Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Gazos Ruože įsigaliojus paliauboms įsivyravo ramybė

BNS 2015.09.08 13:45

Gazos Ruože įsigaliojus ilgalaikėms paliauboms tarp Izraelio ir palestiniečių, trečiadienį šioje teritorijoje buvo ramu.

Gazos Ruože įsigaliojus ilgalaikėms paliauboms tarp Izraelio ir palestiniečių, trečiadienį šioje teritorijoje buvo ramu.

Pasibaigus 50 dienų trukusiam smurtui, kuris pareikalavo daugiausiai aukų per dešimtmetį, milijonai žmonių šiame anklave ir aplink jį galėjo džiaugtis ramia naktimi, kurios metu nebuvo suduotas nė vienas smūgis Gazos Ruožui, o į Izraelį nebuvo paleista nė viena palestiniečių raketa.

„Nuo to laiko, kai įsigaliojo paliaubos, Gazos (Ruože) nebuvo jokios IGP (Izraelio gynybinių pajėgų) veiklos ir (nebuvo) jokių į Izraelį paleistų raketų“, – sakė Izraelio kariškių atstovė praėjus 12-ai valandų nuo ugnies nutraukimo.

Pagal susitarimą, kuris įsigaliojo antradienį 16 val. Grinvičo (19 val. Lietuvos) laiku, liepos 8 dieną prasidėjęs smurtas, kuris pareikalavo 2 143 palestiniečių ir 69 izraeliečių gyvybių, tuojau pat nutraukiamas.

Tarp žuvusiųjų yra izraelietis, kuris žuvo paskutinę valandą prieš kovų sustabdymą, sprogus minosvaidžio sviediniui.

Palestiniečiai nurodė, kad tai yra „nuolatinės“ paliaubos, o vienas izraeliečių aukšto rango pareigūnas pavadino jas „besąlygiškomis ir neriboto laiko“.

Įsigaliojus ugnies nutraukimui, tūkstančiai palestiniečių išėjo į Gazos miesto gatves švęsti. Kai kurie palestiniečiai, tarp jų – „Hamas“ kovotojai, džiūgaudami šaudė į orą, pranešė korespondentai.

Karo nualintam anklavui sveikinant numanomą septynias savaites trukusio ir ketvirtadalį iš 1,8 mln. šios teritorijos gyventojų palikti namus privertusio smurto pabaigą, per mečečių garsiakalbius buvo transliuojamos šventinės skanduotės „Dievas (visų) didesnis“.

„Ačiū Dievui, karas baigėsi. Negaliu patikėti, kad su vaikais vis dar esame gyvi! – sakė 32 metų Maha Khaled. – Tai buvo labai sunkus karas. Niekada nemaniau, kad galiausiai pamatysime taiką“.

„Blokados nutraukimas“

Kiti šios teritorijos, kur dominuojanti galia yra islamistų judėjimas „Hamas“, gyventojai paliaubas vadino palestiniečių pasipriešinimo Izraeliui pergale.

„Ačiū Dievui! Pasipriešinimas laimėjo! – sakė 23 metų Tameras al Madqa. – Šiandien Gaza parodė pasauliui, kad priešinasi ir kad yra stipresnė už Izraelį“.

Naujienos apie susitarimą pirmą kartą pasirodė iš Vakarų Kranto Ramalos miesto, kur vienas palestiniečių pareigūnas AFP sakė, kad pagal „nuolatinio ugnies nutraukimo“ susitarimą Izraelis nutrauks ir aštuonerius metus vykdomą Gazos Ruožo blokadą.

Blokados nutraukimas buvo svarbus palestiniečių reikalavimas per derybas dėl paliaubų ir „Hamas“ šį susitarimą pavadino „pasipriešinimo pergale“.

„Egiptiečių iniciatyva (apima) perėjų atidarymą, kad į Gazos (Ruožą) galėtų patekti prekės, humanitarinė pagalba ir (pagalba) maistu, taip pat – medicinos (prekės) ... ir medžiagos vandens, elektros ir mobiliojo ryšio tinklams suremontuoti“, – sakė palestiniečių vyriausiasis derybininkas Azzamas al Ahmedas.

Žvejybos suvaržymai bus atšaukti „nedelsiant“, laivams bus leidžiama žvejoti iki 10 km nuo kranto, o vėliau – iki 19 km nuo kranto, sakė jis.

Kol kas neskelbiama, kada bus atidarytos sienos perėjos ir ar galioja žvejybos zonos išplėtimas.

Vėliau kažkuriuo metu abiejų šalių derybininkai grįš į Kairą aptarti „apsikeitimo (palestiniečių) kaliniais ir žuvusių (Izraelio karių) palaikais“, nurodė A. al Ahmedas.

Egipto Užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad „netiesioginės derybos tarp abiejų šalių tęsis kitais klausimais“ ir kad jos bus pratęstos „per vieną mėnesį nuo ugnies nutraukimo įsigaliojimo“.

Vienas Izraelio aukšto rango pareigūnas sakė, kad derybos Kaire bus atnaujintos „per mėnesį“ ir kad izraeliečių delegacija kels klausimą dėl „demilitarizavimo ir sutrukdymo „Hamas“ vėl apsiginkluoti“.

Tačiau „Hamas“ aukšto rango pareigūnas Mahmudas al Zaharas, kuris kaip ir kiti „Hamas“ bei „Islamo džihado“ lyderiai ėmė slapstytis vengdamas Izraelio bandymų jį nužudyti, per savo pirmą nuo karo pradžios viešą pasirodymą pažadėjo, kad judėjimo ginkluotasis sparnas toliau „ginkluosis ir plėtos savo pasipriešinimo pajėgumus“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi