Pasaulyje

2012.10.16 16:05

R. Karadžičius JT tribunole neigė jam keliamus kaltinimus

ELTA2012.10.16 16:05

Buvęs Bosnijos serbų lyderis Radovanas Karadžičius antradienį JT Hagos tribunole pradėjo savo gynybą ir dar kartą atmetė visus jam keliamus kaltinimus genocidu ir nusikaltimais žmogiškumui.  

Buvęs Bosnijos serbų lyderis Radovanas Karadžičius antradienį JT Hagos tribunole pradėjo savo gynybą ir dar kartą atmetė visus jam keliamus kaltinimus genocidu ir nusikaltimais žmogiškumui.

67 metų R. Karadžičius, kuris tribunole ginasi pats, nori įrodyti, kad yra nekaltas dėl genocido Srebrenicoje 1995 metais. Tada serbų daliniams užėmus JT saugomą zoną buvo nužudyta iki 8 000 musulmonų vyrų ir berniukų. Tai buvo didžiausios žudynės Europoje po Antrojo pasaulinio karo.

„Aš nurodžiau saugoti šiuos piliečius“, – teisme kalbėjo R. Karadžičius. Jis tikino davęs įsakymą imtis karinių veiksmų tik prieš musulmonų kovotojus.

Maždaug pusantros valandos trukusioje kalboje R. Karadžičius vaizdavo save kaip taikdarį 1992-1995 metų kare. Skirtingais duomenimis, per jį žuvo nuo 100 000 iki 250 000 žmonių.

„Aš dariau viską, kad užkirsčiau kelią karui, – sakė R. Karadžičius. – Vietoj to, kad esu kaltinamas, aš turėčiau būti apdovanotas“. Jis kelis kartus pabrėžė, kad yra psichiatras ir poetas. „Aš esu švelnus žmogus, tolerantiškas žmogus“, – pridūrė teisiamasis.

R. Karadžičius po ilgo slapstymosi buvo suimtas Belgrade 2008 metų liepą. Jo procesas prasidėjo 2009-aisiais.

Antradienį prasidėjo ir paskutinysis JT tribunolo procesas. Jame kaltinamasis yra Goranas Hadžičius, buvęs Serbų Krajinos Respublikos Kroatijoje prezidentas. Jam teks atsakyti už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui 1991-1993 metais. G. Hadžičius neigia savo kaltę.

G. Hadžičius 2011-aisiais buvo suimtas Serbijoje. Jis buvo paskutinis tribunolo ieškomas įtariamasis. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.