Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Trojos arklį primenanti Rusijos humanitarinė pagalba neramina ukrainiečius

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vladimiras Putinas ištrimitavo apie Luhanskui pasiųstą labdarą. Antradienį iš pamaskvės išriedėjo 280 švęstu vandeniu apšlakstytų kamazų. Maskva tvirtino, kad dėl siuntos susitarė su Kijevu ir Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus Komitetu. Ukrainiečiai pareiškė, kad iš Rusijos rankų pagalbos nepriims.

Vladimiras Putinas ištrimitavo apie Luhanskui pasiųstą labdarą. Antradienį iš pamaskvės išriedėjo 280 švęstu vandeniu apšlakstytų kamazų. Maskva tvirtino, kad dėl siuntos susitarė su Kijevu ir Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus Komitetu. Ukrainiečiai pareiškė, kad iš Rusijos rankų pagalbos nepriims.

„Baikite agresiją, sustabdykite rusų teroristus, baikite apšaudymus ir savo cinišką propagandą ir nereikės jokios humanitarinės pagalbos“, – sakė Ukrainos užsienio reikalų viceministras Danylo Lubkivskyjus.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka yra sutikęs priimti tarptautinę humanitarinę pagalbą, tačiau ji Ukrainos sieną privalo kirsti per Kijevo kontroliuojamus punktus, vykti be užsienio šalių karinės palydos. Tarptautinis Raudonasis Kryžius tikino, kad yra pasirengęs koordinuoti siuntos pristatymą. Tačiau neskubėjo prisijungti.

Ekspertai aiškina, kad dėl humanitarinės pagalbos turi susitarti ją teikianti ir priimanti šalys, o Raudonasis Kryžius tarpininkauja pristatant ją, dalija nelaimės ištiktiems.

„Ukraina yra suvereni valstybė. Būdama suverenia valstybe, ji turi teisę kontroliuoti kokia pagalba yra teikiama. Tarptautinis Raudonasis Kryžius turi žinoti kokia humanitarinė pagalba yra teikiama. Žinodamas jis ją turi kontroliuoti. Tarptautinis  Raudonasis Kryžius turi skirstyti humanitarinę pagalbą, ką Rusija pamiršta, ko gero“, – svarstė M. Romerio universiteto profesorius Saulius Katuoka.

„Rusijos federacija paprašė Tarptautinio Komiteto, tai jo sąlygos buvo tokios: taip jis gali padėti, nes laikosi griežtai neutralumo principo, tačiau prieš krovinį vežant reikia įsitikinti koks jo yra turinys, ir tik tokiu atveju Tarptautinis Raudonasis Kryžiaus komitetas gali apsiimti tą krovinį koordinuoti“, – paaiškino Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos generalinė sekretorė Gražina Jevgrafovienė.

Maskva skelbė, kad vilkstinė į Luhanską važiuos per Kijevo kontroliuojamą punktą, tačiau po dienos pakeitė planus: iš Voronežo pasuko teroristų kontroliuojamos teritorijos link. Kolona sustojo iki Ukrainos sienos likus mažiau nei 30 km ties Izvarynės postu. Iš čia esą ketina pasiekti kelionės tikslą – Luhanską.

Vėlų šeštadienio vakarą pasiektas susitarimas kaip bus vykdoma siuntos apžiūra. Susitarta, kad kiekvieną Ukrainos sieną kertantį vilkiką lydės Raudonojo Kryžiaus atstovai. Krovinio gavėjas – Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Ukrainos misija. Tačiau kol kas niekas negali garantuoti koloną lydėsiančių Raudono Kryžiaus pareigūnų saugumo.

Aiškėja, kad didžioji sunkvežimių dalis – pustuščiai. Tad kam surengtas šis maskaradas? Ukrainos saugumas teigia, kad V. Putino pasiųstą koloną lydi 1,2 tūkst. užsimaskavusių Rusijos kariškių, kurie tikisi prasmukti į Ukrainą.

Ukrainos nacionalinė gvardija remia į kampą separatistus, šie šaukiasi pagalbos. Ukrainos saugumas paviešino separatisto „Trifono“ pokalbį su kuratoriumi Rusijos FSB. „Trifonas“ aiškina, kad kova su Nacionaline gvardija beprasmė, Donecko ir Luhansko liaudies respublikų žlugimas neišvengiamas. Reikia grįžti į Rusiją, persigrupuoti ir kautis toliau

„Anksčiau ar vėliau šita Donecko liaudies respublika(DLR) kartu su Luhansko respublika (LLR) bus sunaikintos. Sukaupiau milžinišką patirtį, sutelkiau čia agentūrą. Mes bendraujame su žmonėmis, verbuojame. Logiškai mąstant, mus reikia perkelti, mėnesį lageryje mokinti diversinių kovos veiksmų. Suformuotas grupes grąžinti čia. Ieškotume agentūrinių kontaktų ir sprogdintume juos visus velniop“, – įraše kalba „Trifonas“.
 
Anot politologo Lauryno Kasčiūno, Rusija ieško preteksto įvesti savo taikdarius. Dar rugpjūčio 8 dieną Kijevas pareiškė sustabdęs mėginimą prisidengiant humanitarine misija įvesti į Ukrainos teritoriją Rusijos karius.

„Labiausiai tikėtinas scenarijus ypač turint galvoje, kad galbūt Putinas nori Donbase stabilizuoti situaciją paverčiant regioną įšaldytu dar vienu konfliktu, o atsižvelgiant į tai, kad tiek Padniestrė, tiek Pietų Osetija, tiek Abchazijoj tie vadinamieji taikdariai, turiu galvoje Rusijos pajėgos, įvestos su Rusijos taikdarių vėliava, visiškai nelegitimiai, bet įvestos, iš esmės yra sudėtinė tokių konfliktų įšaldymo dalis, tai labai tikėtina, jog ta visa vadinamoji humanitarinė delegacija visas šitas krovinys yra skirtas tam, jog Ukrainos teritorijoje būtų atlikta galima provokacija prieš juos ir tai būtų pretekstas Rusijos pajėgoms įvesti vadinamuosius taikdarius, galbūt su tais pačiais žydraisiais šalmais ir pavadinti tai taikos palaikymo misija“, – dėstė Rytų Europos studijų centro analitikas L. Kasčiūnas.

Šeštadienį naujasis vadinamosios „Donecko liaudies respublikos“ lyderis pranešė apie pastiprinimą žmonėmis ir technika iš Rusijos. Dalis jau pasiekė tikslą.

„Turiu gerų naujienų. Dabar mano kovotojų įsteigtu koridoriumi, jungiančiu su Rusija, juda 150 karinės technikos vienetų, iš jų 30 tankų, visa kita pėstininkų kovinės mašinos, šarvuočiai“, – kalbėjo apsišaukęs „Donecko liaudies respublikos“ premjeru Aleksandras Zacharčenko.

Tuo metu Rusijos humanitarinės vilkstinės judėjimą stebėję vakarų žurnalistai užfiksavo tai, ką per visą krizę Ukrainoje neigė oficialioji Maskva. „The Gurdian“ žurnalistas užfiksavo kaip 23 šarvuočių kolona su ginkluotais žmonėmis, pažymėta oficialia Rusijos karine simbolika kirto Ukrainos valstybinę sieną. „The New Times“ žurnalistas matė keliasdešimt šarvuočių, sunkvežimių, artilerijos koloną. Ukrainos pareigūnai pareiškė, kad dalį šios technikos sunaikino, Maskva pranešimus apie neteisėtą įsibrovimą į Ukrainos teritoriją vadina „fantazija“. Šeštadienį „Reuters“ užfiksavo, kad Rusijos kariškiai gabena ginkluotę Ukrainos link. Vos 20 km nuo sienos su Ukraina – dešimtys „Buk“ raketų sistemų

Sunkvežimių numeriai rodo, kad transportas iš Maskvos karinės apygardos. Sekmadienį Luhansko apylinkėse numuštas dar vienas Ukrainos naikintuvas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.