteikti Ukrainai specialų neprisijungusios partnerės statusą“.

Jis apkaltino Rusiją, pasižyminčią „imperine mąstysena“ ir „nostalgija Sovietų Sąjungai“, aneksavus Krymą kovo mėnesį ir remiančią separatistus Ukrainos rytuose.

P. Porošenka Vašingtone taip pat susitiko su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry.

JAV anksčiau ketvirtadienį Ukrainai parodė gražų gestą – pažadėjo skirti 53 mln. dolerių vertos paramos, įskaitant minosvaidžių radarų įrangą.

Pasak vyresniųjų B. Obamos administracijos pareigūnų, naujosios paramos 46 mln. dolerių bus skirta Ukrainos saugumui stiprinti ir 7 mln. dolerių – humanitarinei pagalbai.

Taip pat numatoma skirti inžinerinės technikos, patruliavimo automobilių, kariuomenės transporterių, nedidelį jūrinį lėktuvą, žvalgybos/stebėjimo įrangos ir prietaisų cheminių medžiagų bei sprogmenų paieškai, be to – kūno apsaugų, išminavimo įrangos ir pirmosios pagalbos rinkinių, sakė aukštas administracijos pareigūnas.

Šiame pakete nebus letaliųjų ginklų, kurių tiekimui Ukrainai pasisako kai kurie JAV įstatymų leidėjai respublikonai.

Aukšto rango administracijos pareigūnas sakė, kad JAV apskaičiavimu, Ukraina turi pakankamai tokios įrangos, ir ginkluotės tipai, apie kuriuos buvo kalbama, bus nežymios vertės ir neturės lemiamo poveikio.

„Nemanoma, kad būtų galima suteikti tokį efektyvų karinį pranašumą, kuris galėtų pakeisti bendrą pusiausvyrą, – kalbėjo pareigūnas. – Ukraina vis tiek būtų pažeidžiama plataus masto Rusijos atakos“.

7 mln. JAV dolerių, skirti humanitarinei pagalbai, bus pervesti tarptautinėms pagalbos organizacijoms, teiksiančioms pagalbą rytinės Ukrainos gyventojams.

JAV prekybos sekretorė Penny Pritzker vadovaus JAV delegacijai per jos vizitą Ukrainoje rugsėjo 26-27 dienomis. Delegacija susitiks su aukšto rango pareigūnais, verslo lyderiais ir aptars Ukrainos ekonomikos reformos pastangas.

JAV ir Europos Sąjunga keliais etapais ėmėsi ekonominių sankcijų prieš Rusiją, atsakydamos į jos įvykdytą Krymo aneksiją ir paramą separatistų kovotojams rytinėje Ukrainoje.

Nuo balandžio mėnesio daugiau nei 3 tūkst. žmonių žuvo per susirėmimus tarp Ukrainos vyriausybinių pajėgų ir prorusiškų separatistų Rytų Donecko ir Luhansko regionuose.

Ukrainos Aukščiausioji Rada antradienį patvirtino naują įstatymą, suteikiantį didesnę autonomiją separatistų užimtiems regionams šalies rytuose ir amnestiją sulaikytiems kovotojams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi