Pasaulyje

2014.08.19 20:19

Ukraina identifikavo daugiau nei 3 tūkst. separatistų ir jų „nuopelnus“

Ukrainos Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad nustatė daugiau nei 3 tūkst. „Donecko liaudies respublikos“ ir „Luhansko liaudies respublikos“ prorusiškų separatistų organizacijų narių tapatybę. Taip pat pranešama, kad įkliuvo vienas iš vadeivų.

Ukrainos Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad nustatė daugiau nei 3 tūkst. „Donecko liaudies respublikos“ ir „Luhansko liaudies respublikos“ prorusiškų separatistų organizacijų narių tapatybę. Taip pat pranešama, kad įkliuvo vienas iš vadeivų.

Artemivske Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos pajėgos sulaikė viena iš prorusiškų separatistų vadeivų – Semioną Chodakovskį.

Apie tai per Kijeve įvykusią trumpą spaudos konferenciją, remdamasis Ukrainos vidaus reikalų ministro Zoriano Škiriako patarėjo pateikta informacija, pranešė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos informacinio centro vadovas Adrejus Lysenka, rašo UNIAN.

„Jis (Chodakovskis) dalyvavo miesto tarybos užėmime. Sulaikymo metu buvo sužeistas. Šiuo metu teroristas duoda parodymus. Jau išsiaiškinta, kad jis – vienas iš „Donecko liaudies respublikos“ teroristinės grupuotės lyderių ir turi daug patirties atliekant karinę tarnybą užsienio legione“, – pranešė A. Lysenka.

Daugumai pateikti įtarimai

Apie bendrą statistiką per Kijeve įvykusią trumpą spaudos konferenciją pranešė Ukrainos Vidaus reikalų ministro patarėjas Zorianas Škiriakas.

„Atlikus operatyvius paieškos veiksmus nustatyta daugiau nei 1800 asmenų, susijusių su trimis pagrindinėmis teroristinėmis grupuotėmis Luhansko srityje, kurioms vadovauja Aleksejus Mozgovojus, Valerijus Bolotovas ir Nikolajus Kozicinas, tapatybė“, – informavo Z. Škiriakas.

Ant Z. Škiriako, identifikuota daugiau nei 700 separatistų iš V. Bolotovo vadovaujamos grupuotės, daugiau nei 500 – iš N. Kozicino vadovaujamos grupuotės ir daugiau nei 400 separatistų iš A. Mozgovojaus grupuotės, rašo UNIAN.

Taip pat Z. Škiriakas pranešė, kad nuo šių metų balandžio mėn. Luhansko srityje užregistruota daugiau nei 800 separatistų įvykdytų nusikaltimų, iš jų daugiau nei 320 įvykdė V. Bolotovo grupuotės nariai, 315 – N. Kozicino vadovaujami separatistai ir 80 – A. Mozgovojaus grupuotei priklausantys.

Z. Škiriakas informavo, kad bendras identifikuotų „Donecko liaudies respublikos“ separatistų Rytų Ukrainoje skaičius viršija 1,5 tūkst. asmenų. Jie priklauso trims pagrindinėms grupuotėms: „Oplot“ bataliono vado ir „Donecko liaudies respublikos“ „ministro pirmininko“ Aleksandro Zacharčenkos („Zacharo“) vadovaujamai grupuotei, Horlivkos teritorijoje veiklą vykdžiusio Igorio Bezlerio („Bes“) vadovaujamai grupuotei ir Mariupolio teritorijoje veiklą vykdžiusio A. Borisovo („Čečen“) grupuotei.

Anot Z. Škiriako, nustatyta 700 A. Zacharčenkos vadovaujamos grupuotės separatistų tapatybė, daugiau nei 600 I. Bezlerio vadovaujamos grupuotės narių tapatybė ir daugiau nei 200 Borisovo vadovaujamos grupuotės atstovų tapatybė.

Z. Škiriakas informavo, kad dėl daugelio šių asmenų vykdomas tyrimas, daugumai jų pateikti įtarimai. Taip pat dauguma šių asmenų yra ieškomi arba suimti.

Pranešama, kad „žalieji žmogeliukai“ atgabeno pastiprinimą į Luhanską

Separatistų tvirtovėje Luhanske, kuriame pastaruoju metu verda aktyvūs mūšiai tarp prorusiškų separatistų ir Ukrainos karių, pasirodė „žalių žmogeliukų“ ir karinės technikos pastiprinimas, informator.lg.ua. Skelbiama, kad pristatyta tankų, sistemos „Grad“, artilerijos, netgi karinės virtuvės. Pateikiamas ir kolonos vykimo žemėlapis. Teigiama, kad vietiniams gyventojams „žalieji žmogeliukai“ nenoriai prisipažino esantys iš Rusijos.

Ukraina vėl prašo ES pagalbos ir ketina keisti kovos taktiką

Ukrainos pareigūnai teigia, kad šalies kariuomenė įžengė į Luhanską ir miesto gatvėse vyksta susirėmimai su separatistais. Tuo metu Lietuvoje viešintis Aukščiausiosios Rados pirmininkas prašo ES padėti karine technika, o šalies prezidentas Petro Porošenka užsimena apie naują kovos taktiką.

Jis į „antiteroristinės“ operacijos taktiką pareikalavo įtraukti naujų elementų, skelbia „Ukrinform“. Su teisėsaugos ir saugumo struktūrų vadovais susitikęs P. Porošenka teigė, kad dėmesys turėtų būti skiriamas ne tik teritorijų atsiėmimui iš separatistų, bet ir esamų pasiekimų konsolidavimui.

„Šiandien privalome apsvarstyti naujas sąlygas mūsų karinėje operacijoje. Turime pergrupuoti pajėgas, kurios užtikrintų mūsų teritorijos saugumą ir tęstų armijos vykdomus puolamuosius veiksmus“, – P. Porošenkos žodžius cituoja prezidento spaudos tarnyba.

Ukrainos vadovas teigė turintis patvirtintos informacijos apie į šalį įsiveržusias pajėgas iš „rytinės kaimynės“. Dalis šios karinės kolonos jau sunaikinta, tačiau būtina imtis priemonių likusių kovotojų ir įrangos eliminavimui. P. Porošenkos nuomone, dabartinė kariuomenės taktika separatistų kontroliuojamas teritorijas suskaidyti į mažesnes zonas ir jas apsupus saugoti nuo papildomo atvykimo yra nebetinkama. Didesnis dėmesys turėtų būti skiriamas separatistų atsargų papildymo tinklo suardymui.

Nors didžiausi separatistų pasipriešinimo centrai jau apsupti, prezidentas įspėjo apie Rytų Ukrainoje gręsiančią ekonominę ir ekologinę katastrofą. Neprižiūrimose Donbaso anglių kasyklose vandens lygis jau pasiekė pavojingą ribą, o sunaikinta elektros energijos tiekimo sistema neigiamai paveikė pramonės įmonių gamybos ciklus.

„Donbaso pramoninis potencialas beveik sunaikintas. Teroristai yra laikini šių vietų gyventojai, neturintys jokių ryšių su vietove. Jiems taip geriau. Jie naikina infrastruktūrą, elektros pastotes, tiltus, įmones. Tai kovotojų ir jų užsienio globėjų kaltė“, – kalbėjo P. Porošenka.

Ragindamas apsvarstyti naują kovos su separatistais taktiką, prezidentas reikalavo „iki minimumo“ sumažinti Donbaso industrinio potencialo naikinimą ir dėti daugiau pastangų bandant apsaugoti civilius gyventojus.

Donecko priemiestyje girdimi artilerijos sviedinių sprogimai

Ukrainos prorusiškų sukilėlių kontroliuojamo Donecko šiaurės rytiniame priemiestyje Makijivkoje antradienį buvo girdimas artilerijos šaudymas, pranešė vienas ten esantis naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistas.

Vietos gyventojai sakė, kad artilerija tą teritoriją bombardavo pirmąkart.

