Pasaulyje

2015.09.08 13:45

M. Chodorkovskis imasi veiksmų prieš Rusiją

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Buvusių kompanijos „Jukos“ vadovų Michailo Chodorkovskio ir Platono Lebedevo advokatai kreipėsi į Europos Tarybos Ministrų komitetą su raginimu pareikalauti Rusijos pasiaiškinti, kodėl ji nevykdo Europos Žmogaus Teisių teismo (EŽTT) sprendimo, priimto apskundus pirmąjį nuosprendį „Jukos“ byloje.

Buvusių kompanijos „Jukos“ vadovų Michailo Chodorkovskio ir Platono Lebedevo advokatai kreipėsi į Europos Tarybos Ministrų komitetą su raginimu pareikalauti Rusijos pasiaiškinti, kodėl ji nevykdo Europos Žmogaus Teisių teismo (EŽTT) sprendimo, priimto apskundus pirmąjį nuosprendį „Jukos“ byloje.

Ši žinia paskelbta M. Chodorkovskio ir P. Lebedevo spaudos tarnybos tinklalapyje, praneša newsru.com.

EŽTT sprendimas paskelbtas 2013 metų liepos 25 dieną ir įsigaliojo tų pačių metų spalio 25 dieną. Pasak teisėjų, „Jukos“ bylos nuosprendyje buvo pažeistos Europos konvencijos nuostatos, garantuojančios nuosavybės apsaugą, taip pat teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą. Tuo pat metu Strasbūre buvo nuspręsta, kad abiejų kaltinamųjų baudžiamasis persekiojimas nebuvo politiškai motyvuotas.

Pirmajame nuosprendyje M. Chodorkovskiui EŽTT įžvelgė dalinį teisės į teisingą bylos nagrinėjimą pažeidimą. Teismas taip pat sutiko su M. Chodorkovskio skundais dėl jo teisių į nuosavybės apsaugą pažeidimo, kadangi po nuosprendžio paskelbimo „jis buvo priverstas kompensuoti „Jukos“ mokesčių įsiskolinimą“.

Be to, teismas pripažino, kad valdžia darė spaudimą advokatams. Taip pat teisėjai aptiko žmogaus teisių pažeidimą išsiunčiant M. Chodorkovskį ir P. Lebedevą į toli nuo jų šeimų gyvenamosios vietos esančias kolonijas. Teismas nurodė kaip kompensaciją sumokėti M. Chodorkovskiui 10 tūkstančių eurų (34,5 tūkstančio litų). P. Lebedevo reikalavimai kompensuoti turtui padarytą žalą buvo atmesti.

Kaip pažymima spaudos tarnybos tinklalapyje, kadangi Europos Tarybos Ministrų komitetas atsako už EŽTT sprendimų vykdymą tarp šalių, pasirašiusių Europos žmogaus teisių apsaugos konvenciją, jis gali reikalauti Rusijos pasiaiškinti, kodėl ignoruojami Strasbūro teismo sprendimai.

Savo kreipimesi advokatai primena, kad EŽTT savo sprendime atkreipė dėmesį į daugybinius rimtus Konvencijos pažeidimus. Pirma, vieną svarbiausių išvadų EŽTT padarė dėl sprendimo išieškoti iš M. Chodorkovskio ir P. Lebedevo žalą, siekiančią 17,4 milijardo rublių (1,25 mlilijardo litų), susijusią su „Jukos“ struktūrų mokamais mokesčiais, pažymi advokatai. EŽTT šią išvadą griežtai sukritikavo.

2014 metų Rusijos Aukščiausiasis teismas peržiūrėjo sprendimą pirmojoje ieškovų byloje, tačiau atsisakė M. Chodorkovskiui ir P. Lebedevui panaikinti mokesčių pretenzijas.

Advokatai nurodo, kad tai, kad Rusijos Aukščiausiasis teismas nevykdo EŽTT sprendimo, turi „rimtų padarinių“ ieškovams dėl milžiniško už „sufalsifikuotą žalą“ byloje prieš M. Chodorkovskį ir P. Lebedevą priteistos kompensacijos dydžio. Dėl to M. Chodorkovskis negali grįžti į Rusiją, o P. Lebedevui nebuvo išduotas užsienio pasas, todėl jis negali išvykti iš Rusijos. „Kiekvienas iš jų, neabejotinai, jaučia rimtus padarinius dėl to, kad nevykdomi nedviprasmiški Europos teismo sprendimai“, – reziumuoja buvusių „Jukos“ vadovų gynėjai.

www.DELFI.lt
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt