Naujienų srautas

Pasaulyje2014.08.12 09:42

JAV neplanuoja plėsti smūgių Irake

BNS 2014.08.12 09:42

Jungtinės Valstijos neplanuoja plėsti savo aviacijos reidų Irake, išskyrus misijas, užtikrinančias saugumą Arbilio mieste esantiems amerikiečių pareigūnams ir kovotojų apsuptiems jezidų religinės mažumos pabėgėliams, pirmadienį nurodė Pentagonas.

Jungtinės Valstijos neplanuoja plėsti savo aviacijos reidų Irake, išskyrus misijas, užtikrinančias saugumą Arbilio mieste esantiems amerikiečių pareigūnams ir kovotojų apsuptiems jezidų religinės mažumos pabėgėliams, pirmadienį nurodė Pentagonas.

„Nėra jokių planų plėsti dabartinę oro kampaniją peržengiant dabartinius savigynos veiksmus“, – generolas leitenantas Williamas Mayville'is sakė žurnalistams Pentagone.

Praeitą savaitę JAV karo lėktuvai atakavo sunitų džihadistų judėjimo „Islamos valstybė“ (IS) kovotojus, grasinusius išžudyti jezidų bendruomenės narius ir atakuoti Irako šiaurinio autonominio kurdų regiono sustinę Arbilį.

Arbilyje yra įsikūręs JAV konsulatas ir kitos institucijos, o prezidentas Barackas Obama nurodė įsakęs rengti aviacijos smūgius, siekdamas apsaugoti amerikiečių gyvybes.

JAV kariniai lėktuvai taip pat prisidėjo prie Irako pajėgų pastangų išgelbėti tūkstančius jezidų, įstrigusių ant vieno kalno ir atakuojamų IS kovotojų, kurie tuos žmones privertė palikti savo namus.

Pirmadienį Pentagonas nurodė, kad JAV naikintuvai keturiskart smogė IS sargybos postams ir automobiliams aplink Sindžaro kalną, „gindami šalies viduje perkeltuosius civilius jezidus toje vietovėje“.

Per tuos smūgius buvo sunaikinta viena IS šarvuotoji mašina, trys sunkvežimiai ir JAV gamybos visureigis „Humvee“, tikriausiai pagrobtas kovotojų iš Irako armijos, kai grupuotės, kuri anksčiau buvo žinoma kaip „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL), sukilėliai užėmė dideles teritorijas šalies šiaurėje.

Faktas, kad JAV naikintuvai ir bepiločiai lėktuvai vėl buvo pasiųsti į kovos veiksmus Irake, nepraėjus nė trejiems metams po Amerikos pajėgų išvedimo iš tos šalies, padidino nuogąstavimus, kad Vašingtonas vėl bus įtrauktas į karą.

Tačiau W. Mayville'is tvirtino, kad ta misija nebus plečiama.

„Iki šiol mūsų pagrindinė užduotis, kurią vykdome šiuo metu – saugoti JAV objektus ir piliečius – Amerikos piliečius – tuose objektuose“, – sakė jis.

Kariškis pridūrė, kad taip pat siekiama užtikrinti „apsaugą JAV lėktuvams, kurie palaiko humanitarinę pagalbą aplink Sindžaro kalną ir atakuoti tas ISIL pozicijas, kuriuos yra apsiautusios Sindžaro kalną“.

Kaip pranešama, JAV arba sąjungininkų pajėgos gali mėginti atverti humanitarinį koridorių į Sindžarą ir pradėti masinę pabėgėlių gelbėjimo operaciją, tačiau W. Mayville'is pažymėjo, kad padėtis yra „komplikuota“.

JAV ir Irako lėktuvai sugebėjo numesti atsargų pabėgėliams jezidams, o dalį kitų išgelbėjo Irako sraigtasparniai arba kurdų pajėgos. Tačiau daugelis kitų šios bendruomenės narių, kaip manoma, tebėra įstrigę ant to kalno.

W. Mayville'is sakė, kad JAV lėktuvai atlikdavo po „50–60 skrydžių per dieną“ nuo šios operacijos pradžios praeitą ketvirtadienį, tačiau nenurodė, kiek buvo surengta operacijų, per kurias pabėgėliams buvo parašiutais nuleista atsargų paketų, ir kiek kartų atakuoti kovotojai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi