Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.12 21:37

Izraelio premjeras paskelbė pirmalaikius parlamento rinkimus

ELTA 2015.02.12 21:37

Izraelio vyriausybės vadovas Benyaminas Netanyahu paskelbė pirmalaikius parlamento rinkimus.  

Izraelio vyriausybės vadovas Benyaminas Netanyahu paskelbė pirmalaikius parlamento rinkimus.„Aš nusprendžiau, kad dėl Izraelio valstybės gerovės dabar kuo greičiau turi būti surengti rinkimai“, – pareiškė jis antradienį kalbėdamas per televiziją.

„Aš noriu paprašyti tautos naujo mandato“, – sakė premjeras. Jis tikslios datos neįvardijo, tačiau kalbėjo apie trumpą trijų mėnesių rinkimų kampaniją. Iki tada šalį valdys B. Netanyahu koalicija.

Pasak Izraelio radijo, B. Netanyahu siekia rinkimų vasario 12-ąją. Opozicija nori dar ankstesnės datos. Manoma, kad parlamentas kitą pirmadienį balsuos dėl savo paleidimo.

Eiliniai parlamento rinkimai Izraelyje turėjo vykti 2013metų rudenį. Tačiau po konsultacijų su savo koalicijos partneriais vyriausybės vadovas nusprendė rengti pirmalaikius rinkimus, nes dėl vidaus politinių rietenų jis nesitiki daugumos būsimam biudžetui priimti. Jis numato griežtus apkarpymus.

Apklausos rodo, kad B. Netanyahu partija „Likud“ kartu su koalicijos partneriais vėl gali tikėtis daugumos. Šiuo metu premjero penkių partijų koalicija Knesete turi 66 vietas iš 120.

B. Netanyahu gegužę jau kartą buvo paskelbęs naujus rinkimus per keturis mėnesius. Tačiau po dviejų dienų jis netikėtai sudarė koaliciją su opozicine „Kadima“ partija. Vis dėlto paktas su „Kadima“ liepą žlugo kilus ginčui dėl bendrosios privalomosios karinės tarnybos. Nuo tada kalbama apie pirmalaikius rinkimus.

B. Netanyahu paskelbė dvi pagrindines rinkimų kampanijos temas. Izraelis esą „privalo garantuoti, kad Iranas nepasigamins branduolinės bombos“. Be to, šalis turi išlaikyti dinamišką ekonomikos augimą, kas būtų sukurta daugiau darbo vietų.

Vicepremjeras Danas Meridoras vengė atsakyti į klausimą, ar galimas Irano branduolinių objektų puolimas bus atidėtas iki po rinkimų. Branduolinis ginčas yra vienas svarbiausių klausimų, kurį reikia be perstojo spręsti, sakė jis stočiai „Channel One“. „Rinkimai tam nesutrukdys“, – pridūrė jis.

B. Netanyahu praėjusį mėnesį savo kalboje Jungtinėse Tautose davė suprasti, kad puolimas gali palaukti iki pavasario arba vasaros.

Pagrindinis palestiniečių derybininkas Sajebas Erekatas sakė tikįs, kad Izraelio rinkimų kampanija netaps „lenktynėmis plėsti gyvenviečių statybą ir laikyti apsiaustyje mūsų tautą Gazoje“.

Nuo 2009 metų valdžioje esantis B. Netanyahu laikosi griežtos pozicijos palestiniečių atžvilgiu. Derybos dėl ilgalaikės taikos tarp Izraelio ir palestiniečių nuo jo kadencijos pradžios praktiškai nevyksta.                     

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi