Pasaulyje

2014.08.15 14:16

Rusijos, Ukrainos ir ES lyderiai surengs derybas dėl dujų ir laisvosios prekybos susitarimo

BNS2014.08.15 14:16

Rusijos, Ukrainos ir Europos Komisijos vadovai susitarė surengti derybas dėl dujų ir Bendrijos ir Ukrainos laisvosios prekybos susitarimo, taip pat dėl pastangų stabilizuoti saugumo padėtį Ukrainoje, ketvirtadienį vėlai vakare pranešė Europos Sąjunga (ES).

Rusijos, Ukrainos ir Europos Komisijos vadovai susitarė surengti derybas dėl dujų ir Bendrijos ir Ukrainos laisvosios prekybos susitarimo, taip pat dėl pastangų stabilizuoti saugumo padėtį Ukrainoje, ketvirtadienį vėlai vakare pranešė Europos Sąjunga (ES).

Kaip nurodė šaltinis Europos Komisijoje, šiose derybose Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Ukrainos vadovas Petro Porošenka ir Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso turėtų dalyvauti asmeniškai, bet kol kas neaišku, kur jos vyks ir kada.

Galimybė surengti tokias prezidentų lygio derybas suteikia viltį, kad galbūt pavyks bent kiek sumažinti įtampą dėl Ukrainos, kraštutinai pabloginusią Rusijos ir Vakarų santykius.

J. M. Barroso ketvirtadienį kalbėjo su V. Putinu telefonu ir šio pokalbio metu aptarė būdus, kaip būtų galima sušvelninti krizę Ukrainoje, nurodoma Komisijos išplatintame pranešime.

„Buvo sutarta surengti konsultacijas tarp Rusijos, Ukrainos ir Europos Komisijos prezidentų dėl klausimų, susijusių su (ES ir Ukrainos) Asociacijos susitarimo įgyvendinimu, taip pat dėl pastangų stabilizuoti politinę ir saugumo situaciją“, – sakoma jame.

„Konkrečios šių derybų surengimo detalės bus toliau aptartos per atitinkamus diplomatinius kanalus“, – pažymima Komisijos pranešime.

Virtinė trišalių derybų dėl Maskvos ir Kijevo ginčo dujų klausimu, kuriose dalyvavo Ukrainos ir Rusijos energetikos ministrai bei Europos energetikos komisaras Guentheris Oettingeris, nutrūko birželį, ir „Gazprom“ nutraukė dujų tiekimą Ukrainai.

Vėliau G. Oettingeris surengė dvišales derybas su Ukrainos energetikos ministru, o rugpjūčio 29 dieną turi susitikti su Rusijos energetikos ministru ir bandyti atnaujinti trišales diskusijas siekiant išspręsti Rusijos ginčą su Ukraina dėl to, kiek ši turi mokėti už dujas.

Kol kas dujų tiekimo Ukrainai nutraukimas nepaveikė ES vartotojų. Europa iš Rusijos gauna apie trečdalį savo suvartojamų gamtinių dujų, o apie 40 proc. to kiekio tiekiama tranzitu per Ukrainą.

ES ir Rusijos varžymasis dėl Ukrainos prisidėjo prie krizės dėl šios buvusios sovietinės respublikos. Krizė pablogėjo Maskvai kovo mėnesį aneksavus Krymą.

ES Rusijai dėl šios aneksijos ir paramos promaskvietiškiems separatistams Rytų Ukrainoje įvedė sankcijas. Reaguodama į šį žingsnį Maskva praėjusią savaitę metams apribojo mėsos, vaisių ir daržovių, pieno ir jo produktų importą iš ES, JAV ir kitų šalių, palaikančių sankcijas Rusijai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.