Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukraina nori pagrindinės NATO nepriklausančios JAV sąjungininkės statuso

BNS 2015.09.08 13:45

Ukraina tikisi įgyti pagrindinės JAV sąjungininkės statusą tarp šalių, kurios nėra NATO narės, ketvirtadienį paskelbė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (SNBO).

Ukraina tikisi įgyti pagrindinės JAV sąjungininkės statusą tarp šalių, kurios nėra NATO narės, ketvirtadienį paskelbė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (SNBO).

„Mūsų valstybė tikisi JAV pagalbos, įskaitant specialaus pagrindinės sąjungininkės tarp ne NATO šalių statuso suteikimą“, – sakė SNBO sekretoriaus pavaduotojas Mychaila Kovalis.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka anksčiau ragino Vašingtoną suteikti jo šaliai ypatingos JAV sąjungininkės statusą, kokį turi NATO blokui nepriklausančios šalys, tokios kaip Izraelis, Australija arba Filipinai. Pasak jo, toks žingsnis padėtų spręsti Ukrainos saugumo problemas.

Praeitą mėnesį Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas sakė, kad JAV „svarsto galimybę suteikti Ukrainai ypatingos sąjungininkės statusą, o toks statusas atvertų mums naujas unikalias galimybes“.

B. Obama: jėga ne visuomet gali būti naudojama krizėms spręsti

JAV prezidentas Barackas Obama, susidūręs su gilėjančiomis krizėmis Artimuosiuose Rytuose ir Ukrainoje, atsargiai vertina poziciją, kad Amerikos karinė galia gali išspręsti bet kurį konfliktą.

Nors šis atsargumas atitinka ilgametę B. Obamos politiką vengti veltis į karinius konfliktus, jis demonstruojamas tuo metu, kai reiškiamos abejonės dėl prezidento pasirenkamų priemonių veiksmingumo, taip pat gausėjant ženklų, jog kai kurios Vašingtono administracijos grandys yra pasiruošusios imtis griežtesnių veiksmų.

Konflikte tarp Rusijos ir Ukrainos B. Obama daugiausia kliovėsi koordinuotomis JAV ir Europos Sąjungos (ES) sankcijomis, mėgindamas priversti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną pakeisti savo planus.

Baltieji rūmai gali pasigirti sukėlę šiokių tokių nepatogumų Rusijos ekonomikai, tačiau V. Putinas atrodo tampantis tik dar agresyvesnis, o Ukrainos pareigūnai ketvirtadienį apkaltino Maskvą pasiuntus į šalies teritoriją dvi karinės technikos kolonas.

Per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose B. Obama perspėjo, kad Rusijai gresia tolesnės Vakarų šalių sankcijos dėl tęsiamų provokacijų. Tačiau jis niekaip neužsiminė svarstantis kokius nors kitokius veiksmus, išskyrus sankcijas, ir griežtai atmetė bet kokias JAV karinės intervencijos perspektyvas.

„Mes nesiimame karinių veiksmų, kad išspręstume Ukrainos problemą“, – pažymėjo B. Obama.

Po to pasisakymo B. Obama ketvirtadienį sušaukė pasitarimą su savo pagrindiniais nacionalinio saugumo patarėjais Baltuosiuose rūmuose.

Tačiau pareigūnai teigė, kad per tą posėdį buvo daugiau diskutuojama apie turimas galimybes, o ne apie galutinius sprendimus, ir aiškino, kad prezidentas veikiausiai nepriims jokio sprendimo prieš išvykdamas antradienį į Estiją ir NATO viršūnių susitikimą Velse.

Numatoma, kad per dvi dienas vyksiančias NATO lyderių diskusijas pagrindinė tema buvo jau kelis mėnesius besitęsianti krizė Ukrainoje. Aljanso susitikime planuoja dalyvauti Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, kur jis tikriausiai išgirs pažadų palaikyti jo šalies provakarietišką vyriausybę.

B. Obama ir Europos lyderiai tikriausia diskutuos apie galimybę dar labiau sugriežtinti sankcijas Rusijai. Jungtinės Valstijos yra paruošusios priemonių paketą, kuris gali faktiškai atkirsti Rusijos ekonomikos sektorius nuo Vakarų valstybių.

Tačiau privataus verslo sektoriuje reiškiami nuogąstavimai, kad tos baudžiamosios priemonės gali būti neparankios JAV bendrovėms.

Be to, Europos šalys, palaikančios daug glaudesnius ekonominius ryšius su Maskva negu Jungtinės Valstijos, taip pat baiminasi, jog sankcijos prieš Rusijos ekonomikos sektorius gali atsigręžti prieš juos pačius.

P.  Porošenka vyks į Vašingtoną, JAV numato naujas sankcijas

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį apkaltino Rusiją dėl smurto eskalavimo Ukrainoje.

Kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose jis pažymėjo, kad Maskva apmoko, ginkluoja bei finansuoja prorusiškus separatistus Ukrainoje, ir pridūrė, jog tai akivaizdžiai įrodo nauji Rusijos pajėgų, esančių Ukrainoje, vaizdai.

JAV lyderis pridūrė, kad kitą mėnesį Baltuosiuose rūmuose su vizitu apsilankys Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. Tai bus jo pirma viešnagė Vašingtone po to, kai jis buvo išrinktas šalies vadovu.

B. Obama taip pat pranešė, jog anksčiau ketvirtadienį jis kalbėjo telefonu su Vokietijos kanclere Angela Merkel, ir nurodė, kad Rusijos invazija turės papildomų padarinių.

Numato sankcijas

„Mes turime papildomų priemonių ir sankcijų, kurias galime neabejotinai pasirinkti panaudoti“, – sakė Valstijos departamento atstovė spaudai Jen Psaki.

Ji pažymėjo, kad dėl naujų sankcijų Rusijai galimybių bus tariamasi su NATO sąjungininkėmis.

„Karinis sprendinys nėra tai, ką manome esant derama prieiga, todėl imame kiekvieną įrankį, kokį galime, ir žiūrime, ar galime pasiekti sprendinį diplomatinėmis priemonėmis“, – pridūrė J. Psaki.

„Mūsų dėmesio centras tebėra neletalinė parama — mes suteikėme asortimentą neletalinės pagalbos, kaip ir kažkiek kitų šalių Europoje“, – sakė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi