Pasaulyje

2014.09.05 00:40

PSO: pasaulyje kas 40 sekundžių įvyksta savižudybė

BNS2014.09.05 00:40

Pasaulyje vidutiniškai kas 40 sekundžių nusižudo po žmogų, o tos tragedijos, kurių būtų galima išvengti, dažnai nesulaukia dėmesio dėl egzistuojančių tabu ir dėmės reputacijai, sakoma ketvirtadienį paskelbtoje Jungtinių Tautų (JT) ataskaitoje.

Pasaulyje vidutiniškai kas 40 sekundžių nusižudo po žmogų, o tos tragedijos, kurių būtų galima išvengti, dažnai nesulaukia dėmesio dėl egzistuojančių tabu ir dėmės reputacijai, sakoma ketvirtadienį paskelbtoje Jungtinių Tautų (JT) ataskaitoje.

Šioje Pasaulinės sveikatos organizacijos studijoje, kuri buvo paskelbta praėjus trims savaitėms po to, kai iš gyvenimo pasitraukė garsus Holivudo aktorius Robinas Williamsas, taip pat perspėjama, kad žiniasklaidos pranešimai apie savižudybių detales kitiems žmonėms gali skatinti polinkį mėgdžioti.

„Kiekviena savižudybė yra tragedija. Manoma, kad (per metus) nusižudo per 800 tūkst. žmonių, o kiekvienam mirtinam atvejui tenka daug mėginimų nusižudyti“, – PSO vadovė Margaret Chan rašo šiame svarbiame dokumente, apibendrinančiame dešimtmetį vykdytus tyrimus.

„Poveikis šeimoms, draugams ir bendruomenėms yra niokojantis ir toli siekiantis – netgi ilgai po to, kai iš gyvenimo pasitraukia jiems brangūs žmonės“, – pridūrė ji.

PSO, įvardijusi savižudybes kaip didelę visuomenės sveikatos problemą, kurią būtina spręsti ir mažinti, šią ataskaitą parengė ištyrusi padėtį 172 šalyse.

Analizė rodo, kad 2012 metais didelių vidutinių pajamų šalyse nusižudo šiek tiek daugiau žmonių (12,7 savižudybių 100 tūkst. gyventojų per metus), lyginant su padėtimi mažų ir vidutinių pajamų šalyse (11,2).

Tačiau pastarosiose šalyse gyvena daug daugiau žmonių, todėl jose įvykdomos savižudybės sudaro tris ketvirtadalius pasaulinio skaičiaus.

Atitinkamai, savižudybės didelių vidutinių pajamų šalyse sudaro apie ketvirtadalį pasaulyje savo noru iš gyvenimo pasitraukiančių žmonių skaičiaus.

Pasaulyje žmonės dažniausiai žudosi nuodydamiesi pesticidais, pasikardami arba nusišaudami. Smarkiai urbanizuotose Azijos vietose gana įprastas būdas nusižudyti – šuolis iš aukšto pastato.

Pasaulyje 100 tūkstančių gyventojų tenka vidutiniškai 11,4 savižudybių per metus, o vyrai atima sau gyvybę beveik dvigubai dažniau negu moterys.

Labiausiai nuo šios rykštės kenčia Gajana (44,2 savižudybės 100 tūkst. gyventojų), Šiaurės Korėja (38,5) ir Pietų Korėja (28,9).

Daug žmonių nusižudo Šri Lankoje (28,8), Lietuvoje (28,2), Suriname (27,8), Mozambike (27,4), Nepale ir Tanzanijoje (po 24,9), Burundyje (23,1), Indijoje (21,1) bei Pietų Sudane (19,8).

Gerokai už vidurkį didesnis savižudybių skaičius stebimas Rusijoje ir Ugandoje (po 19,5), Vengrijoje (19,1), Japonijoje (18,5) ir Baltarusijoje (18.3).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.