Naujienų srautas

Pasaulyje2014.08.22 10:53

JAV Kongresas: Pentagonas negalėjo Talibano kovotojų iškeisti į amerikietį karį

BNS 2014.08.22 10:53

JAV gynybos departamentas pažeidė šalies įstatymus, atlikęs kontroversišką žingsnį, kai penkis sučiuptus Talibano kovotojus iškeitė į amerikietį karį, penkerius metus praleidusį priešo nelaisvėje, tačiau tinkamai neinformavo apie tai įstatymų leidėjų, ketvirtadienį paskelbė Kongreso tyrėjai.

JAV gynybos departamentas pažeidė šalies įstatymus, atlikęs kontroversišką žingsnį, kai penkis sučiuptus Talibano kovotojus iškeitė į amerikietį karį, penkerius metus praleidusį priešo nelaisvėje, tačiau tinkamai neinformavo apie tai įstatymų leidėjų, ketvirtadienį paskelbė Kongreso tyrėjai.

Pentagonas panaudojo 988,4 tūkst. dolerių iš karo reikmėms skirtų lėšų, kad išvaduotų seržantą Bowe'ą Bergdahlą.

Vyriausybės atskaitomybės biuras (Government Accountability Office, GAO) nurodė, kad prezidento Baracko Obamos administracija pažeidė 2014 metų Gynybos departamento asignacijų įstatymo nuostatą, draudžiančią Pentagonui naudoti federalines lėšas Gvantanamo kalėjime laikomų asmenų perkėlimui, neinformavus pagrindinių Kongreso komitetų bent prieš 30 dienų.

Kaip nurodoma GAO išvadose, „kadangi DoD (Gynybos departamentas) naudojo gautas lėšas, kad įvykdytų perkėlimą, kai tam tikslui nebuvo skirta pinigų, DoD pažeidė Kovos su išlaidų viršijimu įstatymą“, draudžiantį federalinėms agentūroms naudoti lėšas, kurios nėra konkrečiai skirtos tam tikslui.

Priėmus 2014 metų įstatymą, B. Obama įgijo galimybę lanksčiau perkėlinėti asmenis, laikomus JAV kariniame sulaikymo centre Kuboje veikiančioje Gvantanamo įlankos bazėje, tačiau išliko įpareigojimas informuoti Kongresą likus bent 30 dienų iki planuojamo žingsnio.

„Mūsų nuomone, Gynybos departamento asignacijų įstatymo 8111-ojo straipsnio esmė yra aiški ir nedviprasmiška“, – GAO rašo savo nutartyje, išsiųstoje devyniems respublikonų senatoriams.

GAO nurodė, kad įstatymų leidėjai buvo telefonu informuoti apie sprendimą įvykdyti apsikeitimą belaisviais gegužės 31 dieną, kai tas žingsnis buvo atliktas, taip pat birželio 1-ąją, o oficialūs raštai buvo išsiųsti birželio 2-ąją.

Tuo metu respublikonai ir netgi kai kurie B. Obamos sąjungininkai demokratai piktinosi dėl šio sandėrio, kuris buvo laikomas nederamu ir pavojingu.

Baltieji rūmai ir Pentagonas teisino tą apsikeitimą, sakydami, kad saugoti amerikiečių gyvybes yra vykdomosios valdžios konstitucinė pareiga.

Jie aiškino, kad reikėjo skubiai imtis veiksmų, nes B. Bergdahlo sveikata sparčiai blogėjo, o saugumo priežastys skatino veikti greitai ir palikti Kongresą nežinioje.

„Manome, kad tai buvo atlikta teisėtai, ir tas sprendimas buvo priimtas kartu su Teisingumo departamentu“, – Pentagono atstovas kontradmirolas Johnas Kirby sakė televizijai CNN po to, kai GAO paskelbė savo išvadas.

Gynybos sekretorius Chuckas Hagelis yra sakęs, kad tas susitarimas, sudarytas tarpininkaujant Katarui, buvo „paskutinė, geriausia galimybė“ užtikrinti B. Bergdahlo laisvę.

B. Bergdahlas dingo iš savo posto vienoje karinėje bazėje Rytų Afganistane 2009 metų birželį. Kad jį susigrąžintų, Jungtinės Valstijos paleido penkis Gvantanamo kalėjime laikytus aukšto rango Talibano lyderius ir išsiuntė į Katarą, kur jie turėtų būti laikomi dar vienerius metus.

Respublikonė senatorė Susan Collins, reaguodama į GAO išvadą, sakė, kad administracijos argumentas, jog sprendimas informuoti įstatymų leidėjus galėjo sukelti pavojų apsikeitimo procedūrai, yra „visiškai nenuoširdus“, nes keli administracijos pareigūnai iš anksto žinojo apie tą žingsnį.

„Nesunku suprasti, kad prezidentas mus informavo tik įvykus faktui, nes žinojo, kad siūlomas perkėlimas sulauktų pasipriešinimo“, – pažymėjo ji.

Šiuo metu tebevykdomas tyrimas dėl B. Bergdahlo pasitraukimo iš savo dalinio Afganistane, o JAV armijos tyrėjai rugpjūčio 6 dieną pradėjo oficialias buvusio karo belaisvio apklausas.

B. Bergdahlas buvo grąžintas į tarnybą ir paskirtas dirbti biure Fort Sem Hjustono bazėje Teksase.

GAO išvada neprilygsta teismo nutarčiai, tačiau ji gali atgaivinti debatus apie tą prieštaringai vertinimą apsikeitimą belaisviais.

Bet kokio baudžiamojo persekiojimo galimybes bus pavesta apsvarstyti Teisingumo departamentui, nurodė vienas GAO pareigūnas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi