Pasaulyje

2015.02.14 17:02

Prancūzija pareiškė negalėsianti Rusijai pateikti „Mistral“ tipo laivo

BNS, DELFI.lt2015.02.14 17:02

Prancūzija pareiškė, kad sąlygos yra „netinkamos“ pirmųjų dviejų karo laivų „Mistral“ pristatymui į Rusiją skelbia BBC.

Prancūzija pareiškė, kad sąlygos yra „netinkamos“ pirmųjų dviejų karo laivų „Mistral“ pristatymui į Rusiją skelbia BBC.

Prancūzijos vyriausybė negali tęsti planuoto dviejų „Mistral“ tipo sraigtasparnius galinčių nešti laivų pateikimo Rusijai, sakoma trečiadienį Prancūzijos prezidentūros paskelbtame pareiškime, kuriame minimi Maskvos pastarojo meto veiksmai Ukrainos rytuose.

„Respublikos prezidentas nusprendė, kad, nepaisant paliaubų vilties, kurią dar reikia patvirtinti ir įgyvendinti, sąlygos, kuriomis Prancūzija galėtų leisti pateikti pirmąjį sraigtasparnešį, nėra tinkamos“.

DELFI primena, kad liepos pabaigoje Prancūzija pareiškė, jog įvykdys savo įsipareigojimą pristatyti Rusijai pirmąjį „Mistral“ tipo karinį laivą, nes Maskva jau apmokėjo šį kontraktą.

Tai savo kalboje pareiškė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as.

Anot Prancūzijos prezidento, priešingu atveju baudžiamosios sankcijos siektų 1,1 mlrd. eurų. „Sutartis buvo sudaryta 2011 metais. Laivas beveik pastatytas ir turi būti perduotas spalio mėnesį“, – sakė F. Hollande`as.

Antrojo „Mistral“ klasės laivo statybas Prancūzijos lyderis susiejo su Maskvos pozicija Ukrainos atžvilgiu. Jo teigimu, jeigu Rusijai bus įvesti apribojimai, tai „turi vykti Europos Sąjungos lygiu ir lies tik būsimus technikos pristatymus“.

Rusija ir Prancūzija 2011 metų birželį pasirašė 1,6 mlrd. JAV dolerių vertės kontraktą dėl dviejų „Mistral“ tipo lėktuvnešių. Pirmas lėktuvnešis „Vladivostok“, kaip tikimasi, Rusiją turėtų pasiekti 2014-ųjų pabaigoje, o antrasis – „Sevastopol“ – 2015 metais.

Vakarų šalims paskelbus sankcijas Rusijai dėl jos įtariamo vaidmens Ukrainos krizėje, sandorio įgyvendinimui iškilo grėsmė. Tačiau Prancūzija pareiškė, jog laikysis sutarties įsipareigojimų ir pristatys laivus kaip sutarta.

Manoma, kad „Mistral“ laivai turėjo papildyti Rusijos Ramiojo vandenyno flotilę.

Vakarai ne kartą ragino Prancūziją atsisakyti „Mistral“ pristatymo Rusijai. Jungtinės Valstijos ir sąjungininkai tvirtina, kad dabartinėmis aplinkybėmis tiekti Rusijai aukštos kokybės ginkluotę yra nederama.

Rusija neturi galimybės statyti tokių laivų šalies viduje. Sraigtasparnius nešantys „Mistral“ yra aktyvaus puolimo laivai. Jie suteikia galimybę išlaipinti krante jūrų pėstininkų batalioną bei šarvuotą techniką už 10 tūkst. km nuo registracijos uosto be kuro papildymo. Analitikai tvirtina, jog net buvusi Sovietų sąjunga neturėdavo tokios galimybės.

Krašto apsaugos ministras sveikina Prancūzijos sprendimą dėl „Mistral“

Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas trečiadienį pasveikino Prancūzijos prezidento sprendimą neperduoti karo laivų „Mistral“ Rusijai.

„Mes sveikiname tokį Prancūzijos sprendimą. Prancūzijos prezidento paskelbtas sprendimas atitinka Lietuvos interesus“, – BNS sakė J. Olekas telefonu iš Velso, į kurį jis atvyko dalyvauti NATO viršūnių susitikime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.