Pasaulyje

2014.08.11 18:03

„Amnesty International“: JAV karinio teisingumo sistema įteisina nebaudžiamumą

BNS2014.08.11 18:03

Tūkstančių civilių, žuvusių dėl Amerikos pajėgų veiksmų Afganistane, iki šiol nesulaukė teisingumo arba kompensacijų, pirmadienį paskelbė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“, smerkdama iš tos šalies išvedamas JAV pajėgas.

Tūkstančių civilių, žuvusių dėl Amerikos pajėgų veiksmų Afganistane, iki šiol nesulaukė teisingumo arba kompensacijų, pirmadienį paskelbė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“, smerkdama iš tos šalies išvedamas JAV pajėgas.

„Amnesty International“ ataskaitoje sakoma, kad organizacija surinko įrodymų apie „giliai ydingą JAV karinio teisingumo sistemą, kuri įtvirtina nebaudžiamumo kultūrą“ tiriant civilių afganų žūties ir sužalojimo atvejus, susijusius su JAV vadovaujamos NATO koalicijos operacijomis, vykdytomis nuo 2001 metų.

Ataskaitoje sakoma, kad „Amnesty International“ tyrėjai apklausė 125 afganus, kurie buvo 16 atakų, pareikalavusių civilių gyvybių, tiesioginiai liudininkai. Organizacija taip pat surinko kitokių duomenų apie incidentus, įvykusius nuo 2007 metų.

Vienas „Amnesty International“ atstovas sakė, kad organizacijos duomenys apie tūkstančių civilių žūtį dėl JAV pajėgų veiksmų grindžiami Jungtinių Tautų (JT) pranešimais apie aukas tarp civilių, 2011 metais žurnale „Science“ paskelbta studija ir kitais šaltiniais. Tačiau bendro žuvusiųjų skaičiaus jis neįvardijo.

„Po bet kokio incidento, per kurį JAV pajėgos nukauna civilių, (Jungtinės Valstijos privalo) užtikrinti, kad visais atvejais, kai esama pakankamai priimtinų įrodymų, įtariamieji būtų teisiškai persekiojami“, – sakom „Amnesty International“ ataskaitoje „Palikti nežinioje“ (Left in the Dark).

Tyrėjai pateikė išsamių detalių apie 2012 metais įvykusį incidentą, kai JAV aviacija subombardavo moteris, rinkusias malkas Lagmano provincijos kalnuose.

Tąsyk žuvo septynios moterys ir mergaitės, o dar septynios buvo sužeistos.

Ghulam Nooras, kuris per tą ataką neteko 16-metės dukros Bibi Halimi, atvežė aukų kūnus į rajono centrą, sužinojęs, kad NATO pajėgos dėl jų žūties apkaltino kovotojus.

„Turėjome parodyti jiems, kad jos buvo moterys, – G. Nooras sakė „Amnesty International“. – Aš neturiu teisės klausti tarptautinių pajėgų, kodėl jos tai padarė. Negaliu apskųsti jų teismui.“

„Amnesty International“ nurodė, kad kaimo gyventojai pateikė skundus provincijos gubernatoriui, tačiau tarptautinės pajėgos yra nepasiekiamos Afganistano teismų procesams, o jokie jų atstovai nesusisiekė su aukų šeimų nariais, tirdami tą ataką.

Savo ataskaitoje „Amnesty International“ pabrėžė, kad „didžioji dauguma“ civilių aukų žuvo dėl Talibano ir kitų Afganistano ginkluotų grupuočių veiksmų.

„Amnesty International“ nurodė savo ataskaitoje sutelkusi į JAV, o ne kitas NATO koalicijos nares, kadangi Amerikos kontingentas yra didžiausias ir susijęs su didžiausiu skaičiumi incidentų, per kuriuos žūdavo civilių.

„Amnesty International“ žinomi tik šeši atvejai per pastaruosius penkerius metus, kai kariuomenės nariams buvo iškeltos baudžiamosios bylos dėl neteisėto civilių afganų žudymo“, – pažymėjo žmogaus teisių aktyvistai.

Labiausiai pagarsėjusioje byloje JAV armijos seržantas Robertas Balesas buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, kai 2012 metais nužudė 16 vieno kaimo gyventojų.

2012 metais Afganistane buvo 150 tūkst. JAV vadovaujamų tarptautinių pajėgų karių, o dabar jų belikę 44,3 tūkst. – iš jų 30,7 tūkst. amerikiečių.

Planuojama, kad visi NATO kovinių pajėgų kariai išvyks iš Afganistano iki šių metų pabaigos, tačiau šalyje dar gali likti apie 10 tūkst. užsieniečių karių, kurie vykdytų pagalbinę misiją, jeigu naujasis afganų prezidentas pasirašys saugumo sutartis su JAV ir NATO.

JAV siekia sutarties, pagal kurią Amerikos kariams būtų taikoma teisinė neliečiamybė ir kad incidentai būtų tiriami JAV karinio teisingumo sistemos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.