Naujienų srautas

Pasaulyje2014.10.10 16:53

Irakas: kurdų kovotojai atkovojo didžiausią šalies užtvanką, britai plečia misiją

BNS 2014.10.10 16:53

Irako kurdų kovotojai, padedami JAV aviacijos, sekmadienį atkovojo iš džihadistų didžiausią šalies užtvanką, o vietos arabų sunitų genčių nariai ir saugumo pajėgos kovėsi su kovotojais į vakarus nuo Bagdado.

Irako kurdų kovotojai, padedami JAV aviacijos, sekmadienį atkovojo iš džihadistų didžiausią šalies užtvanką, o vietos arabų sunitų genčių nariai ir saugumo pajėgos kovėsi su kovotojais į vakarus nuo Bagdado.

Mosulo užtvankos susigrąžinimas tapo iki šiol didžiausiu laimėjimu kovoje su džihadistų judėjimu „Islamo valstybe“ (IS), kuris birželio pradžioje pradėjo didelį puolimą šiaurės Irake ir išstūmė šalies saugumo pajėgas.

IS kovotojai, kurie paskelbė „kalifatą“ didžiulėje teritorijoje Irake ir Sirijoje, sekmadienį taip pat buvo atakuojami iš oro savo tvirtovėje, Rakos provincijoje Sirijoje, pranešė padėtį toje šalyje stebinti organizacija.

Du mėnesius trukęs smurtas atvedė Iraką prie skilimo slenksčio, o galingosios šalys, lengviau atsikvėpusios, kai pasitraukė visuomenę smarkiai priešinęs premjeras Nuri al Maliki, siunčia pagalbą šimtams tūkstančių savo namus palikusių žmonių, taip pat kurdų kovotojų (pešmergų) pajėgoms.

Padrąsinti aviacijos smūgių, kuriuos JAV prezidentas Barackas Obama leido pradėti praeitą savaitę, kurdų pajėgos stengiasi atsikovoti teritorijas, kurias prarado nuo rugpjūčio pradžios, kai džihadistai atnaujino puolimą į šiaurę, rytus ir vakarus nuo Mosulo miesto, o rugpjūčio 7-ąją užėmė Mosulo užtvanką.

„Mosulo užtvanka visiškai išvaduota“, – pagrindinės Irako kurtų partijos pareigūnas Ali Awni sakė naujienų agentūrai AFP. Jo pranešimą patvirtino kitas partijos pareigūnas ir vienas kurdų saugumo pajėgų karininkas.

Vienas aukštas Irako armijos karininkas sakė AFP, kad susirėmimai baigėsi, tačiau kai kurios teritorijos aplink užtvanką tebėra neprieinamos, nes kovotojai jas užminavo.

Šturmuojant užtvanką, proveržis buvo pasiektas, kai JAV naikintuvai ir bepiločiai lėktuvai šeštadienį ir sekmadienį smogė kovotojams, mėginusiems sustabdyti kurdų pajėgų puolimą.

JAV kariuomenės Centrinė vadovybė (CENTCOM) pranešė, kad aviacija sekmadienį 14 kartų smogė taikiniams prie užtvankos, įrengtos ant Tigro upės ir aprūpinančios elektra bei drėkinimui naudojamu vandeniu didelę to regiono dalį.

CENTCOM nurodė, kad per tuos smūgius buvo sunaikinta 10 džihadistų ginkluotų mašinų, septyni visureigiai „Humvee“, du šarvuotieji transporteriai ir vienas IS kovotojų patikros postas.

O Sirijos vyriausybės aviacija surengė 16 antskrydžių prieš taikinius Rakos mieste ir dar kelis Tabkos mieste Rakos provincijoje. Per tuos smūgius žuvo bent 31 džihadistas ir aštuoni civiliai, pranešė nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Tie aviacijos smūgiai prieš IS kovotojus buvo „intensyviausi“ po to, kai džihadistai prisidėjo prie sukilimo prieš Damasko režimą 2013 metų pavasarį, pažymėjo SOHR.

„Režimas nori parodyti amerikiečiams taip pat esantis pajėgus smogti IS“, – sakė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusios organizacijos direktorius Rami Abdel Rahmanas.

Britanija plečia misiją Irake

Didžioji Britanija plečia savo vaidmenį Irake, kur vykdys ne tik humanitarinę misiją, ir tai gali trukti ne vieną mėnesį, pareiškė gynybos ministras Michaelas Fallonas, kurio komentarai paskelbti pirmadienį laikraštyje „The Times“.

„Tai nėra tiesiog humanitarinė misija, – sakė M. Fallonas. – Mes ir kitos Europos šalys esame pasiryžę padėti Irako vyriausybei kovoti su šia nauja ir labai ekstremalia terorizmo forma, kurią propaguoja „Islamo valstybė.“

Kaip pranešė dienraštis „The Guardian“, per vizitą Karališkųjų oro pajėgų (RAF) bazėje Kipre gynybos ministras RAF pilotams ir kitiems kariškiams sakė, kad „artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais mums gali tekti pasitelkti kitus būdus siekiant padėti išgelbėti ir apsaugoti žmones, ir mums reikės jūsų visų“.

Gynybos ministerijos atstovas spaudai patvirtino dienraščių paskelbtus ministro žodžius.

Tačiau ministerijos atstovas pažymėjo, kad M. Fallonas kalbėjo šeštadienį, prieš tai, kai britų vyriausybės vadovas Davidas Cameronas netiesiogiai pasisakė už tam tikro masto karinę paramą Irako vyriausybei, tačiau atmetė galimybę „siųsti karius dalyvauti kovos veiksmuose ar okupuoti“.

„The Times“ pranešė, kad nedidelė grupė britų karių praėjusią savaitę buvo trumpam atvykę į kurdų regioną Irako šiaurėje parengti sąlygas galimam sraigtasparnių „Chinook“ dislokavimui siekiant padėti evakuoti ant kalno šlaito įstrigusius jezidų religinės bendruomenės narius.

Šeši naikintuvai „Tornado“ ir žvalgybinis lėktuvas pradėjo rengti skrydžius virš kurdų regiono, stebėdami džihadistų judėjimą ir rinkdami informaciją, kuri gali būti panaudota planuojant karines atakas, o tai priartina Britaniją prie tiesioginio kovinio vaidmens, pažymi laikraštis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi