Pasaulyje

2014.08.27 14:04

F. Mogherini tebelaikoma pretendente tapti ES išorės politikos vadove

BNS 2014.08.27 14:04

Italijos užsienio reikalų ministrė Federica Mogherini dar gali tapti Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadove, jeigu Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas arba kuris nors iš Baltijos šalių lyderių perimtų ES Vadovų Tarybos pirmininko postą, rašo Briuselio nepriklausoma naujienų svetainė EUobserver.

Italijos užsienio reikalų ministrė Federica Mogherini dar gali tapti Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadove, jeigu Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas arba kuris nors iš Baltijos šalių lyderių perimtų ES Vadovų Tarybos pirmininko postą, rašo Briuselio nepriklausoma naujienų svetainė EUobserver.

Šį sprendimą priims ES lyderiai, šeštadienį susitiksiantys Briuselyje.

„Mogherini tebėra variantas“, – vienas ES šaltinis sakė „EUobserver“, nors liepą Bendrijos lyderiai negalėjo susitarti dėl jos kandidatūros.

Tuo metu rytinės ES šalys išsakė susirūpinimą, kad Italijos ministrė yra pernelyg draugiška Rusijai ir turi per mažai paskirties, nes vadovauti URM buvo paskirta tik vasarį.

Tačiau skirstant postus Europos Komisijoje, lytis ir politinė pakraipa yra svarbūs veiksniai, todėl M. Mogherini kandidatūra vėl gali būti keliama.

Naujuoju Europos Komisijos vadovu taps centro dešiniosios stovyklos politikas Jeanas Claude`as Junckeris, todėl vienas iš kitų dviejų aukštų postų turėtų atitekti socialdemokratui ir moteriai.

Po aiškaus susitarimo neatnešusio viršūnių susitikimo liepą Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad diplomatijos vadovo postas turėtų atitekti socialdemokratų atstovui, o šią sąlygą tenkina F. Mogherini.

Kiti du kandidatai – Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis ir Bulgarijos ES komisarė Kristalina Georgijeva – yra centro dešinės pakraipos politikai.

Siūlomai kandidatūrai dar turėtų pritarti J.-C. Junckeris, kuris pirmadienį duodamas interviu laikraščiui „Kurier“ sakė, jog lyderiai turėtų rasti „protingą sprendinį“, kuris taip pat tenkintų Europos Parlamentą.

Kai kurie europarlamentarai žadėjo įnirtingus debatus, jeigu į tą postą būtų skiriama F. Mogherini. Išorės reikalų komiteto pirmininkas Elmaras Brokas pareiškė, kad tas postas turėtų „patyrusiam žmogui“.

Tačiau kompromisas gali būti rastas šeštadienį, jeigu pavyktų susitarti dėl kito aukšto posto – įpėdinio dabartiniam ES prezidentui Hermanui Van Rompuy, ypač jeigu jį pakeistų rytų europietis, sakė Bendrijos šaltiniai.

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas, oficialiai tebeatostogaujantis, antradienį kalbėdamasis telefonu su D. Tusku išsakė palaikymą jo kandidatūrai užimti Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą.

D. Tuskas iki šiol vengė atsakyti, ar norėtų perimti tą postą, tačiau būdamas pareigas einančiu premjeru vargu ar galėtų elgtis kitaip, kol bus patvirtinta jo kandidatūra.

„Premjeras daug kartų yra sakęs, kad jo prioritetas yra Lenkijos reikalai. Aišku, pono Camerono komentarai mums yra labai malonūs“, – Lenkijos vyriausybės atstovė Malgorzata Kidawa-Blonska sakė naujienų agentūrai „Reuters“.

Jeigu D. Tuskas nesutiktų atsisakyti savo šalies premjero posto ir atmestų ES pasiūlymą, kitu pretendentu galėtų tapti Latvijos ekspremjeras Valdis Dombrovskis, kuris buvo J.-C.Junckerio varžovas tariantis dėl Europos Komisijos vadovo posto.

Europos Vadovų Tarybos pirmininku taip pat galėtų būti siūlomas Airijos premjeras Enda Kenny ir Danijos premjerė Helle Thorning-Schmidt, tačiau jų galimybės menkesnės – nebent K. Georgijeva arba R. Sikorskis būtų pasiūlyti į diplomatijos vadovo postą.

ES lyderiai šeštadienį tarsis ne vien dėl kandidatų į tuos du postus, bet ir surengs neformalias derybas su J. C. Junckeriu, stengdamiesi savo šalių atstovams užtikrinti kiek įmanoma svarbesnes pareigas Europos Komisijoje.

Duodamas interviu „EUobserver“ anksčiau šį mėnesį, J. C.Junckerio administracijos vadovas užsiminė, kad galutinė Komisijos sudėtis paaiškės tik praėjus kelioms savaitėms po šeštadienį vyksiančio viršūnių susitikimo, kai bus nutarta, kas taps išorės politikos vadovu.

Tarp trokštamiausių postų minimos ekonomikos, energetikos ir skaitmeninės programos komisarų pareigos.

J. C. Junckeris sakė „Kurier“, kad geresni postai atiteks moterims kaip „kompensacija“, nes dailiosios lyties atstovių Komisijoje dirbs mažiau negu vyrų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.