Naujienų srautas

Pasaulyje2014.09.18 14:24

B. Obama ir Ukrainos prezidentas susitiks Baltuosiuose rūmuose

Simboliškai pademonstruodamas paramą Ukrainos valdžiai, JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį Ovaliajame kabinete priims Ukrainos prezidentą Petro Porošenką, kuris prieš tai kalbės per retą bendrą Kongreso sesiją.

Simboliškai pademonstruodamas paramą Ukrainos valdžiai, JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį Ovaliajame kabinete priims Ukrainos prezidentą Petro Porošenką, kuris prieš tai kalbės per retą bendrą Kongreso sesiją.

P. Porošenka atvyksta į Vašingtoną siekti energingesnės JAV karinės pagalbos jo šaliai, kovojančiai su Rusijos remiamais separatistais. B. Obama kol kas nepatenkino Ukrainos prašymo suteikti letalinę pagalbą, bet JAV jau suteikė maždaug 60 mln. dolerių vertės neletalinę pagalbą Ukrainos kariškiams.

Baltųjų rūmų pareigūnai leido suprasti, kad P. Porošenkos vizitu – jo pirmuoju JAV po išrinkimo anksčiau šiais metais – iš dalies siekiama pasiųsti žinią Rusijai apie Vakarų paramą buvusiai sovietinei Ukrainai.

„Prezidento Porošenkos, sėdinčio Ovaliajame kabinete, nuotrauka bus verta mažiausiai tūkstančio žodžių – ir angliškų, ir rusiškų“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas.

P. Porošenka, verslininkas milijardierius, gegužę laimėjo Ukrainos prezidento rinkimus, kurie buvo surengti iš šalies dėl protestų pabėgus Rusijos remiamam jo pirmtakui. Vakarų lyderiai gyrė P. Porošenkos įsipareigojimus dėl reformų ir B. Obama ketvirtadienį spaus jį imtis agresyvesnių politinių ir ekonominių veiksmų, kurie galėtų stabilizuoti jo šalį.

P. Porošenkos vizitas Vašingtone vyks vos dvi dienos po to, kai Europos Parlamentas ir Ukrainos parlamentas vienu metu balsavimais ratifikavo politinį ir ekonominį paktą, kurį pernai atmetusi ankstesnė vyriausybė išprovokavo protestus ir dabartinę krizę.

Ukrainos lyderis sakė, kad šios sutarties priėmimas yra pirmasis jo šalies žingsnis narystės ES link.

Vizitas taip pat rengiamas po to, kai separatistams buvo pateiktas pasiūlymas dėl savivaldos.

Šis autonomijos pasiūlymas buvo parengtas pagal taikos planą, kurį prieš 12 dienų parėmė ir Kijevas, ir Maskva. Planas prislopino kruviną smurtą aplink separatistų bastionus Rytų Ukrainoje, bet jo nesustabdė.

Susitikęs su B. Obama P. Porošenka pavaizduos Rusiją kaip pasaulinę grėsmę, vildamasis laimėti „specialų statusą“ NATO bloke, kuriuo būtų užtikrintas jo šalies saugumas.

Vis dėlto ant B. Obamos užgriuvo pernelyg daug krizių vienu metu, kad JAV įsitrauktų į karinį susupriešinimą su branduolinį ginklą turinčia Rusija dėl šalies, kuri, nors Amerika jai prijaučia, nėra jos strateginių interesų dalis.

„Mes neįsitrauksime į karinį žygį Ukrainoje“, – sakė B. Obama JAV televizijai kelios dienos po to, kai Rusija kovo mėnesį baigė aneksuoti nuo Ukrainos atplėštą Krymą.

Kanados premjeras žada paramą

Į Vašingtoną P. Porošenka atvyksta po vizito Kanadoje, kur pareiškė, kad, ratifikuodama asociacijos sutartį su ES, Ukraina galutinai atsisveikino su Sovietų Sąjunga.

Stovėdami, karštais plojimais Kanados parlamentarai sutiko Ukrainos prezidentą.

„Du dešimtmečius mes išdidžiai skelbėme, kad Ukraina atgavo nepriklausomybę neiššovusi nė šūvio, nepraliejusi nė lašo kraujo. Tai jau ne tiesa, nes dabar vyksta reali kova už nepriklausomybę, už kurią mokame brangiai“, – sako P. Porošenka.

Kanados premjeras žada paramą.

„Kanada palaiko visos Ukrainos teritorinį vientisumą. Ar reikės 5 mėnesių ar 50 metų ją išvaduoti, mes niekada nepripažinsime Rusijos okupacijos bet kurioje Ukrainos dalyje“, – tvirtina Kanados ministras pirmininkas Stephenas Harperis.

Nors Rusijos pasmerkimo žodžiai skamba iš Vakarų lyderių lūpų, Ukrainos pajėgoms teikiama tik nekovinės paskirties parama – naktinio matymo įranga ar neperšaunamos liemenės.

Analitikai: nuolaidos maištininkams tik padės įgyvendinti V. Putino užmojį

Nors Aukščiasioji Rada balsavo už tai, kad kai kuriems Donbaso regionams būtų suteiktas ypatingas statusas, radikalesni Kijevo politikai kaltina prezidentą, kad jis kapituliuoja prieš Rusiją. Analitikai sako, kad nuolaidos maištininkams tik padės įgyvendinti Vladimiro Putino užmojį – kad Ukrainoje išliktų rusiškai kalbanti zona, labiau priklausoma nuo Maskvos nei nuo Kijevo.

„Viena karo diena mums kainuoja 80 milijonų grivinų. Bet sakau atvirai – tokią kainą mokame už taiką. Niekas neleis įteisinti vadinamųjų Donecko ir Luhansko liaudies respublikų ir teroristų“, – tikina Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas.

Maištininkų lyderiai grasina toliau kovoti dėl vadinamosios Novorosijos nepriklausomybės.

Per paliaubų savaites žuvo apie 30 civilių ir Ukrainos pajėgų karių, daugiausia prie Donecko, kur nuolat šaudoma.

ESBO stebėtojų duomenimis, ugnies nutraukimo susitarimas buvo pažeistas 300 kartų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi