Pasaulyje

2012.10.11 17:16

„Gaidos“ festivalis skambės ir šiuolaikiniais vargonų garsais

ELTA2012.10.11 17:16

Po ilgos pertraukos šių metų aktualios muzikos festivalyje „Gaida“ vėl skambės šiuolaikinė vargonų muzika.  

Po ilgos pertraukos šių metų aktualios muzikos festivalyje „Gaida“ vėl skambės šiuolaikinė vargonų muzika.

„Problema yra ta, kad lietuvių vargonininkai užsikonservavę ties klasikos kūriniais arba iki tam tikrų metų, bet nėra naujosios muzikos paieškų“, – kalbėjo „Gaidos“ festivalio vadovas Remigijus Merkelys.

Spalio 21 dieną šv. Kazimiero bažnyčioje šiuolaikinių lietuvių ir užsienio autorių kūrinius vargonams atliks suomių vargonininkas Tuomas Pyrhonenas. Koncerte skambės Onutės Narbutaitės „Ėjimas į tylą“, Vytauto Bacevičiaus ir Ryčio Mažulio kūriniai.

22-asis tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“, vyksiantis spalio 19-29 dienomis, šįmet pasirinko erdvės temą, o savo programoje akcentuoja įspūdingą muzikinę-erdvinę-architektūrinę kompoziciją „Chroma“ – šis projektas esąs pats brangiausias festivalio biudžete.

Į Vilnių atvyksta šios kompozicijos autorė Rebecca Saunders su didžiausios sudėties garsiuoju Vokietijos muzikos kolektyvu „musikFabrik“. Šiuolaikinio meno centre spalio 22 dieną svečiai išsidėstys skirtingose salėse ir kitose erdvėse, o klausytojai galės laisvai judėti aplink muzikantus ir vadinamąsias „muzikines dėžutes“.

Šįmet pažymint kompozitoriaus Johno Cage`o 100-metį, festivalyje bus net keletas šiai sukakčiai skirtų projektų. Vienas iš jų rengiamas džiazo perkusininko Vladimiro Tarasovo kartu su pianistu Petru Geniušu ir kitais atlikėjais. „Lietuvoje J. Cage`o muzika buvo nepriimtina, tik dabar pasaulis pradeda suprasti jo kūrybą, idėjas ir meninius žaidimus“, – kalbėjo V. Tarasovas, kviečiantis pasiklausyti garsiausių J. Cage`o kūrinių interpretacijų.

Kaip kviestinis festivalio svečias į Vilnių atvyks austrų kompozitorius Georgas Friedrichas Haasas, vyks susitikimas su šiuo autoriumi, skambės jo kūriniai. Festivalis grįžta prie garsiojo amerikiečio Steve`o Reicho kūrybos – jo muzikos autorinį koncertą surengs garsi perkusininkų grupė „Amadinda“ iš Vengrijos.

Rengėjai džiaugiasi galėję į festivalį pasikviesti ir kitų garsių atlikėjų: geriausiu Baltijos ir Šiaurės kraštuose laikomą kamerinį latvių orkestrą „Sinfonietta Riga“, pasaulinio garso smuikininką Ernstą Kovačičių (Austrija), klarnetininką Kari Kriiku iš Suomijos, amerikiečių ansamblį „Bang on a Can All-Stars“ ir legendinio Gavino Bryarso ansamblį iš Jungtinės Karalystės. Šiuolaikinės muzikos premjeras atliks ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas austrų dirigento Rolando Freisitzerio, bei Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, kuriam pirmą kartą diriguos maestro Robertas Šervenikas.

Kaip ir kasmet, klausytojai laukia lietuvių kompozitorių kūrinių premjerų. Šįmet naujausius savo kūrinius pristatys Raminta Šerkšnytė („Ugnys“), Algirdas Martinaitis („Gyvulių mišios“), Justė Janulytė („Debesų stebėjimas“), Vytautas Laurušas (Simfonija Nr. 4), kiti žinomi ir debiutuojantys lietuvių kūrėjai.

„Gaidos“ festivalio koncertai vyks Šiuolaikinio meno centro erdvėse, Nacionalinėje filharmonijoje, Kongresų rūmuose, „Piano.lt“ koncertų salėje ir šv. Kazimiero bažnyčioje.       

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.