Pasaulyje

2012.10.19 09:50

Artėjant JAV prezidento rinkimams, sustojo diplomatinių klausimų sprendimas

ELTA2012.10.19 09:50

Artėjant kitą mėnesį vyksiantiems JAV prezidento rinkimams buvo atidėtas keblių diplomatinių klausimų sprendimas, pavyzdžiui, ginklų kontrolės sutartis, Palestinos siekis būti pripažinta Jungtinėse Tautose (JT) ir masinio naikinimo ginklų uždraudimas Artimuosiuose Rytuose. 

Artėjant kitą mėnesį vyksiantiems JAV prezidento rinkimams buvo atidėtas keblių diplomatinių klausimų sprendimas, pavyzdžiui, ginklų kontrolės sutartis, Palestinos siekis būti pripažinta Jungtinėse Tautose (JT) ir masinio naikinimo ginklų uždraudimas Artimuosiuose Rytuose.

Jau kelis mėnesius JT pareigūnai ir diplomatai neoficialiai skundžiasi, kad diskusijos dėl daugelio problemų sprendimo buvo atidėtos po JAV prezidento rinkimų. Per rinkimus lapkričio 6 dieną demokratas prezidentas Barackas Obama susirungs su respublikonų kandidatu Mittu Romney.

Keli politikos analitikai pastebėjo, kad JAV viešpatavimas silpsta. Bet JT valstybių narių sprendimas pristabdyti svarbias derybas rodo, kad JAV Jungtinėse Tautose turi dar daug galios. Toks atsižvelgimas į šalyje vykstančius rinkimus nėra įprastas.

Nuolat kontraversiškai vertinamas JAV politikos klausimas yra ginklų kontrolė. JT derybos dėl ginklų kontrolės sutarties nutrūko liepos mėnesį, kai JAV, Rusija ir kelios kitos ginklus gaminančios valstybės pareiškė, kad sutarties projekte yra trūkumų, ir paprašė daugiau laiko.

Pasak JAV eksperto Davido Bosco, šalies prezidento „administracija aiškiai pabijojo, kad sutartis netaptų svarbia tema per rinkimus, kuria galėtų pasinaudoti už teisę turėti ginklą kovojančios organizacijos, ir kartu su keliomis kitomis šalimis pasistengė užtikrinti, kad šis klausimas pasistūmėtų tik po rinkimų“. Frankas Jannuzi iš „Amesty International“ pritaria šiai nuomonei ir mano, kad JAV ginklų asociacija prieštarauja ginklų prekybos sutarčiai ir rinkimuose remia M. Romney. Ginklų kontrolės šalininkai tikisi, kad jei B. Obama bus perrinktas, jis galiausiai pritars šiai tarptautinei sutarčiai.

JAV neigia norėjusi užtęsti sutarties priėmimą ir tvirtina, kad sutarties projekte tikrai buvo taisytinų vietų. Nepaisant nepasitenkinimo, JT neturėjo kitos išeities kaip sutikti su JAV prašymu atidėti šį klausimą, nes sutartis, kuriai nepritartų didžiausia pasaulyje ginklų gamintoja, nebūtų efektyvi.

Tuo tarpu JAV nereikėjo prašyti Palestinos, kad ši atidėtų planus prašyti JT Generalinės Asamblėjos balsuoti dėl JT stebėtojos statuso suteikimo Palestinos autonomijai. Palestiniečiai patys priėmė šį sprendimą, nes nenori, kad jų nepriklausomybės siekis būtų įveltas į JAV prezidento rinkimus, mat tuomet B. Obama būtų priverstas griežčiau nei paprastai prieštarauti Palestinos siekiams. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.