Reporteris pastebėjo du mikroautobusus ir lengvąjį automobilį, kuriuose buvo apie 12 separatistų kovotojų, važiuojančius į vietą, kurioje aidėjo sprogimai. Taip pat buvo pastebėti du greitosios pagalbos automobiliai, išvažiuojantys iš tos gyvenvietės.

Atkovojo dar vieną poziciją šalia Donecko

Ukrainos pareigūnai ir kariuomenės vadai nurodė, kad jų pajėgos užėmė dalį miestelio, esančio netoli prorusiškų separatistų pagrindinės tvirtovės Donecko.

Vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas antradienį socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, kad vienas karys žuvo, o dar keturi buvo sužeisti, kai vienas savanorių batalionas buvo apšaudytas iš minosvaidžių prieš įžengdamas į Ilovaisko miestelį, esantį už 18 kilometrų į rytus nuo Donecko.

Tarp sužeistųjų buvo bataliono „Donbas“ vadas Semionas Semenčenka, kuris sakė, kad vyriausybės pajėgų kariai per tebesitęsiančias kautynes sunaikino tris sukilėlių įrengtus blokavimo postus ir keturias ugnies pozicijas.

Kijevo vyriausybės pastangos numalšinti prorusiškų separatistų sukilimą pastaruoju metu buvo sutelktos į mėginimą laipsniškai apsupti Donecką, kuris yra didžiausias sukilėlių kontroliuojamas miestas.

Savanorių batalionai atlieka itin svarbų vaidmenį nuo balandžio vykdomame vyriausybės puolime prieš ginkluotus separatistus regione, kuriame gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai.

Raketų atakos taikiniu tapusioje pabėgėlių kolonoje rasta 15 kūnų

Rytų Ukrainos vietovėje, kurioje viena pabėgėlius vežusi lengvųjų automobilių ir autobusų kolona pirmadienį tapo raketų atakos taikiniu, iki šiol rasta 15 lavonų, antradienį pranešė vienas kariškių atstovas.

„Iki 19 val. praeitą vakarą ištraukėme 15 kūnų... Paieškos vyko iki nakties ir yra tęsiamos šiandien“, – naujienų agentūrai „Reuters“ sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Lysenka.

Ukrainos vyriausybės pajėgos dėl tos atakos kaltina prorusiškus separatistus, su kuriais jos kaunasi tame regione. Tačiau sukilėliai savo atsakomybę neigia.

Ukraina vėl prašo Europos pagalbos

Lietuvoje viešintis Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas teigia, kad Rusijos vykdomas karas yra nukreiptas ne tik prieš jo šalį, bet prieš visą Europą, ir prašo Europos Sąjungos padėti karine technika.

„Mes konstatuojame, kad Rusija visu pajėgumu kariauja prieš Ukrainą. Šiame kare veikia ne tik teroristai, diversantai, kurie yra finansuojami Rusijos, bet jau naudojami ir šios šalies kariai. Iš Rusijos teritorijos sistemiškai apšaudomos Ukrainos pozicijos, iš rusiškų priemonių numušami mūsų lėktuvai. Šioje situacijoje Ukrainai yra reikalinga ir pagalba karine technika“, – sakė O. Turčynovas antradienį po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite.

Jis teigė, kad šiuo metu vykstantis karas, „tai – ne karas prieš Ukrainą, bet Rusijos karas prieš Europą, prieš kolektyvinę saugumo sistemą Europoje ir visame pasaulyje, todėl pagalba Ukrainai šiandien yra galimybė sustabdyti šią agresiją“.

Kalbėdamas apie Rusijos vadinamąjį humanitarinės pagalbos konvojų svečias jį vadino Rusijos provokacija. „Rusijos suformuoto krovinio paskirtis yra vien ideologinė-propagandinė. Tai yra automobiliai, kurie veža tonas vandens ir druskos. Jų netrūksta tuose regionuose“, – sakė O. Turčynovas.

