Naujienų srautas

Pasaulyje2014.09.05 20:58

Minske pasirašytas paliaubų Ukrainos rytuose protokolas

BNS, ELTA 2014.09.05 20:58

Minske Ukrainos ir nepriklausomomis pasiskelbusių Donecko bei Luhansko liaudies respublikų (DLR ir LLR) atstovai pasirašė protokolą dėl ugnies nutraukimo Donecko baseine penktadienį nuo 18 val., pranešė naujienų agentūrai „Interfax“ šaltinis, artimas šioms deryboms.

Minske Ukrainos ir nepriklausomomis pasiskelbusių Donecko bei Luhansko liaudies respublikų (DLR ir LLR) atstovai pasirašė protokolą dėl ugnies nutraukimo Donecko baseine penktadienį nuo 18 val., pranešė naujienų agentūrai „Interfax“ šaltinis, artimas šioms deryboms.

„Pasirašytas protokolas dėl ugnies nutraukimo nuo 18 val. penktadienį. Šiame protokole yra 14 punktų, kurie apima visus kontrolės, belaisvių mainų aspektus ir kitus klausimus“, – sakė agentūros pašnekovas.

Penktadienį Minske derybose dalyvauja buvęs Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma, Rusijos ambasadorius Ukrainoje Michailas Zurabovas specialioji ESBO atstovė Heidi Tagliavini, DLR vadovas Aleksandras Zacharčenka ir DLR vicepremjeras Andrejus Purginas, taip pat LLR vadovas Igoris Plotnickis.

Paskelbus paliaubas mūšiai Rytų Ukrainoje rimsta

Minske vadinamajai Ukrainos kontaktinė grupei pritarus taikos planui, įskaitant paliaubas, kurios įsigaliojo penktadienį nuo 18 val., intensyvūs mūšiai tarp ukrainiečių pajėgų ir prorusiškų separatistų rimsta, skelbia „Reuters“.

Likus kelioms minutėms iki ugnies nutraukimo įsigaliojimo, į šiaurę nuo Donecko miesto nugriaudėjo trys sprogimai. Kol kas nežinoma, kokia žala padaryta per sprogimus.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka teigė, kad per pokalbius Minske Ukrainos, Rusijos, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai bei separatistų lyderiai susitarė dėl paliaubų ir taikos plano karo kamuojame Ukrainos regione.

Mūšiai tęsėsi didžiąją dienos dalį dviejose Rytų Ukrainos teritorijose – netoli strateginio Mariupolio uosto ir toliau į šiaurę separatistų bastione Donecke.

Likus maždaug dviem valandoms iki paliaubų įsigaliojimo „Reuters“ reporteris girdėjo, kaip ukrainiečių pajėgos artilerijos sviediniais apšaudo sukilėlių pozicijas į rytus nuo Mariupolio.

Pagal ugnies nutraukimo sąlygas, abi konflikto šalys turi likti esamose pozicijose.

Ukrainos kariuomenės atstovas informavo, kad paskelbus paliaubas padėtis Mariupolyje „stabilizavosi“.

Kijevas teigia, jog ginkluotosios pajėgos siekia atremti separatistų puolimą, kuriuo bandoma užimti Mariupolį. Be kita ko, ukrainiečių kariuomenės vadai paneigė separatistų pareiškimus, kad jų pajėgos penktadienį įžengė į Mariupolį.

B. Obama sako turįs ir vilties ir skeptiško požiūrio į paliaubas Ukrainoje

JAV prezidentas Barackas Obama sakė, nors ir turįs vilties, bet esąs labiau skeptiškas dėl Ukrainoje penktadienį sutartų paliaubų; jis paragino sąjungininkus Europoje sutarti dėl naujų sankcijų Rusijai; jas galima būtų įšaldyti, jeigu taikos planas veiks.

Išvykdamas po dvi dienas trukusio NATO šalių vadovų susitikimo Velse, jis sakė esąs įsitikinęs, kad JAV sąjungininkės yra pasirengusios jungtis į plačią koaliciją veiksmams prieš karingąjį judėjimą „Islamo valstybė“ Irake.

„Mes išsiuntėme stiprią žinią Rusijai, kad veiksmai turi padarinius. Šiandien Jungtinės Valstijos ir Europa baigia rengti priemones, kurios gilintų ir plėstų mūsų sankcijas Rusijos finansų, energetikos ir gynybos sektoriuose“, – sakė B. Obama per spaudos konferenciją.

Prezidentas pažymėjo, kad NATO aiškiai pasakė, jog Aljansas gins bet kurią savo narę ir kad jis remia Ukrainos suverenumą prieš Rusijos agresiją.

„Kalbant apie paliaubų susitarimą, žinoma, mes turime vilčių, bet praeities patyrimas žadina ir skeptiškumą dėl to, kad separatistai tikrai jų laikysis, Rusija liausis pažeidinėjusi Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą. Taigi, tai reikia patikrinti“, – sakė JAV prezidentas.

Prorusiški maištininkai neatsisako atsiskyrimo nuo Ukrainos

Ukrainos rytuose įsitvirtinę prorusiški maištininkai sako sutarę su Ukrainos vyriausybe dėl paliaubų, bet kartu pabrėžė tebesieksią atsiskyrimo nuo Ukrainos.

„Paliaubos nereiškia, kad keičiasi mūsų tikslas atsiskirti nuo Ukrainos“, – sakė penktadienį žurnalistams separatistų atstovas Igoris Plotnickis.

P. Porošenka įsakė nutraukti ugnį

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka socialiniame tinkle „Twitter“ patvirtino, kad Minske susitikę derybininkai, siekę kovų tarp Kijevo ir prorusiškų separatistų nutraukimo, pasirašė paliaubų susitarimą, kuris įsigalios vėliau penktadienį.

