Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukrainos pajėgos susirėmė su šarvuotosios technikos kolona, įvažiavusia iš Rusijos

15min.lt, BNS, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Ukraina pareiškė, kad jos pasieniečiai pirmadienį susirėmė su kolona, kurią sudaro „dešimtys“ šarvuočių ir tankų, įvažiavusia iš Rusijos teritorijos netoli Azovo jūros.

Ukraina pareiškė, kad jos pasieniečiai pirmadienį susirėmė su kolona, kurią sudaro „dešimtys“ šarvuočių ir tankų, įvažiavusia iš Rusijos teritorijos netoli Azovo jūros.

„Ukrainos sieną pažeidė kolona, sudaryta iš keliasdešimties tankų ir šarvuotųjų transporterių“, kurie įvažiavo į šalies teritoriją netoli pietrytinio pramonės miesto Mariupolio, naujienų agentūrai AFP sakė saugumo tarnybų atstovas Leonidas Matiuchinas.

„Koloną sustabdė pasieniečiai... Susirėmimas tebevyksta“, – sakė jis.

Apie 500 tūkst. gyventojų turintis Mariupolis, esantis ant Azovo jūros krantų pietinėje Donecko srities dalyje, yra už maždaug 50 km nuo sienos su Rusija ir už maždaug 110 km nuo sukilėlių kontroliuojamo Donecko.

Šis miestas yra rytų Ukrainos metalurgijos centras – jame veikia vienos iš didžiausių šios pramonės gamyklų.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas atmetė tą pranešimą kaip Ukrainos ir Vakarų šalių žiniasklaidos dezinformaciją.

„Nieko apie tai negirdėjau, tačiau buvo jau daugiau negu pakankamai dezinformacijos apie mūsų invaziją. Neabejotina, kad koks nors užsienio laikraštis išspausdins tas „naujienas“ rytoj“, – jis sakė per spaudos konferenciją Maskvoje.

Jeigu tie faktai būtų patvirtinti, tokia intervencija gali reikšti pavojingą veržimąsi į Ukrainos vyriausybės kontroliuojamą teritoriją Donecko srityje po negailestingo Kijevo pajėgų puolimo, kuriuo siekiama prispausti besipriešinančius sukilėlių kovotojus.

Vyriausias sukilėlių vadas sekmadienį pranešė apie atsakomąjį puolimą į pietus nuo pagrindinės separatistų tvirtovės Donecko ir teigė, kad kovotojai ten pasiuntė daugiau tankų ir artilerijos.

Mariupolis dalyvavo gegužės 11-ąją organizuotame referendume dėl separatistų paskelbtos „Donecko liaudies respublikos“ suverenumo, tačiau jį jau kelis mėnesius kontroliuoja Kijevo pajėgos.

Gegužės 9-ąją per įnirtingus susirėmimus gatvėse žuvo keliolika žmonių, o po kelių dienų armija išvijo prorusiškus lyderius.

Nuo to laiko Mariupolyje dirba Kijevo centrinei vyriausybei pavaldi Donecko srities administracija ir gubernatorius, kurie pasitraukė iš Donecko miesto, kai kontrolę jame perėmė separatistai.

Regiono valdžia pirmadienį paskelbė pranešimą, kuriuo akivaizdžiai siekiama užkirsti kelią panikai mieste, pabrėždama, kad gubernatorius ir administracija „dirba įprastu režimu“ ir nepalieka savo biurų.

Asociatyvi Reuters/Scanpix nuotr.

16.16 val. Luhansko vadavimo operacija bus pradėta iš šiaurės

Ukrainos kariai Luhansko miesto šiaurinėje dalyje konsolidavo savo laimėjimus, todėl tolesnė miesto vadavimo operacija prasidės iš šiaurinės pusės, skelbia „Ukrinform“. Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Lysenka pripažino, kad separatistų kovotojai vis dar kontroliuoja daugelį Luhansko miesto rajonų, tačiau vyriausybės pajėgoms pavyko konsoliduoti savo karinius laimėjimus ir įsitvirtinti šiaurinėje gyvenvietės dalyje.

„Didžiąją dalį miesto vis dar kontroliuoja kovotojai. Mūsų kariuomenė konsolidavo savo pozicijas šiauriniame rajone ir iš čia bus tęsiamos atakos mieste bei vaduojama teritorija“, – informavo A. Lysenka.

14:56 val. Kijevas: Rusija ketina atidaryti naują frontą

Ukrainos kariuomenės atstovas pirmadienį pareiškė, kad Rusijos pajėgos, „apsimesdamos“ separatistų kovotojais, įsiveržė į šalies pietryčių regioną su dešimčia tankų ir dviem šarvuotaisiais transporteriais, ketindamos atidaryti naują frontą kare su prorusiškais sukilėliais.

„Šį rytą Rusijos kariuomenė, apsimesdama Donbaso kovotojais, mėgino atidaryti naują karinės konfrontacijos teritoriją Donecko srities pietinėje dalyje“, – atstovas Andrijus Lysenka sakė žurnalistams.

Pasak A. Lysenkos, dešimties tankų, dviejų šarvuočių ir dviejų krovininių automobilių kolona kirto sieną netoli Ščerbako po nakties, kai iš Rusijos buvo raketomis apšaudytas netoliese esantis Novoazovsko miestas.

Įsiveržimai ir apšaudymas, apie kuriuose pranešta, gali būti ženklas, kad bus mėginama judėti Mariupolio link.

Mariupolis, kurio kontrolė per kelis mėnesius nesiliaujantį konfliktą ne kartą ėjo iš rankų į rankas, yra strategiškai svarbus uostamiestis, nes per jį eina dideli keliai nuo pietrytinės sienos su Rusija į likusią šalies dalį, o per jo uostą Ukraina eksportuoja plieną.

11:23 val. D. Tymčukas: kolona iš Rusijos buvo sustabdyta

Nors Novoazovsko ir Mariupolio kryptimi ir bandė važiuoti Rusijos karinė technika, bet Ukrainos kariai jai užkirto kelią, savo paskyroje socialiniame tinkle paskelbė Karinių – politinių tyrimų centrų vadovas Dmitrijus Tymčukas.

„Draugai, atviro Rusijos armijos veržimosi Novoazovsko–Mariupolio kryptimi nėra. Viena kolona bandė prasibrauti, ją užblokavo, prasmuko tik keletas šarvuočių“, – teigė D. Tymčukas.

10:29 val. Rusijos karinė kolona pajudėjo Mariupolio link?

„Mes matėme, kaip desantas iš Rusijos peržengė sieną, važiuodamas per laukus. Kolonoje buvo tankai, sunkvežimiai ir šarvuotieji transporteriai. Jie išsidėstė lauke tarp Šerbako ir Markino kaimų, šiek tiek nutolę nuo pasienio punkto „Novoazovsk“. Jų patruliai ir keletas tankų pajudėjo link Rozos Liuksemburg gyvenvietės“, – teigė Ukrainos pasienietis Dmitrijus, dirbantis Donecko pasienio būryje.

Rusijos kariai pajudėjo Ukrainos teritorijoje 4–5 km., o patruliai pajudėjo beveik 10 km.

„Mes pėstininkai, o prieš mus tankai, artilerija ir šarvuotieji transporteriai“, – tvirtino Dmitrijus.

Pasieniečio teigimu, agresoriai iš Rusijos pradėjo apšaudyti Ukrainos karių pozicijas prie Novoazovsko, o viena iš karinių kolonų pajudėjo Mariupolio kryptimi. Donecko pasienio apsaugos spaudos tarnyba savo ruožtu paskelbė, kad neturi informacijos apie Rusijos karių įsiveržimą.

Ukrainos kariuomenė nukovė 250 teroristų

Pranešama, kad Ukrainos kariuomenė nukovė apie 250 teroristų, sunaikino 8 priešo tankus, 10 šarvuočių, 3 „Grad“ sistemas.

Ilovaiske batalionas „Donbas“ sunaikino 50 teroristų, batalionas „Krivbas“ sunaikino 40 teroristų. Komisarovkos stadione Ukrainos kariuomenė sunaikino dvi „Grad“ sistemas ir apie 10 teroristų. Charcyzko mieste nukauta 30 teroristų ir sunaikinti karinės amunicijos sandėliai. 80 rusų samdinių buvo nukauta apšaudžius koloną prie Olenivkos.

Ukrainos kariuomenė toliau apšaudo teroristų pozicijas, o naktį iš sekmadienio į pirmadienį neužfiksuota nė vieno Ukrainos teritorijos apšaudymo iš Rusijos pusės. 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.