Teroristai toliau triuškinami

Ukrainos antiteroristinės operacijos (ATO) pajėgos nuo teroristų saugo Jasinovatajos gyvenvietę, taip pat blokuoja kelią į Ilovaiską, praneša naujienų agentūra „Unian“. Bataliono „Donbas“ lyderis Semenas Semenčenko pranešė, kad Ukrainos kariai kontroliuoja du trečdalius Ilovaisko miesto.

„ATO pajėgos tęsia veiksmus, kad būtų apsaugota Jasinovatajos gyvenvietė. Tuo pačiu metu blokuojamas teroristų patekimas į Ilovaiską“, – pranešė „Informacinio pasipriešinimo“ grupės lyderis Dmitrijus Tymčukas.

„Buvo blokuotas kolonos judėjimas, kuri turėjo padėti teroristams. Iki 5 valandos ryto kontroliavome apie du trečdalius miesto, miestas apsuptas. Prašome gyventojų neišeiti iš savo namų, stengiamės pabaigti viską kuo greičiau“, – antradienio rytą apie susiklosčiusią situaciją Ilovaiske pasakojo S. Semenčenko.

Apsupo Luhanską

Kiek buvo pranešta anksčiau, Ukrainos kariams pavyko atkovoti dalį Luhansko ir beveik visas miestas apsuptas.

Donecke taip pat vyksta kovos, vienas sviedinys pataikė į daugiabutį namą. Liudininkų teigimu, žuvo viena moteris. Spėjama, kad namą apšaudė separatistai iš sistemos „Grad“ Pranešama, kad Ukrainos kariai įžengė į Ilovaisko miestą, kuris laikomas svarbiu, separatistams permetant pajėgas į vakarus nuo Donecko.

Ukrainos valdžia neatsako už Rusijos humanitarinės kolonos saugumą jos nekontroliuojamoje teritorijoje

Ukraina yra pasiruošusi suteikti saugumo garantijos Rusijos humanitarinės pagalbos kolonai tik jos pajėgų kontroliuojamoje teritorijoje, antradienį pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.

Ministerijos spaudos tarnybos atstovas Jevhenas Perebyjnisas spaudos konferencijoje sakė, kad atsakomybę už krovinio pervežimą jos nekontroliuojama teritorija turi prisiimti ginkluoti prorusiški separatistai.

„Savo ruožtu Ukraina ne kartą patvirtino esanti pasiruošusi suteikti tokias saugumo garantijas teritorijoje, kurią kontroliuoja ATO (antiteroristinės operacijos) pajėgos“, – pareiškė J. Perebyjnisas.

„Ukraina puikiai supranta, kad pasirinktas maršrutas yra už tos zonos, kurioje yra mūsų ginkluotosios pajėgos, galinčios užtikrinti saugumą. Šiuo atveju Ukraina buvo suteikusi visas garantijas“, – kalbėjo URM atstovas.

Todėl, pasak J. Perebyjniso, kalbant apie saugumą teritorijose, kurias kontroliuoja separatistai, turima omenyje tiesioginiai Rusijos susitarimai su TRKK ir separatistais.

Ukrainos atstovas tarptautinėse organizacijose Ženevoje informavo apie savo susitikimo su TRKK operacijų vadovo pavaduotoju Francois Blancy rezultatus. F. Blancy pareiškė, jog TRKK su Rusija ir kovotojais toliau derina saugumo užtikrinimo kroviniui separatistų teritorijose detales.

„Remiantis tuo, matome, jog tokių susitarimų kol kas nepasiekta“, – pareiškė J. Perebyjnisas.

Jo nuomone, šis klausimas bus svarstomas šiandien TRKK operacijų Europoje ir Centrinėje Azijoje vadovo Laurent`o Corbazo vizito Maskvoje metu.

Jis taip pat spėjo, kad Rusijos URM pranešimas apie susitarimą dėl Maskvos ir separatistų garantuojamo saugumo TRKK atstovams yra Rusijos URM vadovo Sergejaus Lavrovo ir TRKK prezidento Peterio Maurerio pokalbio „interpretacija“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.