Pasaulyje

2014.08.26 20:07

Minske vakare tikimasi Rusijos ir Ukrainos prezidentų dvišalio susitikimo

BNS, ELTA2014.08.26 20:07

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad krizės Ukrainoje neįmanoma išspręsti plečiant karinius veiksmus arba nepradėjus dialogo su rusakalbių Ukrainos rytinių regionų atstovais.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka vis dėlto susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu tet a tet. Apie tai praneša BelaPAN, remdamasis Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Šiuo metu po dialogo ES-Ukraina-Muitų sąjunga už uždarų durų valstybių vadovai pietauja.

Būsimo Ukrainos ir Rusijos prezidentų susitikimo detalės kol kas nežinomos.

V. Putinas: kariniai veiksmai neišspręs Ukrainos krizės

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad krizės Ukrainoje neįmanoma išspręsti plečiant karinius veiksmus arba nepradėjus dialogo su rusakalbių Ukrainos rytinių regionų atstovais.

„Mes pasirengę apsikeisti nuomonėmis apie susiklosčiusią Ukrainoje įtemptą krizinę padėtį, kurią, esame įsitikinę, negalima išspręsti jėgos scenarijaus eskalavimu, neatsižvelgus į esminius pietryčių regionų interesus be taikaus dialogo su jų atstovais“, – nurodė V. Putinas.

Jis taip pat sakė, kad, Kijevui pasirašius prekybos sutartį su Europos Sąjunga, Rusijos ekonomika gali patirti maždaug 100 mlrd. rublių (7,7 mlrd. litų) nuostolius, jeigu Europos prekės pasieks Rusijos rinką per Ukrainą, apeidamos muitus, kuriuos Rusija taiko ES prekėms .

Jeigu taip atsitiktų, Maskva imtųsi atsakomųjų prekybos priemonių, perspėjo V.Putinas ir pareiškė, jog tai paveiks Baltarusiją ir Kazachstaną – Maskvos partneres Muitų sąjungoje.

„Rusija tokioje situacijoje negali nieko neveikti, mes tiesiog būsime priversti imtis atsakomųjų priemonių, apsaugoti savo rinką“, – pabrėžė V. Putinas.

„Visiškai laikydamiesi NVS sutarties teiginių apie laisvosios prekybos zonas ir PPO normų, būsime priversti atšaukti lengvatas importui iš Ukrainos“, – sakė jis ir pridūrė, kad Rusija „nenori nieko diskriminuoti“.

Pasak V. Putino, Rusija gerbia bet kurios valstybės teisę pačiai pasirinkti savą politinio gyvenimo būdą, taip pat ir stojimą į sąjungas, bet tai neturėtų kenkti Rusijos interesams.

AFP/Scanpix nuotr.

„Rusija gerbia ir gerbs suverenų bet kurios tautos, bet kurios šalies pasirinkimą kaip organizuoti savo politinį gyvenimą, organizuoti sąjungas – karines, ekonomines“, – sakė jis Minske per viršūnių „Muitų sąjunga – Ukraina“ susitikimą.

„Tikimės, kad tai vyks be žalos kitiems tarptautinio bendravimo nariams ir ne mūsų sąskaita“, – pridūrė V. Putinas.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė laikąs derybas Minske su Rusijos prezidentu ir aukštaisiais ES pareigūnais svarbiomis ir lemsiančiomis Europos ateitį.

„Minske, šiame susirinkime, sprendžiasi pasaulio ir Europos likimas; štai kaip aš tai matau“, – pasakė jis, paspaudęs ranką V.Putinui prieš derybų pradžią.

P. Porošenka dar sakė, kad vienintelis efektyvus instrumentas kraujo liejimui sustabdyti Ukrainos rytuose yra efektyvi sienos su Rusija kontrolė, taip pat ir ginklų tiekimo maištininkams nutraukimas bei karo belaisvių paleidimas.

Ukrainos prezidentas pažymėjo, kad visi veikėjai nori iš krizės Ukrainoje išeiti oriai ir kad jis išklausysiąs visus variantus, kurie atneštų taiką.

„Šiandien Minske, neabejotinai, sprendžiasi taikos ir Europos likimas. Kaip tik taip aš vertinu mūsų susitikimo potencialą. Mes turime kartu rasti vienintelį teisingą sprendimą, nuo kurio priklauso nei daug nei mažai – taika žemyne“, – pasakė P. Porošenka savo oficialioje kalboje.

Prezidentas taip pat išreiškė įsitikinimą, kad niekas iš dalyvių neabejoja Ukrainos nepriklausomybe ir jos žmonių teise pasirinkti savo dabartį ir ateitį.

„Mes niekam neperšame ir nenorime, kad kas nors mums pirštų vidaus santvarkos formą ar integruojančią mūsų plėtros kryptį. Ukrainos žmonės jau pasirinko unitarinės demokratinės europinės valstybės naudai“, – pabrėžė P. Porošenka.

Jis dar pažymėjo, kad Ukraina yra tarptautinės bendruomenės narė ir reikalauja pagarbos savo suverenumui, teritoriniam vientisumui bei sienoms pagal tarptautinės teisės normas.

V. Putinas, P. Porošenka ir kiti lyderiai susitikę Minske svarsto Ukrainos rytų konfliktą, pražudžiusį daugiau kaip 2000 žmonių ir privertusį skelbti sankcijas, kurios kenkia ir Rusijai, ir Europai.

N. Nazarbajevas ragina sušaukti Ukrainos ir Rusijos prezidentų susitikimą

Į susitikimą Minske atvykęs Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas paragino pradėti tiesioginį dialogą tarp Vladimiro Putino ir Petro Porošenkos, skelbia Ukrainos „Interfax“.

„Manau (...), kad jūs turėtume surengti tiesioginį, akis į akį susitikimą su V. Putinu. Tikiu, jog Rusijos ir Ukrainos santykiams netrukus išmuš tiesos akimirka. Šis kraujo liejimas negali toliau tęstis“, – kalbėdamasis su Ukrainos prezidentu teigė N. Nazarbajevas.

Kazachstano vadovo nuomone, Maskva ir Kijevas turėtų siekti kompromiso ir taikos Donbase kaip įmanoma greičiau, jis pridūrė, kad Kazachstanas yra pasirengęs suteikti humanitarinę pagalbą rytiniams Ukrainos regionams.

„Jei šis konfliktas tęsis, jis gali peraugti į globalinį“, – įspėjo N. Nazarbajevas.

C. Ashton nenori Ukrainos teritorijos skaldymo

Daugiašaliame susitikime Minske dalyvaujanti Europos Sąjungos (ES) vyriausioji užsienio reikalų įgaliotinė Catherine Ashton teigė, kad jos misija Ukrainos konflikto atžvilgiu yra šalies teritorinio vientisumo užtikrinimas, informuoja „Reuters“.

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano prezidentams ES diplomatė sakė norinti „paremti Ukrainos liaudies taikos ir saugumo paieškas“.

„Noriu pabandyti paremti Ukrainos liaudies pastangas ieškant taikos ir saugumo, taip pat remiu šios valstybės teritorinį integralumą ir ekonomiškai gyvybingą Ukrainos ateitį (...) bei augimą, gerus santykius su kaimynais“, – kalbėjo C. Ashton.

P. Porošenka: parlamento paleidimas nesutrukdys ratifikuoti sutarties su ES

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka užtikrino, kad Aukščiausiosios Rados paleidimas nesutrukdys rugsėjį ratifikuoti asociacijos susitarimo su Europos Sąjunga (ES), skelbia „Ukrinform“.

Anot Ukrainos prezidento spaudos tarnybos, šį pažadą P. Porošenka davė susitikęs su ES užsienio reikalų įgaliotine Catherine Ashton.

„Mūsų integracija į ES yra mūsų civilizuotas pasirinkimas, kuris jokiu būdu nėra prieš ką nors nukreiptas. Priešingai, susitarimas turės teigiamų pasekmių santykiams su visais mūsų kaimynais, visų pirma – ekonominėje sferoje. Norime, kad tarptautiniai partneriai sveikintų mūsų sprendimą“, – teigė P. Porošenka.

Ukrainos vadovas pridūrė, kad susitarimas lieka nekeičiamas ir jo įgyvendinimas atneš realias reformas šaliai.

„Labai svarbu, kad mūsų kaimynai suprastų, jog Ukrainos ir ES susitarimas jiems neatneša nuostolių. Esame suinteresuoti abiem pusėms naudingais ekonominiais santykiais su visais mūsų kaimynais ir partneriais“, – prezidento žodžius cituoja jo spaudos tarnyba.

Reuters/Scanpix nuotr.

P. Porošenka iš Minsko susitikimo tikisi taikos

Į Minską atvykęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka tikisi, kad daugiašalis susitikimas ves prie Donbaso konflikto nutraukimo ir taikos.

„Nuoširdžiai tikiuosi, kad susitikimas baigsis taika, ir mes sugebėsime pasiekti susitarimą, kuris atneš taiką Ukrainos žemei, – susitikimo metu su Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka kalbėjo P. Porošenka. – Pirmą kartą pavyko surengti unikalų diskusijų formatą“.

Kaip skelbta anksčiau, Ukrainos prezidentas Minske susitiks su Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano prezidentais, taip pat Europos Sąjungos (ES) vyriausiąja užsienio reikalų įgaliotine Catherine Ashton, ES prekybos komisaru Karelu De Guchtu ir ES energetikos komisaru Guntheriu Oettingeriu.

A. Lukašenka: Baltarusija suinteresuota normalizuoti padėtį Ukrainoje

Baltarusija suinteresuota normalizuoti padėtį Ukrainoje. Tokią nuomonę antradienį išsakė šalies prezidentas Aleksandras Lukašenka, susitikęs su Ukrainos vadovu Petro Porošenka.

Pasitikdamas svečią A. Lukašenka pabrėžė, kad P. Porošenka ne kartą lankėsi Baltarusijoje dar nebūdamas prezidentas. „Jus jau išrinkus prezidentu trumpai kalbėjomės, tiesa, šis pokalbis buvo labai svarbus. Pabrėšiu tai ir šiandien, nes apie mūsų susitikimą kalbama labai daug ir teigiama, kad kažkas pasidarė sau reklamos kampaniją“, – sakė Baltarusijos prezidentas.

„Siūlymas susitikti buvo Jūsų – siūlėte pokalbį be jokio triukšmo ar chaoso: priimti reikalingiems sprendimams pasirašius Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES) asociacijos sutartį, išsiaiškinti situaciją, tuo metu susidariusią ekonomikoje. Štai ir visa „reklamos kampanija“. Juk tai buvo Ukrainos prezidento siūlymas, kurį prašėte perduoti savo kolegoms. Aš tai ir padariau. Atlikau viską, kad jiems persakyčiau Jūsų požiūrį ir štai – tinkama reakcija iš Muitų sąjungos narių pusės“, – teigė A. Lukašenka.

„Pastarosiomis dienomis ne kartą apie tai kalbėjomės telefonu: jeigu ne Jūsų valia – šiandien šio susitikimo nebūtų. Tai rodo, kad Ukraina itin suinteresuota siekti savo teritorijoje, Europos centre, normalios situacijos – Baltarusija dar labiau tuo suinteresuota. Jūs mūsų poziciją žinote“, – dar kartą pabrėžė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.