Naujienų srautas

Pasaulyje2014.08.26 14:11

Bundančiame Islandijos ugnikalnyje užfiksuotas stiprus žemės drebėjimas

BNS 2014.08.26 14:11

Islandijoje esantį Baurdarbungos ugnikalnį naktį supurtė 5,7 balo žemės drebėjimas, kuris buvo smarkiausias iš požeminių smūgių, prasidėjusių prieš 10 dienų, tačiau kol kas nepastebėta jokių išsiveržimo žymių, antradienį pranešė šalies Meteorologijos biuras.

Islandijoje esantį Baurdarbungos ugnikalnį naktį supurtė 5,7 balo žemės drebėjimas, kuris buvo smarkiausias iš požeminių smūgių, prasidėjusių prieš 10 dienų, tačiau kol kas nepastebėta jokių išsiveržimo žymių, antradienį pranešė šalies Meteorologijos biuras.

Padidėjęs seisminis aktyvumas didžiausioje Islandijos ugnikalnių sistemoje sukėlė nuogąstavimų, kad potencialus išsiveržimas gali išmesti didelį pelenų debesį, panašų į pasklidusį išsiveržus Eijafjadlajokudlio ugnikalniui 2010 metais, kai didelė dalis Europos oro erdvės buvo uždaryta šešias dienas.

„Naktį buvo vienas įvykis ... 5,7 balo (požeminis smūgis) – stipriausias šioje virtinėje“, – sakė Meteorologijos biuro geologas Palmi Erlendssonas.

„Aktyvumas tebevyksta giliai, o mes nepastebėjome jokių ženklų, kad kas nors dėtųsi netoli paviršiaus“, – pridūrė jis.

Šeštadienį Islandija sumažino perspėjimo apie gresiantį ugnikalnio išsiveržimą lygį nuo raudono iki oranžinio – antrojo aukščiausio pagal šioje šalyje naudojamą penkiabalę skalę, kai buvo padaryta išvada, kad seisminis aktyvumas nesukėlė ledyno dengiamo ugnikalnio išsiveržimo.

Raudonasis pavojus rodo, kad išsiveržimas gali prasidėti artimiausiu metu arba jau vyksta ir kad į orą gali būti išmestas didelis kiekis pelenų.

Meteorologijos biuro mokslininkai kelia prielaidą, kad požeminius smūgius sukelia magmos judėjimas po ugnikalnio krateriu, sukuriantis spaudimo pokyčius.

Pirmadienį Islandijos mokslininkai nurodė, kad žemės gelmėse po ugnikalniu esančiame 35 kilometrų ilgio plyšyje yra susikaupę apie 300 mln. kubinių metrų magmos, seisminis aktyvumas gali palaipsniui sumažėti.

Magma taip pat gali pasiekti paviršių toliau nuo ledyno – tuomet įvyktų išsiveržimas, tačiau tikriausiai būtų mažiau sprogimų, o į orą būtų išmesta mažiau pelenų, pridūrė ekspertai.

Jeigu magma išsiveržtų į paviršių po ledynu, tai tikriausiai sukeltų didelius potvynius, galingus sprogimus, ir būtų išmestas didelis kiekis pelenų. Taip pat įmanomas išsiveržimas Baurdarbungos kalderoje, bet mokslininkai sako, kad toks scenarijus mažiau tikėtinas negu kiti.

„Dar negalime pasakyti, ar tokia veikla liausis, toliau tęsis dar kurį laiką, ar įvyks išsiveržimas. To neįmanoma nuspėti“, – aiškino P. Erlendssonas.

Baurdarbungos apylinkes pastarąją savaitę krėtė tūkstančiai silpnesnių požeminių smūgių. Žmonės buvo evakuoti iš teritorijų aplink tą ugnikalnį, esantį Islandijos centrinėje dalyje, buvo evakuotos.

Baurdarbunga priklauso kitam vulkaniniam masyvui negu Eijafjadlajokudlis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi