Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Naujos ES sankcijos Rusijai bus įvestos pirmadienį

BNS2015.09.08 13:45

Europos Sąjungos lyderiai pirmadienį rengiasi įvesti naujas sankcijas Rusijai, kai dėl savaitgalį Ukrainoje vykusių kovų iškilo grėsmė trapioms paliauboms, kuriomis siekiama nutraukti Kremliaus remiamą kruviną separatistų sukilimą.

Europos Sąjungos lyderiai pirmadienį rengiasi įvesti naujas sankcijas Rusijai, kai dėl savaitgalį Ukrainoje vykusių kovų iškilo grėsmė trapioms paliauboms, kuriomis siekiama nutraukti Kremliaus remiamą kruviną separatistų sukilimą.

Ukrainos vyriausybinės pajėgos pirmadienį pranešė, kad praėjusią naktį šalies rytuose susidūrė su pavieniais apšaudymais iš separatistų pozicijų, tačiau naujienų agentūros „Reuters“ liudininkai sakė, kad apskritai paliaubų, dėl kurių sutarė abi konflikto pusės, regis, laikomasi.

„Reuters“ korespondentas sakė pirmadienį paryčiais girdėjęs kelis artilerijos šūvius į rytus nuo Mariupolio – strateginę reikšmę turinčio miesto prie Azovo jūros, kuriame iki penktadienį vakare pasiekto susitarimo dėl paliaubų vyko intensyvūs susirėmimai.

Ir separatistai, ir Ukrainos kariškiai tvirtina, jog griežtai laikosi paliaubų, ir dėl bet kokių pažeidimų kaltina vieni kitus.

Ukrainos kariuomenės spaudos centras pateikė sąrašą praėjusią naktį separatistų įvykdytų paliaubų susitarimo pažeidimų penkiose vietovėse.

Separatistai savo ruožtu apkaltino vyriausybines pajėgas rengiantis pulti vieną miestą netoli jų kontroliuojamo Donecko.

Pranešimų apie praėjusią naktį nukentėjusius ar žuvusius žmones negauta.

Rimčiausias paliaubų pažeidimas savaitgalį įvyko rytiniame Kijevo kontroliuojamo Mariupolio uostamiesčio pakraštyje, kur prorusiškų separatistų artilerija šeštadienį vėlai vakare apšaudė vyriausybinių pajėgų pozicijas. Per apšaudymą žuvo moteris ir buvo sužeisti dar keturi žmonės.

ES sakė esanti pasirengusi atidėti naujų sankcijų Rusijai įvedimą, jei paliaubų bus laikomasi.

Vis dėlto pirmadienį Europos Komisija pranešė, kad Bendrija kiek vėliau šiandien įgyvendins sprendimą dėl naujų baudžiamųjų priemonių Rusijai, nepaisydama trapių paliaubų Ukrainoje.

Vakarų vyriausybės kaltina Maskvą, kad ji siunčia karius ir sunkiąją ginkluotę separatistams, kurie rugpjūčio pabaigoje pradėjo kontrpuolimą ir per kelias dienas atsikovojo dideles teritorijas, kurias anksčiau buvo užėmusios vyriausybės pajėgos.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy sekmadienį sakė, kad sprendimas dėl naujų baudžiamųjų priemonių prieš Rusiją gali būti peržiūrėtas, jeigu „paliaubos bus tvirtos ir/ar bus pradėtos taikos derybos“.

„Mes matėme, kad Rusija labai sunkiai sutiko su rimtomis derybomis. Ugnies nutraukimas yra svarbus žingsnis, bet tai tėra žingsnis“, – sakė jis Belgijos televizijai.

Naujos priemonės, kurios turėtų būti patvirtintos vėliau pirmadienį, sugriežtins liepą įvestas sankcijas. Bus išplėstas sąrašas asmenų, kuriems taikomi kelionių suvaržymai ir kurių turtas įšaldomas, taip pat bus apribota Rusijos naftos ir gynybos kompanijų prieiga prie kapitalo rinkų.

Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad Maskva „asimetriškai“ reaguos į bet kokias naujas sankcijas, neatmetant galimybės įvesti apribojimus skrydžiams Rusijos oro erdvėje.

Ekonomistų vertinimais, dėl tokių apribojimų ES vežėjams vienas skrydis dėl papildomų kuro ir kitokių sąnaudų pabrangtų ne viena dešimtimi tūkstančių dolerių.

Tačiau dėl tokių priemonių didžiausia Rusijos skrydžių bendrovė „Aeroflot“ kasmet netektų šimtų milijonų dolerių pajamų, kurias kaip kompensaciją gauna iš ES avialinijų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.