Pasaulyje

2014.09.08 09:39

Keturios NATO šalys paneigė Kijevo teiginius

BNS2014.09.08 09:39

Ukrainos prezidento Petro Porošenkos aukšto rango padėjėjas sekmadienį pareiškė, jog Kijevas per NATO viršūnių susitikimą Velse pasiekė susitarimą dėl ginklų ir karinių stebėtojų iš penkių Aljanso valstybių, tačiau keturios iš tų šalių skubiai paneigė, kad buvo sudarytas toks susitarimas.

Ukrainos prezidento Petro Porošenkos aukšto rango padėjėjas sekmadienį pareiškė, jog Kijevas per NATO viršūnių susitikimą Velse pasiekė susitarimą dėl ginklų ir karinių stebėtojų iš penkių Aljanso valstybių, tačiau keturios iš tų šalių skubiai paneigė, kad buvo sudarytas toks susitarimas.

NATO pareigūnai anksčiau yra sakę, kad Aljansas nesiųs ginklų Ukrainai, kuri nėra jo narė, bet taip pat nurodė, jog atskiros NATO šalys gali nuspręsti pasirinkti tokį žingsnį.

Vienas Aljanso pareigūnas, su kuriuo sekmadienį susisiekė agentūra „Reuters“ ir paprašė pakomentuoti Jurijaus Lycenkos pareiškimą, pakartojo tokią NATO poziciją.

„Per NATO viršūnių susitikimą buvo pasiekti susitarimai dėl aprūpinimo kariniais patarėjais ir modernių ginklų tiekimo iš Jungtinių Valstijų, Prancūzijos, Italijos, Lenkijos ir Norvegijos“, – savo „Facebook“ puslapyje pranešė J. Lycenka.

Daugiau detalių J. Lycenka nepateikė. Gali būti, kad šį pranešimą jis paskelbė dėl vidaus politikos priežasčių, siekdamas išryškinti NATO įsipareigojimą padėti Ukrainai ir jos provakarietiškam prezidentui.

P. Porošenka, kurio ginkluotosios pajėgos Rytų Ukrainoje kovoja su prorusiškais separatistais, dalyvavo tame dvi dienas trukusiame ir penktadienį pasibaigusiame viršūnių susitikime Velse.

Aukšto rango amerikiečių pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės, paneigė, kad Jungtinės Valstijos davė tokį pažadą Kijevui. Agentūrai „Reuters“ jis pažymėjo, kad „Ukrainai nebuvo duotas joks pažadas dėl letalinės pagalbos“.

Paklausti apie J. Lycenkos pareiškimą, Italijos, Lenkijos ir Norvegijos gynybos ministerijų atstovai taip pat paneigė, jog planuojama aprūpinti Kijevą ginklais.

Prancūzijos Eliziejaus rūmų patarėjas atsisakė ką nors komentuoti.

„Šios žinios neteisingos. Italija kartu su kitomis Europos Sąjungos ir NATO valstybėmis rengia neletalinės karinės pagalbos, tokios, kaip neperšaunamos liemenės ir šalmai, paketą Ukrainai“, – „Reuters“ sakė Italijos gynybos ministerijos pareigūnas.

Norvegijos gynybos ministerijos atstovas spaudai Larsas Gjemble (Larsas Jemblė) naujienų agentūrai NTB pažymėjo: „Mūsų štabo karininkai dalyvauja dviejose karinėse pratybose Ukrainoje, tačiau netiesa, kad mes tiekiame ginklus Ukrainai“.

Lenkijos gynybos ministerijos atstovas spaudai Jacekas Sonta elektroniniu paštu atsiųstame komentare nurodė: „NATO viršūnių susitikime nebuvo susitarta dėl modernių ginklų tiekimo iš Lenkijos į Ukrainą“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.