Pasaulyje

2014.08.27 20:55

Kiek Vakarų šalių piliečių kariauja islamistų gretose?

Vakarų žiniasklaida vis dažniau skelbia, kad nemažą dalį Islamo valstybės kovotojų, kurie nuolat vykdo karo nusikaltimus, sudaro ir musulmonai Vakarų šalių piliečiai.

Vakarų žiniasklaida vis dažniau skelbia, kad nemažą dalį Islamo valstybės kovotojų, kurie nuolat vykdo karo nusikaltimus, sudaro ir musulmonai Vakarų šalių piliečiai.

Prieš keliolika metų musulmonu tapęs Douglas MacArthuras McCain – dar vienas Vakarų šalių pilietis, šį kartą amerikietis, kuris kovėsi islamistų gretose. Jungtinės Valstijos patvirtino – D. M. McCainas žuvo Sirijoje, tačiau neaišku kaip ir kada jis ten persikėlė iš San Diego.

Anksčiau Jungtinės Valstijos vangiai kalbėdavo apie amerikiečius, kovojančius už Islamo kalifatą, bet dabar žiniasklaidai valdžios atstovai sako, kad tokių gali būti keli šimtai. Jei jie grįžtų į Ameriką, keltų grėsmę šalies viduje.

„Esame susirūpinę dėl užsienio kovotojų grėsmės. Jie turi Vakarų šalių pasus, akylai sekame padėtį, tai kelia mums grėsmę“, – sako JAV valstybės departamento atstovė Jen Psaki.

Apie vakariečius, kovojančius už Islamo kalifatą, Vakarų žiniasklaidą dažniau pradėjo rašyti šią vasarą. Liepą Jungtinių Valstijų generalinis prokuroras įtarė, kad iš kelių dešimčių tūkstančių islamistų Sirijoje ir Irake iš užsienio atvykę – maždaug trečdalis, dauguma iš Kaukazo.

Bet, pasak buvusio Jungtinių Tautų taikos pasiuntinio Sirijai Lachdaro Brahimio, po kelis šimtus tokių kovotojų per Turkiją atkeliavo iš Prancūzijos, Britanijos ir Vokietijos. Britanijos žiniasklaida šia tema ypač susidomėjo, kai nelaisvėn paimtą amerikiečių žurnalistą Jamesą Foley nužudė britišku akcentu kalbantis islamistas.

Tokie prie vadinamosios Islamo valstybės užimtose Sirijos ir Irako teritorijose prisidėję vakariečiai prisideda ir prie islamistų vykdomų karo nusikaltimų. Jungtinės Tautos po pusmečio tyrimo ataskaitoje paskelbė, kad vadinamosios Islamo valstybės kovotojai užimtose teritorijose Sirijoje nuolat atlieka viešas žudynes ir kankinimus, į savo gretas šaukia vaikus. Beje, naujausias islamistų laimėjimas – Sirijos perėja į Izraelio okupuotas Golano Aukštumas, todėl dabar islamistai jau stovi ir ant Izraelio slenksčio.