Pasaulyje

2014.08.27 10:48

Rusija ir Ukraina baigė derybas be didelio proveržio

BNS, 15min.lt 2014.08.27 10:48

Derybos tarp Rusijos ir Ukrainos lyderių trečiadienį veikiausiai neatnešė didelio proveržio, siekiant užbaigti negailestingas kautynes Rytų Ukrainoje, o Kremliaus vadovas Vladimiras Putinas nesureikšmino savo karių įsibrovimo į kaimyninę šalį.

Derybos tarp Rusijos ir Ukrainos lyderių trečiadienį veikiausiai neatnešė didelio proveržio, siekiant užbaigti negailestingas kautynes Rytų Ukrainoje, o Kremliaus vadovas Vladimiras Putinas nesureikšmino savo karių įsibrovimo į kaimyninę šalį.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ir V.Putinas susitiko Minske prie keturių akių po derybų maratono, kuriame dalyvavo aukšto rango Europos Sąjungos (ES) pareigūnai.

Šis susitikimas vyko padidėjus įtampai tarp Kijevo ir Maskvos, kai Rusija pirmąkart pripažino, jog jos kariai įžengė į Ukrainos teritoriją.

P. Porošenka sakė, kad tas susitikimas davė „kai kurių rezultatų“, tačiau veikiausiai nebuvo pasiekta jokių reikšmingų kompromisų, kurie padėtų užbaigti jau keturis mėnesius vykstančias kautynes tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų, išliekant nuogąstavimams, jog tas konfliktas gali peraugti į didelį karą tarp Ukrainos ir Rusijos.

Rusijos lyderis sakė esantis pasiruošęs „daryti viską“, kad padėtų taikos procesui, kai šis prasidės.

Tačiau įtampa vargu ar sumažėjo, kai V. Putinas nesureikšmino Kijevo pareiškimų, jog vyriausybės pajėgos sučiupo 10 Rusijos karių Ukrainos teritorijoje. Rusijos kariuomenės šaltiniai Maskvoje anksčiau trečiadienį tikino, kad tie kariai į kaimyninę šalį pateko „per klaidą“.

„Dar negavau ataskaitos iš Gynybos ministerijos. Tačiau sprendžiant iš to, ką girdėjau, jie patruliavo prie sienos ir galėjo atsidurti Ukrainos teritorijoje“, – V. Putinas sakė žurnalistams, pridūręs, kad Ukrainos kariai anksčiau taip pat yra įžengę į Rusiją.

„Tikiuosi, dėl šio incidento nekils jokių problemų su Ukrainos puse“, – sakė Kremliaus vadovas.

P. Porošenka pažymėjo, kad visos derybų šalys „be išimties“ pritarė Kijevo taikos planui, tačiau po susitikimo, kuriame taip pat dalyvavo Kazachstano ir Baltarusijos lyderiai, jis pareikalavo veiksmų, o ne žodžių, akcentuodamas susitarimą surengti derybas dėl sienos kontrolės ir armijos vadų pasitarimą.

„Reikalaujame ryžtingų veiksmų, kurie padėtų atnešti taiką Ukrainoje“, – sakoma prezidento pranešime.

Per jau ilgiau negu keturis mėnesius vykstančias kautynes rytų Ukrainoje žuvo per 2,2 tūkst. žmonių, o dar per 400 tūkst. gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

Antradienį buvo paskelbta, kad Rusijos ekonomika artėja prie recesijos. Tuo patmetu buvo pranešta, kad Ukrainos valiutos kursas JAV dolerio atžvilgiu pasiekė rekordines žemumas.

Tuo metu Ukrainos rytuose tęsėsi susirėmimai. Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas pranešė, jog smarkus artilerijos bombardavimas vyksta viename miestelyje netoli sienos su Rusija, kur, kaip teigia Kijevas, Maskva siekia atidaryti „naują frontą“ Kijevo vyriausybės kontroliuojamoje teritorijoje.

AFP/Scanpix nuotr.

Nori pasienio kontrolės

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.