Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Kijevas gavo Rusijos notą dėl antrojo humanitarinio konvojaus

15min.lt, DELFI.lt, ELTA, BNS2015.09.08 13:45

Ukrainos užsienio reikalų ministerija (URM) iš Rusijos gavo diplomatinę notą dėl planų į Donbasą pasiųsti dar vieną humanitarinės pagalbos siuntą, skelbia Ukrainos „Interfax“.

Ukrainos užsienio reikalų ministerija (URM) iš Rusijos gavo diplomatinę notą dėl planų į Donbasą pasiųsti dar vieną humanitarinės pagalbos siuntą, skelbia Ukrainos „Interfax“.

„Atsakydami atkreipėme Rusijos dėmesį, kad pirmoji humanitarinės pagalbos siunta šiurkščiai pažeidė tarptautines nuostatas ir nacionalinius teisės aktus bei ankstesnius susitarimus“, – pranešė Ukrainos URM atstovas Jevgenijus Perebijnis.

Kijevo atsakyme taip pat pabrėžiama, kad krovinys iš Rusijos įvažiavo neteisėtai, be Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) palydos ir Ukrainos pasienio tarnybos patikrų.

„Bet kokios kitos Rusijos humanitarinės siuntos gali būti svarstomos tik laikantis šių taisyklių: Ukrainos pasienio tarnybos ir muitinės pareigūnai galės patikrinti visą krovinį ir jį perduoti TRKK, kuris nuo to momento bus atsakingas už pagalbos pristatymą, sandėliavimą ir skirstymą, – teigė J. Perebijnis. – Tuo pačiu tikimės, kad šis klausimas bus aptartas trišaliame Ukrainos, Muitų sąjungos ir Europos Sąjungos (ES) susitikime Minske“.

14.05 val. Kijevas paskelbė sučiuptų Rusijos karių vaizdo įrašus

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) antradienį paskelbė vaizdo įrašus, kuriuos esą matomi vyriausybės pajėgų sučiupti Rusijos kariai, prisipažįstantys, kad įsibrovė į Ukrainos teritoriją kartu su šarvuotosios technikos kolona.

Ukraina nurodė pirmadienį sučiupusi 10 Rusijos karių netoli Dzerkalnės kaimo, esančio už 20–30 kilometrų nuo sienos su Rusija.

Tuo tarpu Rusijos kariuomenės šaltiniai, kuriuos citavo valstybinės naujienų agentūros, teigė, kad į Kijevo pajėgų rankas patekę kariai sieną kirto per klaidą.

Viename Ukrainos žiniasklaidos paskelbtame įraše slepiamąją uniformą dėvintis vyras, kuris sakė esantis vidurio Rusijoje dislokuoto 331-ojo oro desantininkų pulko gvardijos jefreitorius Ivanas Milčiakovas. Jis prisipažino, kad į Ukrainos teritoriją pateko su šarvuotųjų mašinų kolona.

„Važiavome čia kolonomis ... ne keliais, o per laukus, – jaunas vyras plikai skusta galva aiškino tyrėjams chaki spalvos palapinėje. – Netgi nemačiau, kada kirtome sieną.“

Karys pridūrė, jog jie buvo informuoti vadų, kad vyksta į Ukrainą vykdyti tris dienas truksiančios misijos, bet konkretūs uždaviniai nebuvo įvardyti.

„Mes – paprasti vaikinai; ką mums sakė – tą mes darėme, – sakė jis. – Mums čia pasiuntė kaip patrankų mėsą. Nežinome kodėl ir su kokiu tikslu.“

Vyras, kuris sakė esantis seržantas Andrejus Generalovas, pareiškė: „Liaukitės siuntę mūsų vaikinus. Kodėl? – Tai ne mūsų karas. Ir jeigu mūsų nebūtų čia, visa tai nebūtų įvykę. Jie (separatistai) būtų patys išsiaiškinę su vyriausybe.“

Kitas numanomas Rusijos karys – Ivanas Romancevas – sakė, kad ruošiantis „mokymams“ buvo liepta uždažyti numerius ant šarvuotųjų transporterių ir vietoje jų išpiešti baltus žiedus.

„Kai mano šarvuotąjį transporterį apšaudė ir susprogdino, supratau, kad tai ne mokymai, ne paprastas žygis. Aš išsigandau, – aiškino jis. – Supratau, kad mus pasiuntė į kovos veiksmus su žmonėmis, su kuriais iš principo neturėtume kariauti.“

Karys sakė nemanantis, kad visa jo kuopa galėjo atsitiktinai užklysti į Ukrainos teritoriją.

Sulaikyti Rusijos kariai turėjo savo dokumentus ir ginklus. SBU nurodė, kad jie į nelaisvę buvo paimti netoli Amvrosijivkos miestelio Donecko srityje.

Tuo tarpu vienas šaltinis Rusijos gynybos ministerijoje sakė naujienų agentūroms, kad „minėti kariai iš tikrųjų vykdė patruliavimą viename Rusijos ir Ukrainos sienos ruože, (ir) atsitiktinai perėjo ją nepažymėtoje vietoje.“

Šis incidentas buvo pirmasis atvejis, kai Ukraina paskelbė sučiupusi Rusijos karių savo teritorijoje.

14.08 val. A. Lysenka: Rusijos sraigtasparnis nukovė keturis Ukrainos pasieniečius

Ukrainos pareigūnų teigimu, per Rusijos „Mil Mi-24“ sraigtasparnio ataką žuvo keturi Ukrainos pasieniečiai, skelbia „Reuters“.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovo Andrijaus Lysenkos duomenimis, ataka įvykdyta pirmadienį.

„Vakar, dienos metu, Krasnatalovkos pasienio apsaugos punktas buvo užpultas Rusijos „Mil Mi-24“ sraigtasparnio. Atakos metu žuvo keturi pasieniečiai, trys sužeisti“, – informavo A. Lysenka.

14.01 val. Gandai nepasitvirtino: Rusijos konvojuje Ukrainos gamyklų įrangos nerasta

Ukrainos pareigūnai pranešė, kad iš Luhansko grįžusiuose Rusijos sunkvežimiuose nerasta jokių pagrobtų įrengimų iš ukrainietiškų gamyklų, skelbia Ukrainos „Interfax“.

„Dėl techninės įrangos: remiantis pranešimais iš mūsų pasienio kontrolės pareigūnų, Izvarino punktą kirtusiuose Rusijos humanitarinio konvojaus sunkvežimiuose nerasta jokių įrengimų. Tikimės, kad jie vis dar Ukrainos teritorijoje“, – informavo Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Lysenka.

Rugpjūčio 23 d. Ukrainos spaudoje pasirodė pranešimai, kad į humanitarinę pagalbą atgabenusius sunkvežimius rusai krauna „Topazo“ pramoniniame komplekse esančią įrangą, taip pat grobsto Luhansko šovinių gamyklos įrengimus.

11.39 val. Rusai pripažįsta, kad Ukrainoje buvo sulaikyti jų desantininkai

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios neigusi, kad jos kariai tiesiogiai dalyvauja kariniuose veiksmuose, Rusija pagaliau priversta pripažinti faktą, jog rusų kariai įžengė į Ukrainos teritoriją. Šaltinis Rusijos Gynybos ministerijoje patvirtino informacijos agentūrai „Interfaks“, kad Ukraina į nelaisvę paėmė rusų kariškius.

Kol kas Rusijos Gynybos ministerija nepaskelbė jokių oficialių pareiškimų. Tačiau šaltinis ministerijoje Rusijos naujienų agentūrai „Interfaks“ sakė, kad Rusijos kariškiai iš tiesų kirto sieną. Tačiau jis teigė, kad tai įvyko „atsitiktinai“. Jis teigė, kad kariškiai patruliavo prie sienos ir neva netyčia perėjo Ukrainos-Rusijos sieną nepažymėtoje vietoje. Jis sakė, kad Ukrainos kariškiams jie sulaikymo metu nesipriešino.

Ukraina netiki, kad šis perėjimas buvo atsitiktinis ir apkaltino Rusijos karius turėjus nusikalstamus tikslus.

Kaip skelbia unian.net, prie sienos su Rusija gyvenantys žmonės pasakoja, jog Luhansko srityje iš Rusijos pusės į Ukrainą įvažiavo didelė rusų karių kolona. 

11.03 val. Sučiupti kariai prakalbo

Ukrainos pajėgų sučiupti desantininkai iš Rusijos per apklausas papasakojo apie tikslus, kurių vykdyti buvo pasiųsti į Ukrainą, skelbia UNIAN. Apklausų vaizdo įrašai patalpinti Antiteroristinės operacijos atstovų spaudai paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

98-osios divizijos desantininkus siųsdama į Ukrainą, karinė vadovybė juos dezinformavo. Vienas iš sulaikytųjų tinkle „VKontakte“ prieš misijos pradžią Ukrainoje pranešė, kad „išvyksta į komandiruotę“.

Tokią mintį išsakė ir Ukrainos pajėgų rankose esantis rusas, pavarde Smirnovas. Anot jo, pulkininkas leitenantas Nemoliajevas divizijos kariams suteikęs informacijos apie tariamus „tikėtinus mokymus“.

Eilinis Romancevas į klausimą, kaip vertina Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, kurios apšaudė jų karinę techniką, veiksmus, atsakė, kad ukrainiečiai nežinojo, kam tos karinės mašinos priklausė. Jis pridūrė, kad Ukrainos kariai paprasčiausiai gynė savo žemę.

Eilinis Milčiakovas prisipažino, kad, jeigu būtų jo valia, jis „būtų niekur nesikišęs“. „Aš manau, kad Ukraina – nepriklausoma valstybė. Jeigu ji turi problemų, tegul patys šalies viduje jas ir sprendžia“, – pareiškė karys iš Rusijos.

Kaip teigia desantininkas, jie buvo pasiųsti į Ukrainą, tačiau apie paskyrimo tikslą jiems niekas nieko nepasakė „Mums nieko nepranešė, tik pasakė, kad turime vykti 70 kilometrų. Trims dienoms“, – teigia desantininkas.

Ukrainos pajėgų rankose atsidūręs seržantas Generalovas prisipažino, kad Rusijos kariai iš tikrųjų nežino, ką jie daro Ukrainoje, koks tų tikslas Jis pridūrė, kad Rusijos žiniasklaida „labai daug meluoja“ apie situaciją Ukrainoje „Tai daroma norint apgauti žmones. Rusija iš Ukrainos nori pinigų, kuriuos kažkada Maskvai duodavęs buvęs šalies prezidentas“, – teigia seržantas.

Generalovas taip pat paragino Rusijos valdžią nebesiųsti į Ukrainą „vyrų“ „Liaukitės, nereikia. Kodėl? Tai ne mūsų karas. Jeigu čia nebūtų mūsų, nebūtų nieko“, – pareiškė jis.

08.10 val. Į Ukrainą įsiveržė dar viena rusų kolona?

Į Luhansko srities Suchodolsko miestą įsiveržė dar viena didelė Rusijos kariškių grupė. Apie tai naujienų agentūrai „Unian“ pranešė pilietinės iniciatyvos „Prava sprava“ vadovas Dmitrijus Snegiriovas.

Jo teigimu, šią informaciją pranešė vietiniai gyventojai ir jo vadovaujamos visuomeninės organizacijos nariai, tapę įvykio liudininkais.

D. Snegiriovas teigė, kad pirmadienį apie 22 val. iš Rusijos į Luhansko sritį, į Suchodolsko miestą, per Sverdlovsko miestą įvažiavo didžiulė Rusijos kariuomenės kolona, kurią sudarė 21 tankas, 6 „Grad“ sistemos, 12 šarvuočių, 18 „KamAZ“ sunkvežimių ir 2 zenitiniai raketiniai kompleksai „Osa“.

07.59 val. Į nelaisvę paimta 10 rusų desantininkų

Donecko srityje, netoli Zerkalnyj Ambrosijevsko gyvenvietės Ukrainos kariuomenės ir saugumo tarnybos operatyvinė grupė sulaikė dešimt Rusijos oro desantinių pajėgų 98-osios divizijos 331 pulko karių. Jie tarnauja pagal kontraktus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.