Pasaulyje

2015.02.12 21:37

Buvęs Egipto prezidentas nuteistas kalėti iki gyvos galvos

LRT.lt, ELTA2015.02.12 21:37

Egipto teismas buvusį šalies prezidentą Hosni Mubaraką pripažino kaltu dėl protestuotojų žūties per praėjusių metų tautos sukilimą, išvertusį jį iš posto, ir nuteisė kalėti iki gyvos galvos. 

Egipto teismas buvusį šalies prezidentą Hosni Mubaraką pripažino kaltu dėl protestuotojų žūties per praėjusių metų tautos sukilimą, išvertusį jį iš posto, ir nuteisė kalėti iki gyvos galvos.

„H. Mubarakas nuteisiamas kalėti iki gyvos galvos dėl jėgos naudojimo prieš demonstrantus“, – pareiškė vyriausiasis teisėjas Ahmedas Refaatas.

 Tokį patį nuosprendį išgirdo ir buvęs H. Mubarako vidaus reikalų ministras Habibas al Adly, tuo metu šeši buvę aukšti policijos vadovai išteisinti, informuoja naujienų agentūra AFP.

H. Mubarako sūnums Alaai ir Gamalui pateikti kaltinimai korupcija buvo atmesti. 

Korupcijos bylose H. Mubarakas buvo išteisintas.

Teisėjui skaitant nuosprendį, buvęs Egipto prezidentas nerodė jokių jausmų.

Kai tik nuosprendis buvo paskelbtas, Kairo policijos akademijos teismo posėdžių salėje kilo įnirtingi susirėmimai tarp šalių advokatų, nukentėjusiųjų ir teisiamųjų giminių, praneša „RIA Novosti“.

Salėje pasigirdo šūksmai, reikalaujantys nubausti buvusį prezidentą mirties bausme, po to kilo muštynės.

Nuteistieji tučtuojau buvo išvesti iš salės, tribūną paliko ir teisėjai.

Po nuosprendžio paskelbimo susirėmimai kilo ir prie teismo pastato. Minią mėginanti suvaldyti policija turėjo panaudoti dūmines granatas.

H. Mubarakas, buvęs vidaus reikalų ministras H. Al Adly ir dar šeši asmenys buvo teisiami dėl maždaug 850 žmonių žūties per sukilimą, nuvertusį autokratinį šalies vadovą.

H. Mubarakas, du jo sūnūs ir verslo partneris Husseinas Salemas, pasprukęs į Ispaniją, taip pat buvo teisiami dėl tariamo kyšininkavimo.  

Buvęs prezidentas taip pat kaltintas Izraeliui pardavinėjęs gamtines dujas mažesne nei rinkos kaina.

Anot saugumo pareigūno, Kairo priemiestyje esantį teismo rūmų pastatą saugojo 5 tūkst. policininkų ir 2 tūkst. karių. Į jį sergantis H. Mubarakas iš karinės ligoninės atskraidintas sraigtasparniu.

H. Mubarakas atsistatydino praėjusių metų vasario 11 dieną, po 18 dienų trukusių protestų visoje šalyje. Nuo to laiko šalį valdo kariuomenė.

H. Mubarakas nuo pat suėmimo praėjusiais metais laikomas Šarm el Šeicho ligoninėje. Vykstant teismo procesui, H. Mubarakas į teismo salę buvo įvežtas ant neštuvų. Teigiama, kad jis turi problemų su širdimi, tačiau sveikatos ministerija neigia jo advokato tvirtinimus, kad buvęs Egipto vadovas serga vėžiu.

Šeštadienį po teismo H. Mubarakas perkeltas į Toros kalėjimą, esantį Kairo apylinkėse, pranešė Egipto televizija.

Į tą patį kalėjimą atlikti įkalinimo iki gyvos galvos bausmės pristatytas ir buvęs Egipto vidaus reikalų ministras.

Paskelbus nuosprendį, Egipto generalinis prokuroras Abdelis Majidas Mahmoudas davė nurodymą perkelti H. Mubaraką į Toros kalėjimo ligoninę.

Nuosprendžio skelbimo išvakarėse į šią ligoninę buvo vežama įranga ir preparatai, reikalingi buvusiam Egipto lyderiui gydyti.

 Kartu su H. Mubaraku teisti šeši buvę aukšti policijos pareigūnai. Visi jie neigė nurodę policijai šaudyti į protestuotojus ar naudoti mirtiną jėgą.

Teismas nuosprendį paskelbė likus dviems savaitėms iki antrojo prezidento rinkimų rato, kuriame varžysis buvęs H. Mubarako premjeras Ahmedas Shafiqas ir „Musulmonų brolijos“ atstovas Mohammedas Mursi.

Tai pirmieji laisvi prezidento rinkimai Arabų šalyse, kurias supurtė protestai ir sukilimai, metę iššūkį dešimtmečiams besitęsiančiam autokratiniam valdymui.

Tačiau sukilimas Egipte taip pat sukėlė ekonomikos žlugimą ir vis didėjančią savivalę, padėjusią A. Shafiqui, H. Mubarako režimo simboliui, rinkimuose sulaukti stebinančio palaikymo. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.