Pasaulyje

2014.09.09 21:17

D. Tuskas iš Varšuvos kraustosi į Briuselį

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.09.09 21:17

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas traukiasi iš posto – kad užkoptų aukščiau. Jis rengiasi tapti Europos Vadovų Tarybos pirmininku. Lenkijos vyriausybės vadove tikriausiai taps Ewa Kopacz. Analitikai spėlioja, kokios dar galimos permainos Lenkijos vyriausybėje.

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas traukiasi iš posto – kad užkoptų aukščiau. Jis rengiasi tapti Europos Vadovų Tarybos pirmininku. Lenkijos vyriausybės vadove tikriausiai taps Ewa Kopacz. Analitikai spėlioja, kokios dar galimos permainos Lenkijos vyriausybėje.

Tai paskutinis vyriausybės posėdis, kuriam pirmininkavo D. Tuskas. Atsisveikindami kolegos įteikė tradicinių obuolių, tikriausiai, kad Briuselyje prisimintų – Lenkijos obuolių augintojams reikia paramos, kai Rusija neįsileidžia Europos Sąjungos (ES) maisto.

Atsistatydinimo prašymą jau trečiadienį turėtų pasirašyti prezidentas. Nuo gruodžio pirmosios D. Tuskas dirbs Briuselyje ir ten išsiveš gabaus derybininko reputaciją, kuri jam pravertė bendraujant su savos Piliečių platformos partijos asmenybėmis ir derinant pozicijas su opozicija Teisės ir teisingumo partija.

Ramus, pragmatiškas, kantrus – analitikai D. Tuską lygina su Angela Merkel, bet jis ne toks pakantus Rusijos atžvilgiu. Valdantieji – Piliečių platforma ir žemdirbių Liaudies partija jau sutarė dėl E. Kopacz kandidatūros, dabar ji Seimo pirmininkė, analitikų vadinama „geležine ledi“.

„Jeigu klaustumėte mano asmeninės nuomonės apie D. Tusko įšvykimą į Briuselį, pasakyčiau „ne“. Bet, kaip atsakinga šalies, kurioje gyvenu, kurią myliu, politikė, sakau – tai sutvirtina Lenkijos padėtį Europoje“, – sakė E. Kopacz.

Sutvirtina ir partijos piliečių platforma padėtį, tiesa rinkimai Lenkijoje tik kitų metų rudenį, iki to laiko netekusi D. Tusko partija gali susilpnėti.

Jam vadovaujant vyriausybei, kai kitos šalys skundėsi, Lenkijos ekonomika augo. Dabar geresni santykiai su kaimyne Vokietija negu, kai valdė Teisė ir Teisingumas. Daugiau ES lėšų, bet kritikai sako – vyriausybę spaudžia lobistai, žadėtos mokesčių, biurokratijos mažinimo reformos atidėliojamos.
    
Prezidentas Bronislavas Komarovskis, greičiausiai, dar prieš rugsėjo 20-ąją, kai turi išvykti į Nyderlandus ir JAV, paskirs naująją premjerę. Spėliojama, kaip keisis visa vyriausybė. Regionų plėtros ministrė Elżbieta Bieńkowska tampa eurokomisare.

Vidaus reikalų ministras Bartlomiejus Sienkiewiczius įklimpo aukštų pareigūnų pasiklausymo skandale. Užsienio politikos arenoje svarbiausia – ar prezidentas nepasinaudos proga atsikratyti Radoslawo Sikorskio, su kuriuo nelengvai sutaria. Europos šaltiniai sako – dabartinis Lenkijos diplomatijos vadovas gali pakeisti E. Kopacz Seimo pirmininko poste.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.