Pasaulyje

2014.08.26 10:00

P. Porošenka paleido parlamentą

DELFI.lt2014.08.26 10:00

Pirmadienio vakarą paskelbta, jog Ukrainos prezidentas Petro Porošenka apsisprendė paleisti Aukščiausiąją Radą.

Pirmadienio vakarą paskelbta, jog Ukrainos prezidentas Petro Porošenka apsisprendė paleisti Aukščiausiąją Radą.

Apie tokį prezidento sprendimą pirmasis paskelbė prezidento atstovas spaudai Sviatoslavas Cegolko. Vėliau sulaukta ir oficialaus P. Porošenkos kreipimosi į tautą.

Savo kreipimęsi į tautą pirmadienio vakarą P. Porošenka teigė, jog pirmalaikiai rinkimai įvyks šių metų spalio 26 d., o jo sprendimą imtis pokyčių parlamente paskatino piliečių lūkesčiai.

„Brangūs tėvynainiai! Aš nusprendžiau anksčiau laiko nutraukti septintojo šaukimo Aukščiausiosios Rados įgaliojimus. Naujo parlamento rinkimai įvyks 2014 metų spalio 26-ąją. Šį sprendimą priėmiau griežtai laikydamasis Ukrainos konstitucijos 90 straipsnio. Turėdamas mintyje daugumos Ukrainos piliečių lūkesčius ir savo pažadą, kurį daviau balotiruodamasis į prezidento postą“, – rašoma prezidento išplatintame laiške tautai.

„Priminsiu, koalicija iširo liepos 24-ąją. Nauja per mėnesį, kaip tai numatyta Pagrindiniame įstatyme, nesudaryta. Tokiu atveju Konstitucija prezidentui suteikia teisę paleisti Aukščiausiąją Radą. Šia teise aš ir pasinaudojau. Todėl, kad tai vienintelis teisingas ir atsakingas sprendimas. Visuomenės apklausų rezultatai rodo, kad 80 procentų piliečių remia neeilinių rinkimų būtinumą. Galų gale, tai buvo vienas pagrindinių Orumo revoliucijos reikalavimų“,– teigia. P. Porošenka.

„Dauguma šių deputatų priėmė diktatoriškus įstatymus, kurie kainavo gyvybes Dangaus šimtinėms. Už tai reikia atsakyti“, – savo socialinio tinklo paskyroje „Twitter“ rašė S. Cegolko.

P. Porošenka: pirmalaikiai rinkimai – mano taikos plano dalis

Pirmadienio vakarą kreipdamasis į tautą prezidentas P. Porošenka pabrėžė, jog šalį skaldo ne vien konfliktas rytuose, bet ir įsisenėjusios valdymo ydos bei tai, jog dabartiniai valdžios atstovai, rinkti dar 2012 m., prarado autoritetą tautos akyse. Pirmalaikiai rinkimai, kuriuose konflikto krečiamas Donbaso regionas išsirinktų legitimią valdžią, pasak prezidento, yra jo taikos plano dalis.

„Juk mūsų priešai ne tik diversantai, teroristai ir samdiniai, kurie atėjo iš anapus Ukrainos–Rusijos sienos. Nemažesnę žalą, nei GRAD ir BUK, daro korupcija, bedarbystė, skurdas. Ir mes turime nugalėti visuose šiuose frontuose iškart. Aš vertinu pergalę Donbase ir demokratinių reformų pergalę Aukščiausioje Radoje kaip susijusius procesus. Neeiliniai parlamento rinkimai – mano taikos plano dalis. Pagrindinis jo elementas – politinis dialogas su Donbasu. Su kuo, atleiskite, kalbėti? Su neteisėtomis ginkluotomis formuotėmis bendrauti galima tik jėgos pagalba, kol jie nesudėjo ginklų. O dauguma tų, kuriuos rinkėjai išrinko 2012-ųjų parlamento rinkimuose, prarado autoritetą ir įtaką žmonėms. Dauguma iš jų neatvažiuoja į savo rinkimines apygardas. Nesilanko ligoninėse, neužsiima persikėlėliais. Nepadeda atstatinėti teroristų sugriautų miestų. Žmonės jų nemato, o kai kurių ir matyti nenori! Todėl tie, kuriuos po dviejų mėnesių Donbasas išrinks savo deputatais, gaus pasitikėjimo mandatą ir teisę atstovauti regioną bendraujant su centrine valdžia“, – akcentavo Ukrainos prezidentas.

Paleisti parlamentą ragina tauta

Informacija, jog prezidentas gali imtis tokių veiksmų, pasirodė jau ketvirtadienį. Tądien tai „Laisvajam Europos radijui“ pranešė prezidento patarėjas Olehas Medvedevas.

„Tomis dienomis baigiasi 30-ties parų laikotarpis, skirtas naujos valdančiosios koalicijos suformavimui ir Ukrainos prezidentas turi teisinį pagrindą paleisti parlamentą“, – teigė O. Medvevedas.

Pareigūnas pridūrė, kad rugsėjį visuomenei bus pristatytas esminių politinių, ekonominių ir socialinių reformų paketas. Kitą mėnesį taip pat bus ratifikuotas birželį pasirašytas asociacijos susitarimas su Europos Sąjunga (ES).

Prezidento spaudos tarnyba ketvirtadienį nurodė, kad P. Porošenka parlamento paleidimo klausimą ėmė svarstyti dėl visuomenėje vyraujančios nuomonės.

„Savo sprendimais aš vadovausiuosi Ukrainos liaudies siekiais, o ji reikalauja perkrovimo, reikalauja liustracijos“, – pabrėžė prezidentas.

Pažymėjęs, kad, naujausiais duomenimis, liaudis daugiau kaip 80 procentų palaiko naujų rinkimų į Aukščiausiąją Radą idėją, P. Porošenka pabrėžė esąs pasirengęs palaikyti tokį liaudies pasirinkimą.

„Mes vykdome tai, ko nori liaudis“, – pasakė jis.

Liepos 24 dieną Aukščiausios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas parlamento posėdyje oficialiai paskelbė, kad nutraukia savo egzistavimą valdančioji deputatų frakcijų koalicija „Europinis pasirinkimas“.

Jeigu per 30 dienų nesuformuojama nauja koalicija, prezidentas įgyją teisę paleisti Aukščiausiąją Radą ir skelbti pirmalaikius rinkimus, kurie galėtų įvykti šių metų spalio pabaigoje.

Ukrainos „Europos pasirinkimo“ parlamentinė koalicija subyrėjo liepos 24 dieną, kada iš jos pasitraukė „Udar“ ir „Svoboda“ partijų deputatai. Netrukus apie savo atsistatydinimą pareiškė ir premjeras Arsenijus Jaceniukas. P. Porošenkai pareikalavus, Aukščiausioji Rada liepos 31 d. pareiškė pasitikėjimą A. Jaceniuku ir jo komanda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.