Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Prancūzijoje – konferencija dėl kovos su islamistais

Prancūzijos prezidentas pirmadienį rengia maždaug 20 šalių konferenciją, kad būtų pasiskirstyta užduotimis, kaip kovoti su „Islamo valstybės“ grupuote Irake bei Sirijoje. Nors džihadistų grėsmę pripažįsta daugelis, įvairios regiono šalys turi įvairių abejonių, stabdančių bendros koalicijos sudarymą.

Prancūzijos prezidentas pirmadienį rengia maždaug 20 šalių konferenciją, kad būtų pasiskirstyta užduotimis, kaip kovoti su „Islamo valstybės“ grupuote Irake bei Sirijoje. Nors džihadistų grėsmę pripažįsta daugelis, įvairios regiono šalys turi įvairių abejonių, stabdančių bendros koalicijos sudarymą.

JAV diplomatijos vadovas į konferenciją Paryžiuje atvyko po ilgo, varginamo ir ne visada sėkmingo turo per Artimųjų rytų ir Persijos įlankos šalis. Johnui Kerry bent jau viešai nepavyko gauti svarbios Sirijos bei Irako kaimynės Turkijos leidimo naudotis karine baze oro smūgiams. Islamo valstybės kovotojai įkaitais paėmę bent 50 Turkijos piliečių, todėl Ankara labai atsargi.

Šios konferencijos šeimininkai – Prancūzijos ir Irako prezidentai susiduria su daugeliu dvejonių ir išlygų. Pats Francois Hollande`as nuvykęs į Bagdadą pranešė, kad Prancūzija, pirmoji pasiuntusi ginklų kovoti su islamistais, rengia jau ketvirtą ginkluotės siuntą, tačiau Paryžius nenori dalyvauti veiksmuose, kuriems negautas Jungtinių Tautų pritarimas.

O JAV, kurių prezidentas praėjusią savaitę paskelbė naują strategiją kovoti su „Islamo valstybe“, sako, kad prireikus smogtų islamistams ir Sirijos teritorijoje. Jungtinės Tautos leidimo tokiems smūgiams neduotų, nes Rusija, turinti veto teisę, vadina agresija bet kokius karo veiksmus be pačios Sirijos pritarimo. J. Kerry sekamdienį pareiškė, kad su Sirija savo veiksmų nekoordinuos.

Nors Persijos įlankos šalys islamistų grėsmę pripažįsta, labai atsargiai žiūri į paramą Irako režimui. Mat jo vyriausybėje dominuoja šiitai, ją globoja taip pat šiitiškas Iranas, kuris yra pagrindinis daugelio sunitiškų Persijos įlankos valstybių priešininkas. Į pirmadienio konferenciją Iranas apskritai nepakviestas, nors irgi yra pasiūlęs prisidėti kovojant su islamistais.

Tiesa, Saudo Arabija J. Kerry pažadėjo mokyti nuosaikiąją Sirijos opoziciją ir gal net atidaryti ambasadą kaimyniniame Irake. Vašingtonas nori daugiau – leidimo Amerikos pajėgoms naudotis bazėmis ir oro erdve. J. Kerry pareiškė, kad kai kurios šalys pasiūlė sausumos pajėgas. Kelios, pranešama, pažadėjo lėktuvų oro smūgiams.

Didžioji Britanija sekmadienį sulaukė niūrios žinios, kad džihadistų nelaisvėje pusantrų metų praleidęs pagalbos darbuotojas buvo nukirsdintas, taip esą keršijant už Londono pagalbą amerikiečiams ir kurdams, kovojantiems su islamistais. Bet premjeras Davidas Cameronas net ir po nepaprastojo saugumo tarybų posėdžio grasindamas sumedžioti kaltuosius, vis dar atsisako dalyvauti oro smūgiuose.

Todėl Prancūzijos prezidento laukia tikras diplomatinis galvosūkis: kas ir kur smogs, kas tieks ginklus, kas dalysis žvalgybos duomenimis, kas finansuos. Kad ir kokie bus sprendimai, vargu ar viešai bus paskelbta kas nors daugiau negu pareiškimai apie ryžtą įveikti islamistus.