Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Aneksuotame Kryme persekiojami ukrainiečių aktyvistai

BNS2015.09.08 13:45

Kijevą palaikanti Krymo totorių bendruomenė antradienį kritikavo Kremliui ištikimų pareigūnų reidus prieš ukrainiečių aktyvistus, pavadindama juos „bauginimo kampanija“ Rusijos aneksuotame pusiasalyje.

Kijevą palaikanti Krymo totorių bendruomenė antradienį kritikavo Kremliui ištikimų pareigūnų reidus prieš ukrainiečių aktyvistus, pavadindama juos „bauginimo kampanija“ Rusijos aneksuotame pusiasalyje.

„Kryme reguliariai vykdomos kratos Korano mokyklose, totorių politikų, religinių veikėjų ir proukrainietiškų aktyvistų namuose“, – sakė Narimanas Djelalas, totorių asamblėjos Medžliso vicepirmininkas.

„Vykdoma akivaizdi bauginimo kampanija“, – sakė jis.

N. Djelalas užsipuolė pusiasalio naująją valdžią, esą ji mėgina įbauginti vietos gyventojus, kad šie galvotų, jog „negali jokiu būdu išreikšti savo pilietinės pozicijos, nes tai gali išprovokuoti kratas ir areštus“.

Policijos specialiosios pajėgos maskuojančiomis uniformomis nuo birželio atliko keturias kratas Simferopolyje ir jo apylinkėse esančiose Korano mokyklose, buvo apieškoti namai virtinės aktyvistų iš totorių bendruomenės, kuri kategoriškai priešinasi regiono prijungimui prie Rusijos.

Pirmadienį ginkluoti policijos pareigūnai įsiveržė į tinklaraštininkės Elizavetos Bogutskos namus, pranešė Krymo totorių televizija.

Kaip informavo Kijevą palaikančios aktyvistės vyras, pareigūnai konfiskavo kompiuterius ir šešias valandas tardė E.Bogutską kovos su terorizmu padalinio būstinėje.

Maskva Ukrainos Krymo pusiasalį kovo mėnesį aneksavo po ginčijamo referendumo, kuriame, pasak Kremlių remiančios valdžios, beveik 97 proc. rinkėjų nusprendė atsiskirti nuo Ukrainos ir prisijungti prie Rusijos.

300 tūkst. Krymo totorių, kurie sudaro maždaug 12 proc. pusiasalio gyventojų, daugiausia boikotavo tą balsavimą ir po aneksijos susiduria su vis didesniais sunkumais.

Rugpjūtį paskelbtame JT pranešime sakoma, kad „priekabiavimas ir diskriminavimas prieš ukrainiečius ir Krymo totorius bei kitas mažumas tęsiasi“ šiame pusiasalyje.

Apie 16 tūkstančių žmonių, daugiausia totorių, yra pasitraukę iš Krymo į kitus Ukrainos regionus, nurodoma pranešime.

Rusija yra uždraudusi dviem Krymo totorių lyderiams grįžti į Krymą penkerius metus.

Totoriai buvo kaltinami kolaboravimu su nacių Vokietija per Antrąjį pasaulinį karą ir po jo, Stalinui valdant, ištremti į Vidurinę Aziją, kur beveik pusė jų mirė dėl bado ir ligų.

Į Krymą jie ėmė grįžti tik tuo laikotarpiu, kai prie Sovietų Sąjungos vairo buvo Michailas Gorbačiovas; jie tapo Ukrainos piliečiais, kai ši šalis tapo nepriklausoma 1991 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.