„Aš įsakiau Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkui nutraukti ugnį nuo 18 val. (Kijevo ir Lietuvos laiku)“, – netrukus pasirodė įrašas oficialiajame prezidento tinklalapyje.

Ukrainos Donecko srities, kurioje vyksta daugiausia mūšių, gubernatorius Serhijus Taruta taip pat patvirtino, kad dokumentas pasirašytas ir kad laukiama žinių apie šio susitarimo detales.

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas anksčiau Kijeve per kabineto posėdį, transliuotą per televiziją, sakė, kad taikos plane turi būti trys svarbiausi dalykai: paliaubos, „Rusijos pajėgų ir rusų banditų bei teroristų“ išvedimas ir Ukrainos valstybinės sienos su Rusija atstatymas.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) taip pat pareiškė, kad Kijevo ir prorusiškų maištininkų atstovai sutarė skelbti paliaubas penktadienį.

Kovojančių šalių atstovai pasirašė protokolą dėl ugnies nutraukimo 15 val. Grinvičo (18 val. Lietuvos) laiku penktadienį, sakė žurnalistams ESBO atstovė derybose Minske Heidi Tagliavini.

Prorusiškieji separatistai, savo ruožtu, sakė taikos derybose Minske sutarę su Ukrainos pareigūnais penktadienį nutraukti ugnį.

„Ukrainos ir Donecko liaudies respublikos ir Luhansko liaudies respublikos atstovai pasirašė protokolą dėl paliaubų nuo 18 val. “, – nurodyta DLR paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Ukrainoje belaisvių mainai prasidės šeštadienį

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė, kad pagal susitarimą dėl paliaubų Ukrainos rytuose numatyti belaisvių manai ir parengtos „kelio gairės“ padėties deeskalavimui.

„Mes planuojame artimiausioje ateityje įkaitų mainus, pradedant nuo rytojaus“, – sakė prezidentas.

Tuo tarpu iš Donecko pranešama, kad separatistai turi nelaisvėje daugiau kaip tūkstantį Ukrainos karių, kai maištininkų Kijeve laikoma apie 200.Vadinamosios Donecko liaudies respublikos (DLR) gynybos ministras Vladimiras Brigas dar sakė, kad pašauktinių vadovybė turi sudariusį savo karių, Kijeve laikomų nelaisvėje, sąrašą.

„Mes esame pasirengę pradėti mainų belaisviais procesą, kai bus tvirtos garantijos iš Kijevo valdžios pusės“, – pabrėžė V. Brigas.

Vyko derybos dėl Ukrainos krizės sprendinio

Minske penktadienį prasidėjo derybos dėl paliaubų rytų Ukrainoje, dar kartą mėginant sustabdyti jau beveik penkis mėnesius vykstančias kautynes tarp prorusiškų separatistų ir Kijevo vyriausybės pajėgų, pranešė vienas Baltarusijos pareigūnas.

Vadinamosios Kontaktinės grupės derybose dalyvauja Rusijos, Ukrainos, separatistų bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai.

Dauguma pareigūnų atsisakė pateikti komentarų žurnalistams prie viešbučio Minsko centre, bet buvęs Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma pareiškė: „Mes visi čia atvykome taikos. Svarbiausias dalykas – pasiekti paliaubas.“

„Reikia kalbėti ne apie paliaubas, o kaip sustabdyti karinius veiksmus ir liautis žudyti vieniems kitus“, – sakė L. Kučma žurnalistams.

„Iš Ukrainos pusės nėra jokių prieštaravimų (paliaubų plano) pasirašymui, – pridūrė eksprezidentas. – Jeigu visos šalys bus lygiai taip pat nusiteikusios, tuomet (tas dokumentas) privalo būti pasirašytas.“

Tačiau net likus kelioms valandoms iki taikos derybų pradžios Baltarusijos sostinėje, įtampa rytų Ukrainoje išliko didelė: sukilėliai priartėjo prie strategiškai svarbaus pramonės uosto Mariupolio, tapusio nauju karštuoju tašku konflikte, per kurį Vakarų šalių ir Rusijos santykiai pašlijo labiausiai nuo Šaltojo karo pabaigos.

Septynių punktų paliaubų plane, kurį anksčiau šią savaitę pateikė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas po pokalbio telefonu su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, raginama abi konflikto puses sustabdyti „puolamąsias operacijas“, o vyriausybės pajėgos turėtų atsitraukti iš rytinių Donecko ir Luhansko pramonės regionų didžiosios dalies.

P. Porošenka sakė vertinantis su „labai atsargiu optimizmu“ galimybę, kad karo nuniokotoje šalyje pavyks atkurti taiką, jeigu tas susitarimas bus pasirašytas per derybas, kurioms tarpininkauja Europos atstovai.

„Dabar, kad pasiektume taiką ir stabilumą, reikia tik dviejų pagrindinių dalykų, – P. Porošenka sakė ketvirtadienį Velse vykstančio NATO viršūnių susitikimo kuluaruose. – Pirma – kad Rusija atitrauktų savo pajėgas; antra – kad uždarytų sieną (su Ukraina). Jeigu tai įvyks – užtikrinu jus, jog Ukraina ras taikų sprendimą per kelias dienas.“

Europos Sąjungos (ES) ir JAV pareigūnai sakė, kad naujos sankcijos Rusijai gali būti paskelbtos penktadienį, reaguojant į smarkiai padidintą Maskvos karinę pagalbą Ukrainos sukilėliams, kurstant nuogąstavimus, kad Ukraina gali netikti dar vienos savo teritorijos dalies po to, kai Rusija kovą aneksavo Krymą.

Tačiau Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas penktadienį nurodė, kad sankcijos galėtų būti atšauktos, jeigu būtų laikomasi paliaubų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi