Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukraina: tai – tiesioginė invazija

BNS, DELFI.lt, ELTA 2015.09.08 13:45

Ukrainos pareigūnai penktadienį apkaltino Rusiją „tiesiogine invazija“, kai Maskva pasiuntė prieštaringai vertinamą humanitarinės pagalbos koloną į prorusiško separatistinio sukilimo krečiamą kaimyninę šalį, negavusi Kijevo vyriausybės leidimo ir be planuotos Raudonojo Kryžiaus palydos.

Ukrainos pareigūnai penktadienį apkaltino Rusiją „tiesiogine invazija“, kai Maskva pasiuntė prieštaringai vertinamą humanitarinės pagalbos koloną į prorusiško separatistinio sukilimo krečiamą kaimyninę šalį, negavusi Kijevo vyriausybės leidimo ir be planuotos Raudonojo Kryžiaus palydos.

„Mes tai vadiname tiesiogine invazija, ciniškai prisidengiant Raudonuoju Kryžiumi. (Tą koloną sudaro) kariniai automobiliai, kariškiai su priedangos dokumentais. Ten vairuotojų vaidmenį atlieka kariškiai, apmokyti konvojavimo funkcijų, valdyti kovos mašinas, tankus ir artileriją. Tos kolonos transportas bus panaudotas artilerijai pervežti – tai yra prieš taikius gyventojus“, – sakė Ukrainos saugumo tarnybos vadovas Valentynas Nalyvaičenka.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Lysenka savo ruožtu pabrėžė, kad Rusijai tenka visa atsakomybė už saugų pagalbos kolonos judėjimą per teritoriją Donbase, kurios nekontroliuoja vyriausybinės pajėgos. „Pabrėžiame, kad visa atsakomybė už saugų Rusijos kolonos judėjimą per teritoriją, kurios laikinai nekontroliuoja Ukrainos pajėgos, tenka Rusijos Federacijai“, – sakė jis.

18.53 val. ES pasmerkė Ukrainos sieną be leidimo kirtusį Rusijos konvojų

Rusijos sprendimas pasiųsti humanitarinės pagalbos sunkvežimių konvojų per sieną į Ukrainą be Kijevo leidimo ar tarptautinių stebėtojų palydos yra aiškus Ukrainos sienos pažeidimas, teigė Europos Sąjungos (ES) vyriausiosios užsienio reikalų įgaliotinės atstovas, kuriuo remiasi „Reuters“.

„Tai aiškus Ukrainos sienos pažeidimas. Tai taip pat prieštarauja ankstesniems susitarimams, sudarytiems tarp Ukrainos, Rusijos ir Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Komiteto (TRKK), – pareiškė ES vyriausiosios užsienio reikalų įgaliotinės Catherine Ashton atstovas Sebastienas Brabantas. – Mes raginame Rusiją atšaukti savo sprendimą“.

18.47 val. Pasirodė informacija, kad Ukrainos sieną jau kirto visi 280 Rusijos sunkvežimių.

Tuo metu Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnyba skelbia, kad į Ukrainos teritoriją įvažiavo mažiausiai 145 sunkvežimiai.

17.20 val. Lietuva pasmerkė Rusiją

Lietuvos užsienio reikalų ministerija ryžtingai smerkia Rusijos Federacijos vienašalį sprendimą be Ukrainos pritarimo ir Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) palydos įvežti nepatikrintą humanitarinį krovinį į Ukrainos teritoriją.

„Tokiais veiksmais Rusija agresyviai siekia gilinti įtampą, pažeidžia įprastas tarptautines procedūras ir iki šiol pasiektus susitarimus. Vertiname šiuos veiksmus kaip grubią provokaciją Ukrainos atžvilgiu, šiurkštų tarptautinės teisės pažeidimą ir tolesnį situacijos eskalavimą. Visa atsakomybė už šių vienašalių veiksmų pasekmes tenka Rusijos Federacijai“, – sakoma miniterijos pranešime.

16.31 val. Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnyba skelbia, kad į Ukrainos teritoriją įvažiavo jau mažiausiai 145 sunkvežimiai.

15.38 val. Nebeprileidžiami Ukrainos pasieniečiai

Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnyba penktadienį pareiškė, kad jos pasieniečiams ir muitininkams nebeleidžiama tikrinti Rusijos humanitarinės pagalbos kolonos sunkvežimių abiejų šalių sienos perėjoje. „Ukrainos pasieniečių ir muitinės pareigūnų darbas blokuojamas, ir kiti sunkvežimiai su humanitariniais kroviniai bus tikrinami mums nedalyvaujant“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo tos tarnybos atstovus.

Pasak jų, ketvirtadienį Ukrainos pareigūnai pradėjo tikrinti pirmąją Rusijos pagalbos kolonos sunkvežimių grupę. „Buvo patikrinti iš viso 34 žmonės ir 34 transporto mašinos“, – sakė tarnybos atstovas.

14.59 val. Ukraina neatakuos Rusijos pagalbos kolonos

Ukraina neatakuos Rusijos humanitarinės pagalbos kolonos sunkvežimių, be leidimo įvažiavusių į šalies teritoriją, nes nori išvengti bet kokių „provokacijų“, penktadienį pareiškė Ukrainos saugumo tarnybos vadovas Valentynas Nalyvaičenka. „Ukraina visokeriopai informuos Raudonąjį Kryžių, kad mūsų, Ukrainos, neįtrauktų į šią provokaciją siekiant, kad mes panaudotume suvaržymus arba jėgą prieš vadinamąsias pagalbos mašinas“, – sakė jis.

Paklaustas, ar Ukraina panaudotų aviacijos smūgius prieš sunkvežimių koloną, važiuojančią per prorusiškų sukilėlių kontroliuojamą teritoriją, V. Nalyvaičenka atsakė: „Prieš juos – ne.“

Tuo metu Rusijos valstybinė televizija „ Rossija 24“ pranešė, kad penktadienio popietę į Ukrainos teritoriją įvažiavo iš viso apie 130 sunkvežimių su humanitarine pagalba. „130 sunkvežimių kirto sieną ir važiuoja per Donbasą“, – pranešė televizijos korespondentas. Pasak jo, Rusijos muitininkai pasienio kontrolės poste toliau tikrina kitus sunkvežimius su pagalbos siunta.

Baltieju sunkvežimiai Ukrainoje:

Įvažiavo be leidimo, nustūmę Ukrainos pasieniečius

Rusijos humanitarinės pagalbos sunkvežimių koloną lydi prorusiški separatistai. „Mes užtikriname humanitarinių krovinių ir juos lydinčių asmenų saugumą. Kolona juda su kovotojų apsauga“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė separatistų paskelbtos „Donecko liaudies respublikos“ šaltiniai.

„Interfax“ taip pat citavo vieną šaltinį Ukrainos vyriausybėje, kuris sakė, jog Rusijos pagalbos kolonos sunkvežimiai kirto abiejų šalių sieną negavę Kijevo leidimo ir be TRKK atstovų palydos.

Rusijos kariai, norėdami atlaisvinti kelią iš Rusijos į Ukrainą vykstančiai humanitarinės pagalbos kolonai, nustūmė Ukrainos pasienio pareigūnus.

„Ukrainos pasieniečiai, pasienio poste Rusijos teritorijoje prižiūrėję pravažiuojančią humanitarinės pagalbos iš Rusijos koloną, Rusijos karių buvo nustumti į šalį. Tada kolona pajudėjo“, – rašo Karinių ir politinių tyrimų centro vadovas bei grupės „Informacinis pasipriešinimas“ koordinatorius Dmitrijus Tymčukas savo „Facebook“ puslapyje.

Rusijai pabodo laukti

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo informuotas, kad Maskvos siunčiamos humanitarinės pagalbos kolonos sunkvežimiai pradeda važiuoti į Ukrainos rytinį Luhansko miestą, kuriame Kijevo vyriausybės pajėgos kaunasi su prorusiškais separatistais, naujienų agentūra RIA penktadienį citavo Kremliaus atstovą Dmitrijų Peskovą.

Anksčiau vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas nurodė, kad pirmieji 10 sunkvežimių penktadienį įvažiavo į Ukrainos teritoriją, tačiau sustojo tos šalies muitinės patikros zonoje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Maskva pavargo laukti Kijevo leidimo, kad ta kolona galėtų įvažiuoti į konflikto krečiamą teritoriją, pridūrusi, kad sunkvežimiai pradeda judėti sukilėlių tvirtovės Luhansko link.

„Vis naujų dirbtinių reikalavimų ir dingsčių kėlimas jau tapo pasityčiojimu. Negalima toliau kęsti tokios betvarkės, atviro melo ir nesugebėjimo susitarti. Visos priežastys vilkinant pagalbos gabenimą žmonėms humanitarinės katastrofos rajone jau išsemtos. Rusijos pusė priėmė sprendimą veikti. Mūsų kolona su humanitarinės pagalbos kroviniu pradeda judėti Luhansko link“, – sakoma URM tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Ministerija taip pat pagrasino, kad Maskva imsis veiksmų dėl bet kokių galimų provokacijų prieš tą koloną.

„Perspėjame dėl bet kokių mėginimų sužlugdyti šią išimtinai humanitarinę misiją, kuriai buvo seniai ruošiamasi visiškai skaidriai ir bendradarbiaujant su Ukraina bei TRKK. Atsakomybė už galimų provokacijų prieš humanitarinė koloną visiškai teks tiem, kas yra pasiruošę toliau aukoti žmonių likimus dėl savo ambicijų ir geopolitinių užmojų, šiurkščiai pažeisdami tarptautinės humanitarinės teisės normas ir principus“, – sakoma pranešime.

TRKK patvirtino nelydintis kolonos

TRKK penktadienį patvirtino, kad negavus būtinų saugumo garantijų jo atstovai nelydi Rusijos humanitarinės pagalbos kolonos, kurios pirmieji sunkvežimiai jau įvažiavo į Ukrainos teritoriją. „Rusijos pagalbos kolona juda į Ukrainą, bet mes jos nelydime dėl nepastovios saugumo padėties“, – sakoma TRKK pranešime, paskelbtame socialiniame tinkle „Twitter“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi