Pasaulyje

2014.09.16 19:00

Ukraina ratifikavo asociacijos sutartį su ES

DELFI.lt, BNS, ELTA2014.09.16 19:00

Kijevas antradienį ratifikavo istorinę asociacijos sutartį su Europos Sąjunga.

Kijevas antradienį ratifikavo istorinę asociacijos sutartį su Europos Sąjunga.

Įstatymų leidėjai Aukščiausioje Radoje ir Europos Parlamente ratifikavo 1 200 puslapių politinės ir ekonominės asociacijos susitarimą per tiesioginę vaizdo konferenciją.

Už sutarties ratifikavimą balsavo 355 deputatai.

ES ir Ukraina asociacijos sutarties politinę dalį pasirašė kovo 21-ąją, o ekonominę dalį – birželio 27 dieną.

„Pasakykite man, kas dabar išdrįs užtrenkti Ukrainai duris į Europą? Kas bus prieš mūsų būsimą narystę ES, kurios link šiandien žengiame savo pirmąjį, bet labai ryžtingą žingsnį?“ – sakė Ukrainos prezidentas.


Turėdamas galvoje žmones, žuvusius per protestus prieš V. Janukovyčiaus sprendimą nepasirašyti asociacijos sutarties, taip pat kareivius, paaukojusius savo gyvybes mūšiuose su separatistais, P. Porošenka sakė: „Jokiai tautai niekada nėra tekę sumokėti tokios didelės kainos už tai, kad taptų europiečiais“.

Europos Parlamentas ratifikavo ES ir Ukrainos asociacijos sutartį

Europos Parlamentas Strasbūre antradienį pritarė ES ir Ukrainos Asociacijos ir laisvosios prekybos sutarčiai (535 balsai už, 127 prieš, o 35 susilaikė). Tuo pačiu metu sutartį ratifikavo ir Ukrainos Aukščiausioji Rada, o abiejų parlamentų nariai tarpusavio vaizdo ryšiu galėjo tiesiogiai stebėti ratifikavimą.

„Tai istorinis momentas, kai du parlamentai laisvai apsisprendė vienu metu balsuoti dėl šios sutarties. Europos Parlamentas visada gynė ir toliau gins Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą“, – pažymėjo EP pirmininkas Martinas Schulzas), kreipdamasis į Europos Parlamento ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narius.

„Šis sinchroninis ratifikavimas – šventė ne tik Ukrainai, bet ir Europai, nes be Ukrainos negali būti suvienytos Europos“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas Petro Porošenko. Jis padėkojo Europos Sąjungai už paramą ir paragino Ukrainos valdžios institucijas neatidėlioti būtinų reformų įgyvendinimo.

Galutiniam sutarties įsigaliojimui būtina, kad ją ratifikuotų visų ES valstybių parlamentai. Ji jau ratifikuota šešiose ES šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Po balsavimo EP pirmininkas M. Šulcas viešai pasirašė laišką, raginantį ES institucijas kuo greičiau įgyvendinti ES ir Ukrainos asociacijos sutartį.

Istorinį susitarimą temdo nuolaidos Rusijai

Šį istorinį įvykį temdo abiejų sutarties dalyvių sprendimas nusileisti Rusijos spaudimui ir iki 2016-ųjų atidėti laisvosios prekybos taisyklių, dėl kurių Ukraina nusigręžė nuo Kremliaus kuriamos Eurazijos ekonominės sąjungos, taikymą.

Pernai lapkritį Kremliaus remiamo tuometinio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus priimtas sprendimas paskutinę minutę nepasirašyti asociacijos sutarties išprovokavo kruvinų įvykių grandinę, per kurią jis vasarį neteko posto, o vėliau Rusija atplėšė Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį.

Naujiesiems provakarietiškiems Kijevo lyderiams deklaravus pasiryžimą pasirašyti šį paktą, Maskva nutraukė dujų tiekimą savo kaimynei ir paskatino bei aktyviai rėmė separatistinį sukilimą rusakalbiuose Ukrainos rytuose, kuris jau nusinešė daugiau nei 2 700 gyvybių.

Rusijai griežtai neigia teikianti pagalbą separatistams, tačiau tai neapsaugojo jos nuo virtinės Vakarų sankcijų, dėl kurių prezidentas Vladimiras Putinas dabar yra izoliuotas labiau nei kada nors anksčiau per visą 15 metų trunkantį jo viešpatavimą, o jo veiksmai – dar sunkiau nuspėjami.

Vis dėlto rugsėjo 5 dieną tarp Kijevo ir Maskvos pasirašytas susitarimas dėl paliaubų, kuriam tarpininkavo Europa, suteikė vilties, kad penkis mėnesius trunkanti krizė galiausiai bus išspręsta ir didžiulė įtampa Rytų ir Vakarų santykiuose atslūgs.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.