Pasaulyje

2014.08.11 13:35

JAV ėmė tiekti ginklus Irako kurdams, Prancūzija svarsto tokią pačią galimybę

ELTA 2014.08.11 13:35

JAV prezidento Baracko Obamos administracijos pareigūnai pripažino, kad Vašingtonas pradėjo tiesioginį ginkluotės tiekimą Irako kurdams, skelbia „Associated Press“.

JAV prezidento Baracko Obamos administracijos pareigūnai pripažino, kad Vašingtonas pradėjo tiesioginį ginkluotės tiekimą Irako kurdams, skelbia „Associated Press“.

Kol kas neviešinama, kuri JAV agentūra organizuoja ginklų siuntų perdavimą, tačiau teigiama, kad tai nėra Pentagonas. Istoriškai nevyriausybinius dalinius užsienyje ginklais dažniausiai aprūpindavo Centrinės žvalgybos valdyba (CŽV).

Neprisistatęs pareigūnas teigė, kad sprendimą tiekti ginklus Irako kurdams netrukus patvirtins ir JAV gynybos departamentas, nors anksčiau Vašingtonas ruošėsi apginkluoti reguliariąsias Irako karines pajėgas.

„The Local“ duomenimis, Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas pranešė, kad šalies prezidento administracija taip pat tariasi su Europos Sąjunga (ES) dėl galimybės tiekti ginklus Irako kurdams.

„Kurdai privalo būti aprūpinti įranga, kuri leistų jiems apsiginti ir kontratakuoti“, – prancūzų televizijai iš Kurdistano sostinės Arbilio sakė L. Fabiusas, pridūręs, kad netrukus šį klausimą aptars su ES atstovais.

Prancūzija ir Didžioji Britanija įsipareigojo teikti paramą Irako civiliams JAV vadovaujamoje humanitarinėje misijoje. Nuo „Islamo valstybės“ džihadistų veiksmų ypač kenčia jazidų sektos nariai, priversti bėgti nuo islamistų persekiojimo. L. Fabiusas akcentavo, kad Prancūzijos kariuomenė į Iraką vyks tik iškilus grėsmei prancūzams arba Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai leidus.

Anot kurdų ir Irako lyderių, „Islamo valstybė“ naudoja itin modernius ginklus, pagrobtus iš atitrauktos Irako kariuomenės.

L. Fabiusas ypač akcentavo tragišką jazidų padėtį Sindžare, Šiaurės Irake.

„Jei nebus mėtomos atsargos, daugelis žmonių ant Sindžaro kalno mirs“, – teigė ministras, pridūręs, kad kaimuose islamistai kalina tūkstančius žmonių, 500 kalėjime laikomų moterų yra prievartaujamos, o džihadistai esą įspėjo, jei per 48 valandas belaisviai nepakeis religijos, bus nužudyti. L. Fabiusas susidariusią padėtį vadino genocidu.