Naujienų srautas

Pasaulyje2014.09.07 15:55

Vakarai pasirengę Ukrainai tiekti ginklus

BNS, ELTA 2014.09.07 15:55

Ukrainos prezidento Petro Porošenkos patarėjas ir partijos „Petro Porošenkos blokas“ lyderis Jurijus Lucenka sekmadienį paskelbė, kad NATO viršūnių susitikime Ukraina susitarė dėl vakariečių instruktorių bei modernios ginkluotės siuntimo į Ukrainą.

Ukrainos prezidento Petro Porošenkos patarėjas ir partijos „Petro Porošenkos blokas“ lyderis Jurijus Lucenka sekmadienį paskelbė, kad NATO viršūnių susitikime Ukraina susitarė dėl vakariečių instruktorių bei modernios ginkluotės siuntimo į Ukrainą.

J. Lucenka savo „Facebook“ puslapyje rašė, kad NATO viršūnių susitikime Velse dėl instruktorių ir modernios ginkluotės pavyko susitarti su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, Prancūzija, Italija, Lenkija ir Norvegija.

Dar penktadienį pats Ukrainos prezidentas P. Porošenka atskleidė, kad kai kurios šalys pasirengusios tiekti ginklus Ukrainai. Tačiau sakė negalįs įvardinti kurios tiksliai, nes informacija – konfidenciali.

Mariupolyje žuvo moteris

Per intensyvias kovas, kurios naktį kilo Ukrainos Mariupolio uostamiestyje, žuvo moteris, sekmadienį pranešė vietos pareigūnai, kurie nurodė, kad tai pirmas pranešimas apie žuvusį žmogų nuo to laiko, kai buvo pasirašytas susitarimas dėl paliaubų.

Vietos žiniasklaida pranešė, jog ta 33 metų moteris yra pirmas civilis asmuo, žuvęs nuo penktadienio vakaro, kai įsigaliojo ugnies nutraukimas.

Dar trys gyventojai buvo sužeisti, kai prorusiški separatistai pradėjo šaudyti į vyriausybinį patikrinimo postą rytiniame miesto pakraštyje, sakoma Mariupolio rotušės pareiškime.

Ukrainos vyriausybinės pajėgos vėlai šeštadienį buvo pradėtos apšaudyti rytiniame Mariupolio – strateginę reikšmę turinčio miesto prie Azovo jūros – pakraštyje.

„Ryšium su ugnies nutraukimu. (Iš raketų leidimo įrenginių) „Grad“ šiuo metu šaudoma į „Azovo“ pozicijas Mariupolio pakraštyje. Įtvirtintas „Azovo“ rajonas netoli Mariupolio šiandien buvo apšaudytas iš minosvaidžių“, – sakoma šio provyriausybinio bataliono „Facebook“ puslapyje.

Anksčiau „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) gynybos ministerija pranešė apie karo veiksmų atsinaujinimą netoli Mariupolio.

„Viskas prasidėjo nuo Ukrainos kariškių provokacijos. Jie apšaudė DLR postą tame rajone“, – nurodė ministerija naujienų agentūrai „Interfax“.

Netoli Donecko girdimi sprogimai

Teritorija, esanti šiauriau Donecko, didžiausio Rytų Ukrainos miesto, buvo intensyviai apšaudoma, o į dangų kilo juodi dūmų kamuoliai – skelbia naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi liudininkų pranešimais. Tai dar vienas vos prieš porą dienų pasiekto ugnies nutraukimo išbandymas.

Sprogimai buvo girdėti netoli Ukrainos vyriausybinių pajėgų kontroliuojamo oro uosto, nors pačiame Donecke įsitvirtinusios prorusiškos pajėgos. Promaskvietiški kovotojai pasakojo „Reuters“, kad oro uoste ukrainiečių jau nėra, o mūšiai vyksta dėl netoliese esančio karinio dalinio.

„Pasiklausykite šio paliaubų garso“, – juokavo vienas kovotojas, – „Čia vyksta pats tikriausias mūšis“.

Artilerijos ataka pažeidė ugnies nutraukimą

Ukrainos vyriausybinės pajėgos šeštadienį vakare netoli strateginę reikšmę turinčio Mariupolio uosto Rytų Ukrainoje buvo apšaudytos iš artilerijos pabūklų ir tai yra pirmas rimtas prieš maždaug 30 valandų paskelbto ugnies nutraukimo pažeidimas.

Rusijos ir Ukrainos prezidentai anksčiau sakė, kad ugnies nutraukimo, kuris yra taikos gairių penkis mėnesius trunkančiam konfliktui užbaigti dalis, daugiausia laikomasi visoje Rytų Ukrainoje, kur Kijevo pajėgos kovojo su prorusiškais separatistais.

„Reuters“ reporteris vėlai šeštadienį girdėjo ilgai trukusią artilerijos ugnį į rytus nuo Mariupolio, svarbaus „karšto rajono“ pastarąją kovų savaitę, o tada matė miesto ribose degančius sunkvežimį, degalinę ir pramoninį objektą.

Reporteris taip pat matė sunkvežimius, skubančius rytų kryptimi su provyriausybiniais kovotojais savanoriais. Ta pačia kryptimi taip pat važiavo tankai ir šarvuočiai.

„Buvo artilerijos ataka. Gavome virtinę smūgių. Neturime informacijos apie aukas“, – sakė vienas ukrainiečių pareigūnas.

Gyventojai pasakojo apie savo paniką, šūvių ir artilerijos ugnies padarytą žalą pastatams ir automobiliams.

„Visi ima bėgti“, – sakė viena 46 metų Mariupolio gyventoja, kuri prisistatė tik vardu Viktorija.

„Esu išsigandusi. Noriu taikos, bet manau, kad šis ugnies nutraukimas baigėsi, jau trečia naktis negalėjome miegoti“, – sakė ji.

BBC korespondento teigimu, galingi sprogimai buvo girdimi netoli rytinių miesto prieigų vėlų šeštadienio vakarą, bet kova per naktį nuslūgo.

Pranešimų apie didesnius mūšius, pirmąją parą po ugnies nutraukimo, nebuvo. Tačiau šeštadienio vakarą BBC korespondentas Fergalas Keane`as, esantis Mariupolyje, parašė žinutę socialiniame tinkle „Twitter“, kad miesto bombardavimas atsinaujino.

Anot žurnalisto, sprogimų taikiniu buvo rytinės miesto prieigos, kur yra vyriausybinių pajėgų kontrolės punktai. Ukrainos artilerija atidengė atsakomąją ugnį.

AFP žurnalistai buvę įvykio vietoje pranešė apie degantį Ukrainos pajėgų kontrolės postą.

„Amnesty International“ ragina Rusiją nustoti kurstyti konfliktą

Žmogaus teises ginanti organizacija „Amnesty International“ paskelbė ataskaitą, kurioje ragina Rusiją nutraukti krizės Rytų Ukrainoje kurstymą. Ataskaitoje teigiama, kad dėl konflikto kaltos „visos pusės“, skelbia Deutsche Welle“.

„Amnesty International“ sekmadienį išplatintoje ataskaitoje apkaltino ginkluotame konflikte dalyvaujančias puses „civilių žmonių gyvybių nepaisymu“. Pasak organizacijos, tiek Ukrainos pajėgos, tiek Rusija „pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus“.

„Mūsų įrodymai liudija, kad Rusija kursto konfliktą – tiek tiesiogiai kišdamasi, tiek remdama separatistus Ukrainos rytuose“, – sekmadienį paskelbtoje ataskaitoje cituojamas „Amnesty International“ generalinis sekretorius Salil Shetty.

Rusija raginama „nutraukti ginklų tiekimą bei kitokią paramą sukilėlių pajėgoms“. Jos kaltinamos padariusios „sunkius žmogaus teisių pažeidimus“.

Teigiama, kad yra svarių duomenų įrodančių Rusijos dalyvavimą konflikte. Be kita ko, civiliai gyventojai pateikė nemažai įrodymų apie žmonių grobimą, kankinimą ir nužudymą.

„Jų (gyventojų – ELTA) liudijimai rodo, kad beatodairiški išpuoliai gali prilygti karo nusikaltimams,“ – pridūrė generalinis sekretorius.

„Amnesty International“ teigia, kad privalu užtikrinti teisingumą, o civiliai gyventojai Ukrainoje turi būti apsaugoti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi