Naujienų srautas

Pasaulyje2014.08.24 19:03

Ukraina mini Nepriklausomybės dieną, separatistai pasišaipė iš Kijevo

Ukraina mini Nepriklausomybės dieną kariniu paradu, nors šalies rytuose vis dar vyksta ginkluoti susirėmimai. Parado metu gatvėmis žygiavo šimtai kareivių, važiavo kovinė technika. Kijeve dirbantis LRT žurnalistas Edvardas Špokas sako, kad centrinėje Kijevo aikštėje ypatingai sustiprintas saugumas, prie patikros punktų susidarė didelės spūstys. Tuo metu iš minėjimo norėję pasišaipyti separatistai demonstravo savo belaisvius.

Ukraina mini Nepriklausomybės dieną kariniu paradu, nors šalies rytuose vis dar vyksta ginkluoti susirėmimai. Parado metu gatvėmis žygiavo šimtai kareivių, važiavo kovinė technika. Kijeve dirbantis LRT žurnalistas Edvardas Špokas sako, kad centrinėje Kijevo aikštėje ypatingai sustiprintas saugumas, prie patikros punktų susidarė didelės spūstys. Tuo metu iš minėjimo norėję pasišaipyti separatistai demonstravo savo belaisvius.

„Stebėti paradą susirinko labai daug žmonių, tūkstančiai jų buriavosi aplink centrinę Kijevo aikštę. Į ją patekti buvo gana sudėtinga, kai kurie piktinosi, kad yra neįleidžiami. Saugumas labai sustiprintas. Norintiems patekti į aikštę reikėjo praeiti patikros punktus, metalo detektorius ir pan. Todėl ir susidarė labai didžiulės eilės. Milicijos, įvairių saugumo pareigūnų buvo tikrai daug ir viskas buvo stebima“, – LRT radijui telefonu iš Kijevo sakė E. Špokas.

Jo žiniomis, šeštadienį buvo pranešta, kad Kijeve sulaikyti 5 asmenys, įtariami neva planavę teroro išpuolius. Bet kokiu atveju saugumas toje vietoje išlieka sustiprintas, nes vakare ten organizuojamas koncertas.

Žurnalisto kalbinti žmonės teigė, kad jiems buvo smagu matyti visus karius. Ukrainiečiai mano, jog šis paradas svarbus tuo, kad pakeltų karių dvasią, telktų tautą dėl įvykių Rytų Ukrainoje. Taip, gyventojų nuomone, parodomas palaikymas kariams, kurie dalyvauja antiteroristinėje operacijoje.

„Tuo metu Petro Porošenka, kalbėdamas centrinėje Kijevo aikštėje, dėstė, kad Ukraina dabar kariauja tėvynės karą, ir pažymėjo, jog šalis turi išmokti gyventi nuolatos jausdama grėsmę iš užsienio. Galima daryti prielaidą, kad prezidentas omenyje turėjo Rusiją“, – minėjimo eigą apibūdino E. Špokas.

Kijeve oficialus renginys prasidėjo 10 val. ryto vietos laiku, be to, Odesos uoste vyksta ir laivų rikiuotė. Tokios eisenos vykdomos pirmą kartą po to, kai buvęs šalies prezidentas Viktoras Janukovyčius šiuos renginius buvo uždraudęs 2009 metais.

Separatistai Donecke pademonstravo dešimtis ukrainiečių karo belaisvių

Prorusiški separatistai Ukrainos rytuose esančiame Donecko mieste sekmadienį smalsuolių miniai pademonstravo dešimtis nelaisvėje laikomų vyriausybinių pajėgų karių, taip bandydami išjuokti Ukrainos Nepriklausomybės dienos iškilmes Kijeve.

Kariai, kurie buvo sučiupti Kijevui vykdant puolimą prieš separatistus, buvo surinkti centrinėje Lenino aikštėje.

Minia šaukė „Fašistai! Fašistai!“, iš įvykio vietos pranešė AFP korespondentai.

P. Porošenka: Ukraina išleis „milijardus grivinų“ karinės technikos atnaujinimui

Iki šių metų pabaigos Ukraina „išleis milijardus grivinų“ savo gynybos pajėgų karinės technikos atnaujinimui. Tokią nuomonę sekmadienį išsakė 23-ųjų nepriklausomybės paskelbimo metinių proga surengtame parade P. Porošenka.

Anot šalies vadovo, „pirksime lėktuvų, sraigtasparnių, laivų ir katerių – tai tik kukli pradžia“. Prezidentas nurodo, kad nuo pat centrinės Kijevo gatvės Kreščiatiko „pajėgų kolona judės kovinių veiksmų zonos link “ Ukrainos rytuose.

Kalbėdamas apie situaciją šalies rytuose, P. Porošenka mano, kad krizė ten „kelia grėsmę ne tik Europos, bet ir viso pasaulio stabilumui“. „Diplomatija daro viską, ką gali, ir ko ne, kad užtikrintų (padėties) kontrolę“, – pridūrė prezidentas.

Savo paradą organizuoja ir separatistai

Per keturis konflikto rytinėse Ukrainos dalyse jau žuvo daugiau kaip 2 tūkst. žmonių, daugiau kaip 330 tūkst. paliko savo namus. Net ir šeštadienį pranešama apie šešis žuvusius civilius, nurodo agentūros AFP korespondentai. Savo ruožtu Donecko separatistai teigia ketinantys surengti nuosavą paradą 23-iosioms nepriklausomybės atgavimo metinėms pažymėti.

Prezidentas P. Porošenka gieda himną Maidane, Reuters/Scanpix nuotr.

Ukrainos sostinėje buvo meldžiamasi už žuvusiuosius ginant šalies nepriklausomybę, taip pat žuvusiuosius protestų prieš V. Janukovyčių metu praėjusių metų žiemą, pagarba buvo reiškiama ir padedant vainikus.

Parado šalininkai mano, kad renginys turi pakelti karių nuotaikas, tačiau kritikai abejoja, ar savo galios demonstravimas bei „pinigų švaistymas“ tinkamas rytuose tebežūstant gyventojams. Be to, eisenos vyks praėjus vos vienai dienai po Vokietijos kanclerės Angelos Merkel raginimo abiem konflikto pusėms siekti taikos.

„Teritorinis Ukrainos vientisumas ir gerovė – svarbiausia“, – kalbėjo A. Merkel bei įspėjo, kad, jeigu Rusija kišis į įvykius Ukrainoje, Europos Sąjunga ir JAV gali pradėti taikyti tolesnes sankcijas. „Negalime nesvarstyti tolesnių galimų sankcijų, jeigu situacija nesikeis“, – pabrėžia Vokietijos kanclerė.

P. Porošenka ordinu apdovanojo Rusijoje areštuotą ukrainiečių lakūnę

P. Porošenka ordinu „Už narsą“ („Za mužnistj“) apdovanojo ukrainiečių pilotę Nadeždą Savčenko, kuri tebėra areštuota Rusijoje. „Apdovanojau Nadeždą Savčenko III laipsnio ordinu „Už narsą“. Nadežda, mes nenurimsime, kol tavęs neišvaduosime“, – sekmadienį savo paskyroje „Twitter“ parašė prezidentas.

31 metų pilotė N. Savčenko kovojo Rytų Ukrainoje kaip savanoriško bataliono „Aidar“ narė ir birželio mėnesį netoli Sčastjės miesto Luhansko srityje pateko į separatistų nelaisvę. Liepos 8 dieną ji jau buvo Rusijoje, Voronežo tardymo izoliatoriuje. Kaip teigia Rusijos tyrimų komiteto pareigūnai, N. Savčenko be dokumentų, apsimetusi pabėgėle, kirto Rusijos sieną ir buvo sulaikyta vienoje gyvenviečių tapatybės nustatymui.

Vėliau paaiškėjo, kad ji yra įtariamoji byloje dėl Rusijos valstybinės televizijos ir radijo kompanijos žurnalistų Igorio Korneliuko ir Antono Vološino nužudymo netoli Luhansko; liepos 9 dieną jai buvo oficialiai pareikšti kaltinimai padėjus nužudyti, nurodo Rusijos tyrimų komitetas. Voronežo srities teismo sprendimu ji yra areštuota iki rugpjūčio 30 dienos. N. Savčenko savo kaltės nepripažįsta ir tvirtina, kad buvo pagrobta iš Ukrainos teritorijos.

Ukrainos prezidentas P. Porošenka pavedė Generalinei prokuratūrai ir Saugumo tarnybai patikrinti N.S avčenko išvežimo iš Ukrainos į Rusijos teritoriją aplinkybes. Be to, P. Porošenka pavedė Užsienio reikalų ministerijai ir kitoms valstybės institucijoms imtis visų priemonių, kad Rusija be jokių sąlygų paleistų ukrainiečių pilotę ir kad ji grįžtų į Ukrainą.

Liepos 31 dieną N. Savčenko advokatas Markas Feiginas pranešė, kad Rusijos tyrimų komitetas organizavo ikiteisminį patikrinimą dėl N. Savčenko pareiškimo apie jos pagrobimą Ukrainos teritorijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi