Pasaulyje

2014.09.11 13:51

O. Pistoriaus teismas: įtarimai, kad policija sugadino įrodymus

Arnas Mazėtis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2014.09.11 13:51

O. Pistoriaus teisėja Thokozile Masipa, ketvirtadienį skaidydama savo nuosprendį jo byloje dėl nužudymo, sakė, jog gynybos tvirtinimai, kad policija sugadino įrodymus ir pašalino kai kuriuos daiktus iš nusikaltimo vietos, „nublanko iki nereikšmingumo“.

O. Pistoriaus teisėja Thokozile Masipa, ketvirtadienį skaidydama savo nuosprendį jo byloje dėl nužudymo, sakė, jog gynybos tvirtinimai, kad policija sugadino įrodymus ir pašalino kai kuriuos daiktus iš nusikaltimo vietos, „nublanko iki nereikšmingumo“.

Taip pat teisėja teigė, kad dėl prieštaringų liudytojų parodymų esama „tam tikrų abejonių“, jod sportininko draugės R. Steenkamp nužudymo naktį klykė moteris.

Th. Masipos nuosprendis dėl žmogžudystės ir trijų įstatymo dėl šaunamųjų ginklų pažeidimų tikriausiai bus skaitomas dvi dienas.

Galutinis verdiktas gali būti paskelbtas penktadienį, bet bausmė bus paskirta po kelių savaičių.

Itin svarbios ekspertų išvados

Ketvirtadienį Pretorijoje prasideda lemiamas garsaus parolimpinio bėgiko Oscaro Pistoriaus teismo etapas – teisėja turės nuspręsti ar jis kaltas dėl savo draugės R. Steenkamp nužudymo. 

O. Pistorius visame pasaulyje išgarsėjo bėgdamas specialios konstrukcijos protezais, bet dabar šio parolimpinio čempiono sportinė ir reklaminė karjera baigėsi. 

Per praėjusių metų Valentino dieną Pretorijos policija buvo iškviesta prie jo prabangių namų ir ten, prie jo miegamojo, uždarytame tualete  rado keturias šūviais iš arti nušautą jo partnerę Reevą Steenkamp.  

O. Pistorius pripažįsta, kad tai jis šaudė tą naktį, bet sako, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas. Jo advokatai tvirtina, kad,  išgirdęs triukšmą, jis pagalvojo apie įsibrovusį vagį ir todėl šaudė. 

R. Steenkamp advokatai tvirtina, kad poros santykiai nebuvo geri ir, kad O. Pistorius nušovė draugę per pykčio priepuolį. Šiam, per pusę metų daug žiniasklaidos dėmesio sulaukusiam, procesui vadovaujanti teisėja dabar turės nuspręsti, kurios pusės įrodymai labiau įtikinantys. 

O. Pistorius yra vienintelis tiesioginis šio tragiško incidento liudytojas, bet jo kaimynai tvirtina, kad kartu su šūviais jie girdėjo ir moters riksmą, taigi daug kas priklausys nuo ekspertų išvadų –  ar O. Pistoriaus sužalota moteris tikrai galėjo surikti ar ne, tai yra ar galėjo jis ją atpažinti – jei taip,  jis ilgam sės už grotų. 

Jei tai bus pripažinta nelaimingu atsitikimu O. Pistorius išeis į laisvę.

Dramatiškas procesas 

Dramatiškas, pusę metų trukęs teismo procesas kaustė viso pasaulio žiniasklaidos dėmesį, o tiesioginės transliacijos kone priminė realybės televizijos šou. 

Ketvirtadienį aplink teismo pastatą budėjo maždaug 20 policininkų. Netoliese esančioje gatvėje laikraščius pardavinėjantis vyras sakė, kad negali patenkinti paklausos. „Galbūt galite ateiti vėliau?“ – sakė 29 metų Thomas Mdlule, skubėdamas skaičiuoti grąžą pirkėjams. 

Proceso metu liudijo beveik 40 liudytojų, tarp jų – pats O. Pistorius, kuris verkė ir vėmė klausydamasis, kaip jo 29 metų šviesiaplaukės draugės galva nuo jo kulkų su ertme smaigalyje „sprogo“ tarsi arbūzas. 

Kaltintojai kojų neturintį bėgiką vadino egotistiniu melagiu, kurį yra apsėdę ginklai, greiti automobiliai ir gražios moterys, ir kuris atsisako prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. 

Teismas išgirdo telefoninių žinučių stenogramas, kurios rodo, kad pora ginčijosi. R. Steenkamp, pavyzdžiui, rašė: „Kartais aš tavęs bijau, to, kaip tu piktai kalbi su manimi“. 

Gynybos advokatai stengėsi paaiškinti, kad yra „du Oscarai“: pasaulinės klasės sportininkas ir labai pažeidžiamas asmuo su rimta negalia, kuris veikė iš baimės, o ne pykčio, kai paleido mirtinus šūvius. 

Visą laiką iš sausakimšos lankytojų galerijos procesą stebėjo sportininką palaikanti jo sesuo ir nenumaldoma moters, kurią jis nužudė, motina. 

June Steenkamp į teismą atvyko anksti ketvirtadienį ir leidosi apkabinama vienos šalininkės, kuri prie marškinių buvo prisisegusi užrašą „Įkalinti už Reevą“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.