Pasaulyje

2014.09.05 19:52

Rusijos versija: Estijos pareigūnas sulaikytas, nes šnipinėjo Rusijos teritorijoje

BNS, Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt, 15min.lt2014.09.05 19:52

Estija išsikvietė Rusijos ambasadorių, reaguodama į ginkluotą saugumo tarnybos pareigūno pagrobimą ir nugabenimą į Rusiją.

Estija išsikvietė Rusijos ambasadorių, reaguodama į ginkluotą saugumo tarnybos pareigūno pagrobimą ir nugabenimą į Rusiją.

„Tikimės, kad Rusija pateiks visą būtiną pagalbą ir bendradarbiaus sprendžiant šį atvejį ir grąžinant Estijos pilietį į Estiją“, – pareiškė užsienio reikalų ministras Urmas Paetas.

Estijos vidaus saugumo tarnyba pranešė, kad iš Rusijos atvykę nenustatyti asmenys penktadienį apie 9 val. ryto Estijos teritorijoje ties Luhamos pasienio punktu suėmė jos pareigūną.

Šis pareigūnas, ėjęs savo tarnybines pareigas, susijusias su nusikaltimų per sieną prevencija, buvo suimtas grasinant ginklu, naudojant fizinę jėgą, sakė naujienų agentūrai BNS Vidaus saugumo tarnyboje (VST).

Prieš šį pagrobimą buvo nustatytas operatyvinį radijo ryšio trukdymas bei mesta dūminė granata iš Rusijos teritorijos pusės.

Vidaus saugumo tarnyba nurodė, kad penktadienio popietę dar nebuvo žinoma, kur minėtas pareigūnas laikomas.

Rusija: pareigūną sulaikėme Rusijos teritorijoje

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FST) penktadienį pranešė, esą pasienio zonoje Pskovo srities teritorijoje ji sutrukdė Estijos VRM saugumo policijos departamento agentūrinę operaciją.

„Rusijos teritorijoje sulaikytas Estijos pilietis, Saugumo policijos departamento Tartu skyriaus bendradarbis Estonas Kohveras. Iš sulaikytojo atimtas šautuvas „Taurus“ su šoviniais, 5 tūkst. eurų grynaisiais, speciali technika slaptam garso įrašymui, taip pat žvalgybinio pobūdžio medžiagos“, – rusų naujienų agentūrai „Itar-Tass“ sakė tarnybos atstovas. Anot FSB, pradėtas tyrimas dėl Estijos pareigūno veiksmų.

Postimees.ee rašo, kad Estijoje tikrai pareigūnu dirba E. Kohveras. Jis yra gimęs 1971 m.

Anksčiau Pskovo policijos tarnyba pranešė, kad Pskove policija sulaikė 36-erių Estijos pilietį, kuris turėjo 4,83 gramo amfetamino. Sulaikytasis aiškinęs, kad jis atvažiavo aplankyti savo giminaičių Pskove ir kad narkotikų jam reikia asmeniškai.

Ar esama kokio nors ryšio tarp šių dviejų įvykių neaišku.

Estijos prezidentas: nedarykime skubotų išvadų

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas savo „Twitter“ paskyroje paragino nedaryti skubotų išvadų dėl kontržvalgybininko pagrobimo.

„Estija itin gerai dirba stabdydama organizuotą nusikalstamumą ir kontrabandą. Estijos siena – viena iš geriausiai kontroliuojamų Europos Sąjungoje. Nusikaltėliams tai nepatinka“, – parašė jis.

L. Linkevičius: pagrobimas Estijoje yra įžūli provokacija

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Estijos saugumo tarnybos pareigūno pagrobimas į Rusiją yra įžūli provokacija ir priminimas, kad Baltijos  šalys turi likti budrios.

L. Linkevičius sakė kalbėjęs apie šį įvykį su Estijos kolega Urmu Paetu ir iš jo išgirdęs, kad pagrobėjai nebuvo uniformuoti.

Ministras sakė manantis, kad incidentas neatsitiktinai įvyko NATO viršūnių susitikimo dieną.

„Mes jau esame įpratę prie įvairių testų. Manau, kad viskas vyksta neatsitiktinai viršūnių susitikimo dieną. Tai yra provokacija pačiu įžūliausiu būdu. Reikia sulaukti, kokia bus oficiali Rusijos valdžios reakcija. Tai mums priminimas, kad turime būti budrūs“, –  telefonu iš Velso penktadienį BNS sakė L. Linkevičius.

T. Janeliūnas: situacija mažų mažiausiai rimta

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas, buvęs Valstybės saugumo departamento analitikas Tomas Janeliūnas DELFI teigė, jog padėtis dėl KaPo pareigūno pagrobimo kol kas kelia vien klausimus.

Šią savaitę Estijoje viešėjo JAV prezidentas Barackas Obama. Tiek jo vizito, tiek penktadienį Velse vykusio NATO viršūnių susitikimo metu pasigirdo informacija apie ne vieną Rusijai nepatogų sutapimą. O dabar – KaPo pareigūno pagrobimas. „Labai keisti sutapimai“, – teigė T. Janeliūnas.

KaPo vadovybė oficialiai teigia nematanti politinių motyvų šiame incidente. Anot T. Janeliūno, Rusija turi puikų šansą įrodyti, kad politikos čia iš tiesų nėra.

„Jeigu tai nėra niekaip politiškai motyvuota, reikia tikėtis, kad Rusija iš tikrųjų atsilieps į Estijos prašymus, kiek įmanoma greičiau suteiks pagalbą ir išspręs šitą klausimą. Bet kuriuo atveju – nėra normalu, kai per valstybinę sieną vykdomi tokie šiurkštūs nusikaltimai. Būtų abiejų valstybių garbės reikalas kiek įmanoma greičiau šitą situaciją išsiaiškinti“, – tęsė T. Janeliūnas.

Nors KaPo viešai nesvarsto politinių motyvų, tuo pat metu į Estijos užsienio reikalų ministeriją kviečiamas Rusijos ambasadorius. Anot T. Janeliūno, galbūt ambasadorius iškviestas be politinės potekstės, bet neatmestina ir kitokia versija.

„Manau, čia galbūt vos ne automatiškai tai daroma. Jeigu yra manoma, kad kitos valstybės piliečiai nelegaliai kerta sieną, grobia Estijos pareigūną – klausimas, kas vyksta apskritai pasienyje. Vienaip ar kitaip, jau kyla kažkokie politiniai klausimai. Toks skubus ambasadoriaus iškvietimas bent jau rodo, kad estai tikrai žiūri į tai labai rimtai“, – svarstė TSPMI dėstytojas.

VST: nėra priežasčių manyti, kad pagrobimas buvo politiškai motyvuotas

VST generalinis direktorius Arnoldas Sinisalus ir vyriausiojo prokuroro pareigas einanti Lavly Perling 17 val. surengė spaudos konferenciją.

A. Sinisalus, atsakydamas į klausimą spaudos konferencijos metu, pareiškė, kad buvo pagrobtas patyręs Estijos saugumo policijos pareigūnas.

Jis taip pat pažymėjo, kad, remiantis pirminiais duomenimis, nėra priežasčių manyti, kad pagrobimas buvo politiškai motyvuotas.

A. Sinisalus teigė, kad Estijos ir Rusijos pasieniečiai 13 val. vietos laiku Estijos iniciatyva buvo susirinkę į skubų susitikimą.

Per susitikimą pasienyje Rusijos pusė sakė neturinti jokių pranešimų apie šį incidentą. Abi pusės aplankė incidento vietą ir pripažino, kad joje iš tikrųjų yra nuožmių grumtynių ženklų. A. Sinisalus pridūrė, kad susišaudymo žymių nėra.

Paklaustas dėl kitų detalių, pavyzdžiui, ar pareigūnas buvo vienas, A. Sinisalus atsakė, kad su jais kol kas neįmanoma susisiekti ir jie kol kas negali būti paleisti. Terorizmo galimybę jis atmetė.

Jis įspėjo nespėlioti agento tapatybės. VST pareigūnas taip pat teigė nenorintis spėlioti, kokie galėjo būti šio pagrobimo motyvai, ir pažymėjo, kad akivaizdžių politinių priežasčių nėra.

Estijos saugumui grėsmių nekyla, sako vidaus reikalų ministras

Estijos vidaus reikalų ministro Hanno Pevkuro nuomone, šalies saugumui grėsmės nėra, nors ir pagrobtas saugumo policijos (KaPo) pareigūnas.

„Saugumo organai daro šiuo metu viską, kad išspręstų kasumą dėl KaPo bendradarbio pagrobimo“, – sakė jis portalui „ERR Uudised“.

Panašūs veiksmai neleistini, nepaisant to, kas tai padarė, sakė jis ir išreiškė viltį, kad padėtis labai greitai išsispręs.

H. Pevkuras sakė mėginsiąs susisiekti su rusais, kad Rusija oficialiu lygiu padarytų viską, jog Estijos pilietis būtų kuo greičiau paleistas.

„Šį pavienį atvejį reikia kuo greičiau išspręsti, kaip ir bet kurį kitą nusikaltimą, įvykusį Estijos teritorijoje. Esu įsitikinęs, kad tai bus padaryta greitai“, – sakė jis.

Saugumo ekspertas: pareigūno pagrobimas – agresyvus žingsnis

Komentuodamas pranešimus apie saugumo policijos pareigūno pagrobimą, Eerikas Niilesas Krossas sakė, kad tai labai agresyvus žingsnis, pažeidęs virtinę tarptautinių normų.

„Pastaruoju metu sklindančių žinių fone sudėtinga patikėti, kad taip galėjo įvykti. Šį atvejį galima pavadinti peržengiančiu visas ribas“, – svetainei postimees.ee sakė E. N. Krossas, pridurdamas, kad sunku vertinti šį įvykį, nes turima labai mažai informacijos.

E. N. Krossas pažymėjo, kad jei ši informacija atitinka tikrovę, tai reikia kalbėti ne apie provokaciją, o apie rimtą agresiją.

„Pažeista virtinė tarptautinių normų. NATO teritorijoje pagrobiamas saugumo organų pareigūnas... Netgi neprisimenu, kad kažkas panašaus būtų įvykę po Šaltojo karo“, – sakė jis.

Dėl šio incidento iškelta baudžiamoji byla pagal straipsnį dėl laisvės atėmimo ir neteisėto laikinosios kontrolės linijos kirtimo (taip Estijoje vadinama valstybės siena su Rusija).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt