Naujienų srautas

Pasaulyje2014.08.14 15:53

Rusijos vilkikai pasuko pietų link, postą paliko Luhansko kovotojų lyderis

BNS, DELFI.lt 2014.08.14 15:53

Rusijos humanitarinės pagalbos siuntą gabenanti sunkvežimių kolona artėja prie prorusiškų separatistų kontroliuojamų Ukrainos pietrytinių regionų, pranešė Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovas. Tuo metu yra pranešama, kad iš pareigų pasitraukė dar vienas separatistų lyderis.

Rusijos humanitarinės pagalbos siuntą gabenanti sunkvežimių kolona artėja prie prorusiškų separatistų kontroliuojamų Ukrainos pietrytinių regionų, pranešė Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovas. Tuo metu yra pranešama, kad iš pareigų pasitraukė dar vienas separatistų lyderis.

Beveik 300 sunkvežimių kolona buvo priversta padaryti lankstą, kai Kijevas nesuteikė jai leidimo įvažiuoti į šalies teritoriją iš šiaurės rytų regiono, kurį kontroliuoja vyriausybė.

Nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovas naujienų agentūrai AFP sakė, kad šiuo metu kolona yra Rusijos pietvakarinėje Rostovo srityje, besiribojančioje su konflikto krečiama Ukrainos Luhansko sritimi, kurios didelę teritorijos dalį tebekontroliuoja sukilėliai.

Kol kas neaišku, kada sunkvežimiai pasieks sieną, taip pat ar Ukrainos pareigūnai juos praleis.

Rusijos pareigūnai ir valstybinė žiniasklaida neskelbia jokios informacijos apie tos prieštaringai vertinamos kolonos judėjimą.

Nepaprastųjų situacijų ministerijos Rostovo padalinio atstovas telefonu sakė, kad jo institucija „nesuteiks jokios informacijos apie šią koloną“.

Sunkvežimiai, kurie, anot Rusijos, gabena apie 1,8 tūkst. tonų humanitarinės pagalbos krovinių, didžiąją trečiadienio dalį praleido netoli Voronežo miesto, kuris yra už maždaug 500 kilometrų į šiaurę nuo Rostovo prie Dono, Rostovo srities administracinio centro.

Naujienų agentūros „The Associated Press“ žurnalistai ketvirtadienį paryčiais matė sunkvežimius, išvažiuojančius iš vienos karinės bazės Rusijos pietiniame Voronežo mieste.

Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Komiteto (TRKK) atstovė Anastasija Isiuk ketvirtadienį sakė, kad derybos tarp Raudonojo Kryžiaus, Ukrainos ir Rusijos tęsiasi, tačiau negalėjo patvirtinti, kur važiuoja Rusijos kolona.

„Planai nuolat keičiasi; diskusijos tebevyksta, o mes tiksliai nieko nepatvirtinsime, kol nesužinosime, kad buvo pasiektas susitarimas, – sakė A. Isiuk Ženevoje. – Praktinės detalės dar turi būti išsiaiškintos tarp abiejų šalių.“

Kiek vėliau ji pranešė, kad TRKK operacijų Europoje ir Centrinėje Azijoje vadovas Laurent'as Corbazas ketvirtadienį vyks į Kijevą ir Maskvą, kur dalyvaus derybose dėl Rusijos humanitarinės pagalbos siuntos nugabenimo į Ukrainos rytus.

Ukrainos pareigūnai sakė nuogąstaujantys, kad ši pagalbos misija gali būti panaudota kaip pretekstas nuolatiniam Rusijos pareigūnų arba karių dislokavimui tame regione. Neaiškumas dėl Maskvos planų kursto potencialios Rusijos intervencijos baimę Kijeve ir Vakarų šalyse.

Netoli Donecko centro nukritę sviediniai pražudė žmogų

Ketvirtadienį netoli Ukrainos kariuomenės supamo Donecko miesto centro sprogę artilerijos sviediniai pražudė mažiausiai vieną žmogų, skelbia „Reuters“.

Du artilerijos sviediniai nukrito netoli pagrindinio Donecko „Park Inn Radisson“ viešbučio. Pirmasis užtaisas pataikė į netoliese esantį daugiabutį, kitas gatvės grindinyje išmušė kraterį. Kol kas neaišku, kuri kovojanti pusė apšaudė miestą. „Reuters“ korespondentų kalbinta įvykio liudininkė Tamara įsitikinusi, kad artileriją panaudojo separatistai.

„Vienas iš kovotojų kalbėjo, kad jie tai padarė“, – tikino pašnekovė.

„Donecko liaudies respublikos“ separatistų internetiniame portale „Novorossija“ atsakomybė už apšaudymą verčiama Ukrainos kariuomenei. Kijevo vyriausybė anksčiau ne kartą žadėjo susilaikyti nuo artilerijos atakų šturmuojant Donecką ir Luhanską.

Donecko centras pirmą kartą apšaudytas iš artilerijos pabūklų

Prorusiškų separatistų kontroliuojamo Donecko miesto centras ketvirtadienį pirmą kartą apšaudytas artilerijos sviediniais, pranešė naujienų agentūros „Reuters“ korespondentas.

Žmonės išbėgo iš savo biurų į pagrindinio miesto administracijos pastato laiptines, kai netoliese pasigirdus garsiems sprogimams buvo paskelbta evakuacija.

Kiek vėliau pasigirdo atskriejančių sviedinių švilpimas ir dar bent du sprogimai driokstelėjo šalia miesto centro, sakė ten esantis „Reuters“ korespondentas.

Atsistatydina vienas Ukrainos separatistų lyderių

Ukrainos rytinėje Luhansko srityje veikiančių prorusiškų separatistų lyderis paskelbė atsistatydinantis, ketvirtadienį pranešė Rusijos valstybinė naujienų televizija „Rossija 24“ Valerijus Bolotovas tapo jau antruoju per pastarąją savaitę atsistatydinusiu aukštu separatistų pareigūnu: rugpjūčio 7-ąją apie savo pasitraukimą pranešė kaimyninės Donecko srities separatistų lyderis Aleksandras Borodajus.

„Priėmiau sprendimą laikinai palikti Luhansko liaudies respublikos vadovo postą. Sužeidimo padariniai neleidžia man visomis jėgomis dirbti šiame poste Luhansko žmonių labui sudėtingu karo metu“, – ketvirtadienį sakė žurnalistams V. Bolotovas.

Jis pridūrė jau surengęs pasitarimą su kitais separatistų paskelbtos „Luhansko liaudies respublikos“ lyderiais ir kad „buvo priimtas sprendimas pasiūlyti dabartiniam gynybos ministrui Igoriui Plotnickiui vadovauti mūsų respublikai“.

Tačiau V. Bolotovas pabrėžė „neketinantis palikti fronto“ „Esu Luhansko gyventojas; čia – mano namai, ir aš toliau kovosiu už mūsų bendrus idealus. Esu tikras, kad mūsų kovą vainikuos sėkmė“, – sakė jis.

Iš Kijevo išriedėjo sunkvežimiai

Iš Kijevo į Ukrainos rytus išriedėjo kelios dešimtys sunkvežimių su humanitariniu kroviniu antiteroristinės operacijos zonoje atsidūrusių regionų gyventojams. Tai ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra UNIAN.


Kaip sakė žurnalistams Ukrainos infrastruktūros ministras Maksimas Burbakas, šis krovinys gabenamas į Luhansko srities Starobelsko miestą premjero Arsenijaus Jaceniuko nurodymu. „Mes surengėme pasitarimą su vairuotojais, visus nuraminome, saugumas bus užtikrintas“, – sakė ministras.

Anot M. Burbako, ši humanitarinė pagalba iš dalies finasuojama valstybės biudžeto lėšomis, iš dalies – labdaros lėšomis. Kaip pranešama, automobilių kolonos su humanitarine pagalba Donbasui išriedėjo ir iš Charkivo bei Dniepropetrovsko.

Doneckas, reuters/Scanpix nuotr.

Donecko srityje per apšaudymus žuvo vienas taikus gyventojas, 11 sužeisti

Donecko srities Mospynės mieste per naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį vykusius apšaudymus žuvo vienas taikus vietos gyventojas, o dar 11 buvo sužeisti, skelbia naujienų agentūra UNIAN. Tokią informaciją žurnalistams perdavė Donecko miesto tarybos atstovai spaudai.

„Naktis iš rugpjūčio 13 į 14 dieną buvo itin nerami Mospynės miesto ir Budionovsko rajono gyventojams. Per apšaudymus Mospynės mieste žuvo vienas taikus gyventojas, o dar 11 žmonių patyrė įvairaus sunkumo sužalojimų“, – skelbiama pranešime.

Ukrainos vyriausybės pajėgos bombardavo separatistų pozicijas Donecko prieigose

Rytų Ukrainos prorusiški separatistai ketvirtadienį pranešė, kad buvo intensyviai bombarduojamos kelios gyvenvietės aplink sukilėlių tvirtovę Donecką, vyriausybės pajėgoms stengiantis sustiprinti apsiausties žiedą aplink tą miestą.

Separatistų naujienų portalas „Novorossija“ paskelbė, kad vyriausybės pajėgos pastarosiomis dienomis smogė taikiniams Donecko pietiniame Lenino regione ir bombardavo gyvenvietes į rytus bei pietvakarius nuo šio miesto.

Pranešime sakoma, kad tarp labiausiai nukentėjusių vietų buvo Hirnickio rajonas rytiniame Donecko priemiestyje Makijivkoje, taip pat teritorijos tarp Donecko ir į pietus nuo jo esančio Dokučajevsko miesto.

Informacijos apie aukas nebuvo paskelbta.

Ukrainos pajėgos palaipsniui supa Donecką, pagrindinį rytinio pramonės regiono centrą, kuriame prieš įsiplieskiant dabartiniam konfliktui gyveno beveik milijonas žmonių.

Tuo metu vienas šaltinis informavo naujienų agentūrą „Reuters“, kad Rusijos siunčiama humanitarinės pagalbos kolona, kuri, kaip įtaria Kijevas, gali būti panaudota išprovokuoti dingstį Maskvai pradėti karinę intervenciją, veikiausiai važiuoja į pietinį Rostovo prie Dono miestą.

Rostovas prie Dono yra maždaug už 60 kilometrų nuo Ukrainos sienos ruožo, kurį tebekontroliuoja prorusiški separatistai.

Ukrainos vyriausybė trečiadienį smerkė Rusijos sprendimą pasiųsti apie 280 sunkvežimių, gabenančių humanitarinės pagalbos krovinius, vadindama šį žingsnį cinišku ir tvirtindama, jog ta kolona privalo būti griežtai patikrinta ir prižiūrima tarptautinių organizacijų, kad galėtų būti įleista į Ukrainos teritoriją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.


 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi